Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Atsisiųsk leidinį nemokamai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 3 (47)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip teisingai pasirinkti plėvelę?

Parengta pagal N. I. Kurdiumovo knygą Protingas daržas (Kaunas, 2006)
 
Plėvelės naudojimas darže teikia daug privalumų ne tik augalams, bet ir daržininkams. Kokie tie privalumai ir kaip teisingai pasirinkti plėvelę?
 

Juoda plėvelė

Pirmoji sodininkų reakcija: „Juk ji nekvėpuoja! Šaknys užtrokš!“ Prisiminkite: dirvožemis kvėpuoja tik tada, kai yra kuo kvėpuoti. Jei yra kanalėlių, jis intensyviai kvėpuos net ir per tas angeles, kur pasodinti augalai. Kitu atveju dirvožemis dūsta, nors ir kasdien jį purentumėte.
Net po „nekvėpuojančia“ plėvele dirvožemio struktūra keičiasi. Šaltesniu paros metu viduje iškrenta kondensatas ir nuteka atgal. Tai didelis privalumas. Tačiau plėvelė nepūva, o tai trūkumas. Vadinasi, ja reikia uždengti tik tą dirvožemį, kuris patręštas organinėmis medžiagomis.
Daugelis baiminasi, kad plėvelė įkaista saulėje. Taip, ji įkaista, bet dirvožemis – ne. Juoda plėvelė nesukuria šiltnamio efekto, nes nepraleidžia šviesos.
Pagrindinis polietileninių plėvelių trūkumas – jos trumpalaikės: suplyšta per vienerius ar dvejus metus. Galima pridengti nuo saulės: uždėti ant viršaus šiaudų, pjuvenų, žolės. Po mulčiu plėvelė tarnaus kelerius metus.

Polietileno plėvelė

Polietileno plėvelė – tai nekvėpuojanti permatoma medžiaga. Ji sukuria šiltnamio efektą: šiluminiai (infraraudonieji) spinduliai praleidžiami, o šiltas oras neišleidžiamas. Vadinasi, toks mulčias vasarą netinka, bet juo mulčiuoti kompostines lysves šaltuoju metų laiku galima. Kompostas per žiemą bręsta, o maistingųjų medžiagų lietus neišplauna.
Šia plėvele galima uždengti ir komposto krūvą, ir mėšlą: išsaugos maistingąsias savybes ir greičiau supus. Vasarą ją reikia dėti ant viršaus tik nuo lietaus, kitaip krūva perkais.

Daržo plėvelė


Daržo plėvelė ir kitos neaustos medžiagos irgi permatomos, bet gerai „kvėpuoja“. Be to, atspindi daug šviesos – meta dalinį šešėlį. Karštomis dienomis dirvožemis po jomis neperkaista, o tai didelis privalumas! Bet jis greitai išdžiūsta. Tai trūkumas. Tiesa, per šį mulčią galima laistyti, bet tik neužaugusius augalus, nes lietaus vandenys sukelia grybelines ligas. Geriau šias medžiagas naudoti jauniems pasėliams ir sodinukams pridengti, norint apsaugoti jaunus agurkus ir pomidorus nuo rytinės rasos, baklažanus – nuo kolorado vabalų. Rimtesniems darbams jos nelabai tinka, nes yra nepatvarios.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, ketvirtadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 06:57, leidžiasi 18:24.
  Mėnulis Svarstyklėse. Jaunatis 15:12
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Žiedų diena. Genėkite sergančius krūmus, medžius. Pasiruoškite žemės mišinių daigams, kuriuos auginsite pavasarį. Kalkinkite dirvą. Naikinkite patalpose gyvenančius vabzdžius. Augalų geriau nejudinkite.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082