Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Berlyno Dahlemo botanikos sodas

  Spausdinti

Pasižvalgius po Berlyno Dahlemo botanikos sodą

Praėjusių metų rugpjūtį teko dalyvauti tarptautiniame seminare „Gėlininkystės ir apželdinimo tradicijos Vokietijoje“, kurį organizavo Vilniaus pedagoginis universitetas. Kartu su gėlininkais, ekologais, miškininkais, želdintojais, dėstytojais, mokytojais, verslininkais ir studentais iš Vilniaus, Šiaulių, Biržų, Ignalinos ir Visagino aplankėme Dečiną (Čekija), Mainau salą, Vilhelmo sodą ir Berlyno Dahlemo botanikos sodą.


 
Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių


Berlyno Dahlemo botanikos sodas išgarsėjo pasaulyje savo augalų kolekcijomis. Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių augalų auga 42 hektarų (104 akrų) plote.
Prie pat įėjimo lankytojus pasitinka nuotaikingi gėlynai. Augalų geografijos skyriuje pristatoma Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos miškų augmenija, Šiaurės pusrutulio kalnų augalai bei stepių ir pelkių augalija.
Sistematikos sektoriuje ir dendrariume augalai suskirstyti pagal Rolfo Dahigreno modifikuotą Adolfo Englerio sistemą. Etiketėse pateikiamas augalo pavadinimas lotynų kalba su jį aprašiusio autoriaus inicialais, po juo – pavadinimas vokiškai, apačioje – augalo kilmės šalis ir dešinėje – šeima, kuriai priklauso rūšis. Prie nuodingų augalų pavaizduota kaukolė be sukryžiuotų kaulų. Prie atskirų ekologinių grupių augalų pateikiamos schemos su planelyje nurodytais konkrečiais augalais. Jame augalai išdėstyti dviejuose atskiruose plotuose: žoliniai augalai ir sumedėję augalai.

 

Nuo pelkių iki stadiono vejos augalų

 


Vandens ir pelkių augalijos skyriuje pateikiama tvenkinių, pelkių, vidaus sūrių vietų, pajūrio ir durpynų augalija. Augalams reikiamas pavėsis sukuriamas dirbtinai. Pievų augalijos skyrius apima apie 15 hektarų sodo teritorijos, čia auga apie 400 rūšių augalai.
Kvapiųjų ir liečiamų augalų skyriuje galima pasigėrėti augalų aromatu ir juos paliesti. Jame numatytas ir aklųjų susipažinimas su augalais.
Naudingųjų augalų skyriuje surasime augalus, naudojamus kaip pagrindinius maisto produktus, vaisius, daržoves, gėrimus, vaistams ir techninėms reikmėms.
Dekoratyviniai augalai išsidėstę keliuose botanikos sodo vietose prie pietinio įėjimo į botanikos sodą: itališkame sode, rožių paviljone ir kitose vietose. Asortimentas labai gausus, apimantis įvairias dekoratyviąsias formas, skirtingas biomorfas. Šiame skyriuje pateikiama augalų derinimo variantų gėlynuose, želdiniuose ir kt.
Kurfiursto darže nustebina augalų, tinkamų vertikaliam ir horizontaliam želdinimui, bėgimo takams, stadionų vejoms ir patalpų dizainui asortimentas.

 

Šiltnamiai, oranžerijos ir muziejus


Labai didelis plotas skirtas šiltnamiams ir oranžerijoms. Jie numeruojami raidėmis: A – atogrąžų augalai: bambukai, strelicijos, bananai, fikusai, filodendrai, monsteros, anturiai, cikai, palmės ir kt.; B – apie 100 begonijų rūšių, kinrožės, protonai; C – naudingi atogrąžų augalai: ryžiai, duonmedžiai, batatai, cukranendrės, arachiai, kokosų palmės, bananai, ananasai, papajos, kavamedis ir kt.; D – laukiniai orchidiniai augalai, anturiai, filodendrai, monsteros ir kt.; F – įvairūs paparčiai ir epifitai; G – bromelijos; H – sukulentai, kaupiantys vandens atsargas, ir paatogrąžių augalai; I – kaktusai, agavos, šilokai ir kt.; K – alyvmedžiai, erikos, pelargonijos, snapučiai ir kt.; L – vabzdžiaėdžiai augalai; M – Australijos ir Naujosios Zelandijos miškų augalija: butelio formos medžiai, eukaliptai, akacijos ir kt.; N – laukinės ir kultūrinės kamelijos; O – šiltnamis, skirtas viktorijoms, lotosams; P – tai šiltnamis, kuriame augalai laikomi žiemą.
Botanikos sode taip pat yra nuostabus botanikos muziejus. Jame gausu informacijos apie botanikos sodo augalus ir čia dirbusius bei dirbančius mokslininkus. Muziejuje lankytojai gali naudotis kompiuteriais, kad dar geriau susipažintų su augalais. Pavargę sodo lankytojai gali pailsėti jaukiose kavinėse.

 

Dr. Stasė Dapkūnienė

S. Dapkūnienės, S. Žilinskaitės nuotr.

Šiandien

  Vasario 24, sekmadienis.
  Saulė teka 07:20, leidžiasi 17:45.
  Mėnulis leidžiasi 09:40.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis vasario 19 d.
  Elmyra, Gedmantas, Goda, Livija, Motiejus (Matas).
  Šv. Motiejus, Vieversio diena. Estijos nepriklausomybės diena.
  Lapų diena. Sodinkite, sėkite, pikuokite gūžines salotas, tręškite. Tikrinkite sėklų daigumą. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius, kirskite krūmus, gyvatvores. Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Iš visų paukštelių vieversys pirmasis parskrenda į gimtinę. Manyta, kad jam pasirodžius iki savo dienos, ilgokai dar bus šalta – paukštelis turės „atgulėti“. Jei vieversiukas pavėluos, pavasaris bus ankstyvas. Merginos tą dieną plaukų nešukuodavo – antraip vištos vasarą iškapstys daržus. Negalima ir miltų sijoti – pasėlius užpuls amaras. Iki Vyturio dienos reikėdavo suverpti visas vilnas. Sakydavo: „Skubykit verpt, parlėks vyturys – susuks kuodelį.“ Jei nori būti labai greitas, reikia Vieversio dieną du kartus apibėgti apie trobą, nubėgti į kaimo galą ir atgal. Apskritai ši diena daug kur laikyta pirmąja pavasario švente.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082