Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Berlyno Dahlemo botanikos sodas

  Spausdinti

Pasižvalgius po Berlyno Dahlemo botanikos sodą

Praėjusių metų rugpjūtį teko dalyvauti tarptautiniame seminare „Gėlininkystės ir apželdinimo tradicijos Vokietijoje“, kurį organizavo Vilniaus pedagoginis universitetas. Kartu su gėlininkais, ekologais, miškininkais, želdintojais, dėstytojais, mokytojais, verslininkais ir studentais iš Vilniaus, Šiaulių, Biržų, Ignalinos ir Visagino aplankėme Dečiną (Čekija), Mainau salą, Vilhelmo sodą ir Berlyno Dahlemo botanikos sodą.


 
Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių


Berlyno Dahlemo botanikos sodas išgarsėjo pasaulyje savo augalų kolekcijomis. Daugiau kaip 200 tūkst. rūšių augalų auga 42 hektarų (104 akrų) plote.
Prie pat įėjimo lankytojus pasitinka nuotaikingi gėlynai. Augalų geografijos skyriuje pristatoma Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos miškų augmenija, Šiaurės pusrutulio kalnų augalai bei stepių ir pelkių augalija.
Sistematikos sektoriuje ir dendrariume augalai suskirstyti pagal Rolfo Dahigreno modifikuotą Adolfo Englerio sistemą. Etiketėse pateikiamas augalo pavadinimas lotynų kalba su jį aprašiusio autoriaus inicialais, po juo – pavadinimas vokiškai, apačioje – augalo kilmės šalis ir dešinėje – šeima, kuriai priklauso rūšis. Prie nuodingų augalų pavaizduota kaukolė be sukryžiuotų kaulų. Prie atskirų ekologinių grupių augalų pateikiamos schemos su planelyje nurodytais konkrečiais augalais. Jame augalai išdėstyti dviejuose atskiruose plotuose: žoliniai augalai ir sumedėję augalai.

 

Nuo pelkių iki stadiono vejos augalų

 


Vandens ir pelkių augalijos skyriuje pateikiama tvenkinių, pelkių, vidaus sūrių vietų, pajūrio ir durpynų augalija. Augalams reikiamas pavėsis sukuriamas dirbtinai. Pievų augalijos skyrius apima apie 15 hektarų sodo teritorijos, čia auga apie 400 rūšių augalai.
Kvapiųjų ir liečiamų augalų skyriuje galima pasigėrėti augalų aromatu ir juos paliesti. Jame numatytas ir aklųjų susipažinimas su augalais.
Naudingųjų augalų skyriuje surasime augalus, naudojamus kaip pagrindinius maisto produktus, vaisius, daržoves, gėrimus, vaistams ir techninėms reikmėms.
Dekoratyviniai augalai išsidėstę keliuose botanikos sodo vietose prie pietinio įėjimo į botanikos sodą: itališkame sode, rožių paviljone ir kitose vietose. Asortimentas labai gausus, apimantis įvairias dekoratyviąsias formas, skirtingas biomorfas. Šiame skyriuje pateikiama augalų derinimo variantų gėlynuose, želdiniuose ir kt.
Kurfiursto darže nustebina augalų, tinkamų vertikaliam ir horizontaliam želdinimui, bėgimo takams, stadionų vejoms ir patalpų dizainui asortimentas.

 

Šiltnamiai, oranžerijos ir muziejus


Labai didelis plotas skirtas šiltnamiams ir oranžerijoms. Jie numeruojami raidėmis: A – atogrąžų augalai: bambukai, strelicijos, bananai, fikusai, filodendrai, monsteros, anturiai, cikai, palmės ir kt.; B – apie 100 begonijų rūšių, kinrožės, protonai; C – naudingi atogrąžų augalai: ryžiai, duonmedžiai, batatai, cukranendrės, arachiai, kokosų palmės, bananai, ananasai, papajos, kavamedis ir kt.; D – laukiniai orchidiniai augalai, anturiai, filodendrai, monsteros ir kt.; F – įvairūs paparčiai ir epifitai; G – bromelijos; H – sukulentai, kaupiantys vandens atsargas, ir paatogrąžių augalai; I – kaktusai, agavos, šilokai ir kt.; K – alyvmedžiai, erikos, pelargonijos, snapučiai ir kt.; L – vabzdžiaėdžiai augalai; M – Australijos ir Naujosios Zelandijos miškų augalija: butelio formos medžiai, eukaliptai, akacijos ir kt.; N – laukinės ir kultūrinės kamelijos; O – šiltnamis, skirtas viktorijoms, lotosams; P – tai šiltnamis, kuriame augalai laikomi žiemą.
Botanikos sode taip pat yra nuostabus botanikos muziejus. Jame gausu informacijos apie botanikos sodo augalus ir čia dirbusius bei dirbančius mokslininkus. Muziejuje lankytojai gali naudotis kompiuteriais, kad dar geriau susipažintų su augalais. Pavargę sodo lankytojai gali pailsėti jaukiose kavinėse.

 

Dr. Stasė Dapkūnienė

S. Dapkūnienės, S. Žilinskaitės nuotr.

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082