Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Ką dar nuveikti sode ir darže gegužę?

Dažną gegužę dirva išsausėja – būtent tada augalams labai reikia drėgmės. Taigi vienas svarbiausių darbų – laistymas. O kad drėgmė laikytųsi ilgiau, augalai pamulčiuojami durpėmis, kompostu, mėšlu su pjuvenomis ar šiaudais, smulkintais šiaudais, medžio drožlėmis, nupjauta žole.
Tiesiai į dirvą pasėtas gėles ir daržoves pridenkite daržo plėvele. Pasirodžius daigams, ją reikia nuimti. Išdygę augalai laiku laistomi, purenama dirva ir ravimos piktžolės.
Maždaug po 2–3 savaičių, kai daigai paaugs, galima pradėti juos retinti. Likusieji geriau vystysis, bus stipresni. Jei retiname drėgnu ir šiltu oru, „atliekamus“ augalus galima atsargiai iškasti ir pasodinti į kitą vietą.

Jei orai permainingi


Atidžiai stebėkite oro permainas. Prieš šalnas gausiai palaistykite dirvą. Per jas 2–3 kartus augalus apšlakstykite vandeniu ir vėl palaistykite. Ant lapų, žiedų ir užuomazgų susidariusi ledo plėvelė nebaisi. Jei šalnos kėsinasi į vaismedžių žiedus, užkurkite dūminius laužus. 4–6 a sodo sklype sudedama 6–10 šieno, žagarų, sausų spyglių krūvų, kurios iš viršaus pridengiamos žole ir plonu durpių ar mėšlo sluoksniu.
Galima daryti ir kitaip: į kiaurus kibirus pripilti sausų drožlių, balanų, popieriaus ir padegti, o ant viršaus užmesti keletą saujų pernykščių lapų ir sausų durpių.
Dūmai apsaugo ir braškes. Nuo pavasarinių šalnų nukenčia pirmieji žiedai, virstantys ankstyviausiomis ir didžiausiomis uogomis. Šaltais vakarais braškes patartina apdengti stangriu popieriumi arba laikraščiais.
 


Sodiname braškes


Gegužę galite sodinti braškių daigus. Plotelį sukaskite, išakėkite, išrinkite daugiamečių piktžolių šaknis, patręškite kompostu arba pusiau perpuvusiu mėšlu. Prastesnę dirvą pagerinkite mineralinėmis trąšomis. Braškės nemėgsta šlapumos, todėl lysves geriau daryti 15–20 cm aukščio. Tarpueiliai turi būti 60 cm pločio, atstumai tarp augalų – 20 cm.
Daigus imkite iš 1–2 metų braškyno – ir derlius bus didesnis, ir ligų, kenkėjų mažiau.
Sodinkite apsiniaukusią dieną. Įdėję daigą į duobutę, ištiesinkite šaknis, užberkite puria žeme ir apspauskite, kad truktelėjus už lapelio, jis liktų savo vietoje. Svarbu, kad šerdelė būtų sulig žemės paviršiumi. Gausiai palaistykite ir pamulčiuokite šiaudais.

Gegužę pasirūpinkime ir jurginais

Manote, taip anksti žydi tik maži vienmečiai jurginai? Ir didžiuosius daugiamečius galima pražydinti anksti, žiedais džiaugtis visą vasarą. Nors pavasarį šiltnamyje įvairiems gėlių ir daržovių daigams dažnai trūksta vietos, vieną kitą jurginą paauginti verta – atsidėkos nepaprastai ilgu žydėjimu.
Dirvos temperatūra turi būti 10–15
°C. Šaltoje žemėje jurginai ilgai nedygsta. Kas kita, kai šakniagumbiai pasodinami į vazonus arba dėžutes.
Gegužės pirmosiomis dienomis pasodinti ir šiltnamyje (įstiklintame balkone, verandoje) laikomi jurginai sparčiai auga. Juos reguliariai laistykite, po truputį tręškite.
Gegužės pabaigoje arba birželio pirmomis dienomis, kai nebegresia šalnos, į auginimo vietą perkeliami jau didoki jurginai. Kai kurie gali turėti žiedinių pumpurų.
Vasarą anksti sudaigintų jurginų priežiūra niekuo nesiskiria nuo pasodintų tiesiai į žemę: laistomi per sausras, ravimi, tręšiami. Žydi iki rudens šalnų.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 24, ketvirtadienis.
  Saulė teka 04:59, leidžiasi 21:34.
  Mėnulis teka 15:14, leidžiasi 03:32.
  Mėnulis Svarstyklėse 09.52, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gegužės 22 d.
  Gerardas, Vincentas (Vincas), Vilmantas, Žana, Ženeta.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Vazoninius augalus, kuriuos apšviečia vidudienio saulė, užpavėsinkite užtraukdami užuolaidas. Balkonų loveliuose ar gėliapuodžiuose kurkite įvairius spalvingus dekoratyvinių augalų derinius. Netinkama diena tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Daug grambuolių – bus geras kviečių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082