Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Mulčias: įvairovė ir nauda II

Parengta pagal N. I. Kurdiumovo knygą "Protingas daržas" (Kaunas, 2006)

Pirmoje straipsnio dalyje „Mulčias: įvairovė ir nauda“ aptarėme dažniausiai naudojamas mulčio rūšis: žemės mulčią, šiaudus, šieną ir „medinį“ mulčią, išskirdami kiekvieno jų ypatumus, t. y. naudą dirvožemiui bei augalams, o taip pat ir trūkumus. Bet mulčio rūšių yra ir daugiau. Kokios jos?

Kitos organinės medžiagos

Pelai, ryžių lukštai – grūdų atliekos. Jos tokios kaip pjuvenos, tik maistingesnės. Šių atliekų galime įmaišyti ir į dirvą.
Nupjauta žolė maistinga, suteikia dirvožemiui azoto, puikiai palaiko drėgmę. Ją reikia dėti storesniu sluoksniu: išdžiūvusi labai sumažėja. Tas pats pasakytina ir apie žalius lapus.
Sausi lapai – puikus mulčias, visiškai apsaugantis nuo piktžolių. Tai puiki medžiaga dirvai uždengti žiemai.
Smulkintas popierius panašus į pjuvenas. Centimetro storio sluoksnis puikiai sulaiko piktžoles ir išsaugo drėgmę. Būtinai reikia azoto. Juk popieriuje kartais yra nuodingų medžiagų, todėl kuo greičiau mikrobai jį perdirbs – tuo geriau.

Gydomasis mulčias


Organinių medžiagų šalininkai įrodė, kad kompostas apsaugo daržoves nuo ligų. Užtenka 3–5 cm sluoksnio. Jis dirvožemyje sulaiko sporas, kurios pasiruošusios pavasarį pakilti, o komposto mikrobai aktyviai slopina ligas. Komposto mulčias – tai, be abejonės, ta dirva, kurioje galima sodinti ir sėti.
Durpės, ypač viršutinio sluoksnio, šviesesnės – beveik kaip kompostas. Jos puresnės ir mažiau sutankėja, tačiau beveik be maistingųjų medžiagų.

Popierius ir kartonas

Popierius ir kartonas – gera priemonė atskirti piktžoles ir išsaugoti drėgmę. Kartonu galima užkloti besidriekiančius moliūgus ir melionus. Galima apdengti ir bulves, ir tarpvagius. Teisingas naudojimas: augalus reikia sodinti į kryželiu kartone ar popieriuje išpjautas mažas skylutes, o mulčio kraštelius šiek tiek užkasti. Kitaip augs piktžolės, o dirvožemis greitai išdžius. Laikraščių reikia 3–4 sluoksnių. Popieriaus, iš kurio gaminami maišai cementui, dedami du sluoksniai, o kartono užtenka ir vieno. Nebijokite spausdinimo dažų: mikrobai su

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (25)

jais susidoros.

Pabaigai...

Šiaudai, šienas, pjuvenos, smulkinta mediena ir popierius, smulkios drožlės, grūdų atliekos, nupjauta žolė, sausi lapai – šviesios medžiagos. Jos atspindi saulės šviesą. Po šilumamėgėmis kultūromis (pomidorais, agurkais, paprikomis, baklažanais), tarp augalų tokio mulčio reikia dėti šiek tiek vėliau, kai dirvožemis įšyla. Kopūstus, žirnius, bulves apdenkite anksčiau, iš karto po sėjos. Labai patogu mulčiuoti pirmąjį piktžolių kilimą: po storu sluoksniu jos sėkmingai žūsta.
Kompostas, durpės, žievė, spygliai, keramzito nuosijos, saulėgrąžų lukštai – tai tamsusis mulčias. Jis gerai įšyla, todėl galima dėti jau rudenį. Atėjus pavasariui, komposte ir durpėse sėklos gana lengvai sudygs. Žieve, spygliais, keramzito nuosijomis geriau mulčiuoti takelius ir daugiamečių gėlynų lysves. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 17, šeštadienis.
  Saulė teka 06:29, leidžiasi 18:27.
  Mėnulis teka 06:52, leidžiasi 18:16.
  Mėnulis Avine 20.57. Jaunatis 15.12
  Gendvilas, Gertrūda, Gerda, Patricijus, Patrikas, Vita, Vytė.
  Vaisių diena. Genėkite nudžiūvusias, sergančias šakas. Baltinkite vaismedžių kamienus. Vėdinkite patalus, patalpas. Nepatartina sėti, sodinti, ravėti, rinkti prieskoninių augalų.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082