Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip teisingai pasirinkti plėvelę?

Parengta pagal N. I. Kurdiumovo knygą Protingas daržas (Kaunas, 2006)
 
Plėvelės naudojimas darže teikia daug privalumų ne tik augalams, bet ir daržininkams. Kokie tie privalumai ir kaip teisingai pasirinkti plėvelę?
 

Juoda plėvelė

Pirmoji sodininkų reakcija: „Juk ji nekvėpuoja! Šaknys užtrokš!“ Prisiminkite: dirvožemis kvėpuoja tik tada, kai yra kuo kvėpuoti. Jei yra kanalėlių, jis intensyviai kvėpuos net ir per tas angeles, kur pasodinti augalai. Kitu atveju dirvožemis dūsta, nors ir kasdien jį purentumėte.
Net po „nekvėpuojančia“ plėvele dirvožemio struktūra keičiasi. Šaltesniu paros metu viduje iškrenta kondensatas ir nuteka atgal. Tai didelis privalumas. Tačiau plėvelė nepūva, o tai trūkumas. Vadinasi, ja reikia uždengti tik tą dirvožemį, kuris patręštas organinėmis medžiagomis.
Daugelis baiminasi, kad plėvelė įkaista saulėje. Taip, ji įkaista, bet dirvožemis – ne. Juoda plėvelė nesukuria šiltnamio efekto, nes nepraleidžia šviesos.
Pagrindinis polietileninių plėvelių trūkumas – jos trumpalaikės: suplyšta per vienerius ar dvejus metus. Galima pridengti nuo saulės: uždėti ant viršaus šiaudų, pjuvenų, žolės. Po mulčiu plėvelė tarnaus kelerius metus.

Polietileno plėvelė

Polietileno plėvelė – tai nekvėpuojanti permatoma medžiaga. Ji sukuria šiltnamio efektą: šiluminiai (infraraudonieji) spinduliai praleidžiami, o šiltas oras neišleidžiamas. Vadinasi, toks mulčias vasarą netinka, bet juo mulčiuoti kompostines lysves šaltuoju metų laiku galima. Kompostas per žiemą bręsta, o maistingųjų medžiagų lietus neišplauna.
Šia plėvele galima uždengti ir komposto krūvą, ir mėšlą: išsaugos maistingąsias savybes ir greičiau supus. Vasarą ją reikia dėti ant viršaus tik nuo lietaus, kitaip krūva perkais.

Daržo plėvelė


Daržo plėvelė ir kitos neaustos medžiagos irgi permatomos, bet gerai „kvėpuoja“. Be to, atspindi daug šviesos – meta dalinį šešėlį. Karštomis dienomis dirvožemis po jomis neperkaista, o tai didelis privalumas! Bet jis greitai išdžiūsta. Tai trūkumas. Tiesa, per šį mulčią galima laistyti, bet tik neužaugusius augalus, nes lietaus vandenys sukelia grybelines ligas. Geriau šias medžiagas naudoti jauniems pasėliams ir sodinukams pridengti, norint apsaugoti jaunus agurkus ir pomidorus nuo rytinės rasos, baklažanus – nuo kolorado vabalų. Rimtesniems darbams jos nelabai tinka, nes yra nepatvarios.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 21, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:29.
  Mėnulis teka 11:19, leidžiasi 02:14.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 15 d.
  Vaidevutis, Valentas, Vydmina.
  Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena
  Vaisių diena. Galima sodinti, pikuoti daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus ir kitas), skiepyti vaismedžius (ypač akiavimo būdu), krauti kompostą, sėti, sėti javus, veją, rinkti vaistinius augalus (vaisius), šaldyti vaisius, daržoves. Netinkamas metas augalus tręšti, laistyti. Kai kurios obelys šiemet gali per gausiai žydėti. Tai nenaudinga, nes jos primegs daug vaisių užuomazgų. Turėdami laiko, dalį žiedų išskinkite ir pašalinkite per tankiai augančias šakeles. Tada reikės mažiau retinti užuomazgas. Nepalanku tręšti, laistyti.
  Šalta gegužė – metai derlingi.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082