Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 8
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 77
Augalų pasaulis – Flioksai
Plačiau »
2017 m. Nr. 8
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Mulčias: įvairovė ir nauda

Parengta pagal N. I. Kurdiumovo knygą Protingas daržas (Kaunas, 2006)

Mulčiavimas – tai natūralus dirvožemio apdėjimas puriu žemės sluoksniu arba kokia nors kita medžiaga. Tai pagrindinė stabilaus drėgnumo ir tinkamiausios temperatūros sąlyga. Be mulčio tektų kiekvieną dieną vargti su kauptuku. Laistyti tiesiog priemolį – Sizifo darbas: kibiras kvadratiniam metrui sudrėkina jį tik 3–5 cm, bet vanduo dėl kaitrios saulės išgaruoja per pusę dienos. Tad pakalbėkime apie mulčią išsamiau.

Žemės mulčias

Tai grumstų sluoksnis, kurį po lietaus ar laistymo nuolat stengiamės atkurti kultivuodami ir purendami dirvožemį. Drėgmę jis, žinoma, sulaiko, tačiau labai gudriai: tik iki pirmojo lietaus ir dėl perdėto mūsų darbštumo. Tai tas pats, kaip pasiūlyti uždengti stogą popieriumi, kurį geras šeimininkas turės keisti po kiekvieno lietaus ar vėtros. Mes įsigudriname dar ir iš viršaus gumine žarna lieti vandenį, kad greičiau susidarytų plutelė ir galėtume kaupti. Be to, purenimas padeda pasisėti fitoftoros, perenosporos ir kitų grybelių sporoms – jie žiemoja dirvožemyje!

Šiaudai – viena iš prieinamiausių medžiagų

Kai dirvožemis įšyla, šiaudai dedami aplink sudygusius augalus 10–15 cm storio sluoksniu, kuris per porą mėnesių sukrinta iki 4–6 cm. Toks mulčias geriausias, labai naudingas.
Šviesūs šiaudai, atspindėdami saulę, vėsina dirvožemį. Tai vienas iš geriausių piktžolių naikintojų. Per ilgų ir plokščių šiaudų sluoksnį jų beveik neprasikala.
Šiaudų dedama ir į braškių tarplysvius. Šiaudai – geriausi drėgmės saugotojai. Jie neleidžia braškėms pūti ir susitepti žemėmis, o pomidorams ir agurkams – sirgti. Apdengtos bulvės auga pusantro karto greičiau ir mažiau pažeidžiamos vabalų, nes jiems sunkiau išlįsti į paviršių. Šiaudų mulčias – pats ilgaamžiškiausias paklotas.

Šienas turi trūkumų

Šienas nėra toks ilgaamžis kaip šiaudai, prasčiau prispaudžia piktžoles, bet yra maistingas ir greitai virsta vertingomis puvenomis. Vienas trūkumas – jame gali būti daug sėklų, todėl ant lysvių nelabai tinka. Geriau naudoti bulvių tarpvagiuose, aplink medžių ir krūmų kamienus.

„Medinis“ mulčias

Pjuvenos, smulkinta mediena, smulkios drožlės skiriasi tuo, kad beveik neslopina piktžolių augimo. Tiesa, po storesniu sluoksniu vienmetės žūsta greitai. Ant lysvių šias medžiagas galima dėti tik išdžiovintas, pastovėjusias ir dirvą geriau iš anksto patręšti azotu: mėšlo ištraukomis arba karbamidu (sauja kibirui vandens). Medienoje mažai šio elemento, todėl pūdama jį sunaudoja.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugpjūčio 24, ketvirtadienis.
  Saulė teka 06:11, leidžiasi 20:30.
  Mėnulis teka 09:07, leidžiasi 21:38.
  Mėnulis Svarstyklėse 04:05, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis rugpjūčio 21 d.
  Baltramiejus, Rasuolė, Viešvilas, Michalina, Audronis
  Šv. Baltramiejus. Išskrenda gandrai.
  Žiedų diena. Persodinkite lauko ir kambarines gėles, žydinčius dekoratyvinius krūmus. Kraukite kompostą. Rinkite ir džiovinkite vaistinių augalų žiedus. Vėdinkite patalpas. Pradėkite kloti namo pamatus. Nepalanku tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sideratus, laistyti.

Apklausa

Ar prenumeruojate žurnalą „Sodo spalvos“?

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082