Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Atsisiųsk leidinį nemokamai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 77
Augalų pasaulis – Flioksai
Plačiau »
2017 m. Nr. 3 (47)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Mulčias: įvairovė ir nauda II

Parengta pagal N. I. Kurdiumovo knygą "Protingas daržas" (Kaunas, 2006)

Pirmoje straipsnio dalyje „Mulčias: įvairovė ir nauda“ aptarėme dažniausiai naudojamas mulčio rūšis: žemės mulčią, šiaudus, šieną ir „medinį“ mulčią, išskirdami kiekvieno jų ypatumus, t. y. naudą dirvožemiui bei augalams, o taip pat ir trūkumus. Bet mulčio rūšių yra ir daugiau. Kokios jos?

Kitos organinės medžiagos

Pelai, ryžių lukštai – grūdų atliekos. Jos tokios kaip pjuvenos, tik maistingesnės. Šių atliekų galime įmaišyti ir į dirvą.
Nupjauta žolė maistinga, suteikia dirvožemiui azoto, puikiai palaiko drėgmę. Ją reikia dėti storesniu sluoksniu: išdžiūvusi labai sumažėja. Tas pats pasakytina ir apie žalius lapus.
Sausi lapai – puikus mulčias, visiškai apsaugantis nuo piktžolių. Tai puiki medžiaga dirvai uždengti žiemai.
Smulkintas popierius panašus į pjuvenas. Centimetro storio sluoksnis puikiai sulaiko piktžoles ir išsaugo drėgmę. Būtinai reikia azoto. Juk popieriuje kartais yra nuodingų medžiagų, todėl kuo greičiau mikrobai jį perdirbs – tuo geriau.

Gydomasis mulčias


Organinių medžiagų šalininkai įrodė, kad kompostas apsaugo daržoves nuo ligų. Užtenka 3–5 cm sluoksnio. Jis dirvožemyje sulaiko sporas, kurios pasiruošusios pavasarį pakilti, o komposto mikrobai aktyviai slopina ligas. Komposto mulčias – tai, be abejonės, ta dirva, kurioje galima sodinti ir sėti.
Durpės, ypač viršutinio sluoksnio, šviesesnės – beveik kaip kompostas. Jos puresnės ir mažiau sutankėja, tačiau beveik be maistingųjų medžiagų.

Popierius ir kartonas

Popierius ir kartonas – gera priemonė atskirti piktžoles ir išsaugoti drėgmę. Kartonu galima užkloti besidriekiančius moliūgus ir melionus. Galima apdengti ir bulves, ir tarpvagius. Teisingas naudojimas: augalus reikia sodinti į kryželiu kartone ar popieriuje išpjautas mažas skylutes, o mulčio kraštelius šiek tiek užkasti. Kitaip augs piktžolės, o dirvožemis greitai išdžius. Laikraščių reikia 3–4 sluoksnių. Popieriaus, iš kurio gaminami maišai cementui, dedami du sluoksniai, o kartono užtenka ir vieno. Nebijokite spausdinimo dažų: mikrobai su

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (25)

jais susidoros.

Pabaigai...

Šiaudai, šienas, pjuvenos, smulkinta mediena ir popierius, smulkios drožlės, grūdų atliekos, nupjauta žolė, sausi lapai – šviesios medžiagos. Jos atspindi saulės šviesą. Po šilumamėgėmis kultūromis (pomidorais, agurkais, paprikomis, baklažanais), tarp augalų tokio mulčio reikia dėti šiek tiek vėliau, kai dirvožemis įšyla. Kopūstus, žirnius, bulves apdenkite anksčiau, iš karto po sėjos. Labai patogu mulčiuoti pirmąjį piktžolių kilimą: po storu sluoksniu jos sėkmingai žūsta.
Kompostas, durpės, žievė, spygliai, keramzito nuosijos, saulėgrąžų lukštai – tai tamsusis mulčias. Jis gerai įšyla, todėl galima dėti jau rudenį. Atėjus pavasariui, komposte ir durpėse sėklos gana lengvai sudygs. Žieve, spygliais, keramzito nuosijomis geriau mulčiuoti takelius ir daugiamečių gėlynų lysves. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 20, penktadienis.
  Saulė teka 07:58, leidžiasi 18:09.
  Mėnulis teka 08:10, leidžiasi 18:44.
  Mėnulis Skorpione 04:41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 19 d.
  Adelina (Adelė), Geimina, Gedas, Saulė.
  Lapų diena. Sėkite rūgštynes, kitas lapines daržoves pavasariniam derliui. Mulčiuokite, laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepalanku kirsti medžius, džiovinti vaisius, žoleles, patalpose naikinti drėgmę ir pelėsius.
  Voverės lizdus įsitaiso žemai medžių drevėse prieš šaltą žiemą.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082