Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kas kėsinasi į mūsų uogas?

Paskanavę pirmųjų uogų – valgomųjų sausmedžių, laukiame braškių derliaus. Prigrasome vaikus, kad užvalgius žalių, neprinokusių pilvelius skaudės, ir kasdien tikriname – gal jau paraudo... Apmaudu, kai lūkesčius keičia nusivylimas, kai derlius būna menkesnis, nei tikėjomės. Kas kaltas?

Dėmė ant paukščių sąžinės

Vieni įkyriausių braškių kenkėjų – paukščiai. Jie be didelio vargo gali sugadinti trečdalį arba net pusę derliaus. Be to, sparnuočiai sulesa būtent pirmąsias – pačias skaniausias ir didžiausias – uogas.
Daugiausia žalos pridaro smilginiai strazdai. Šie paukščiai buriasi į kolonijas ir laikosi arčiau žmonių. Gal ką nors jų giesmės ir džiugina, bet mums, sodininkams, tai ženklas, kad derliui gresia pavojus. Atskrenda būrys ir per kelias minutes nulesa juodųjų serbentų, medlievos, aronijos krūmą ar nusiaubia vyšnią, trešnę. Apie avietes ir braškes net nėra ko šnekėti!
Dažnai uoginėms kultūroms nuo sparnuočių apsaugoti naudojami tinklai. To daryti taip pat nevertėtų – zylės, bukučiai ir kiti paukštukai lengvai į juos įsipainioja ir žūva. Naudokite tankius audeklus (pavyzdžiui, marlę, senas užuolaidas) arba denkite daržo plėvele. Pasitelkite humaniškesnius kovos būdus: sode statykite kaliauses, kabinkite blizgaus popieriaus ar folijos juosteles, kurios besiplaikstydamos vėjyje skleis šiurpokus garsus. Nupieškite plėšraus paukščio siluetą su gąsdinančiomis akimis ir pakabinkite ant medžio.
„Dekorą“ reikia dažnai keisti – paukščiai greitai perpranta, kad žmonės juos mausto. Suklaidinti galima ir kitaip. Baigiantis masiniam braškių žydėjimui, tarpueiliuose padedami uogų muliažai. Tai nedideli glotnūs akmenėliai, medžio ar putplasčio gabalėliai, nudažyti ryškia raudona spalva. Kai sunoks uogos, smalsūs paukščiai jau bus įsitikinę, kad šioje sodyboje jiems nėra ką veikti.

Ak, tie šliužai!

Kita bėda – sraigės, šliužai, išgraužiantys uogų minkštimą. Tarp augalų ir ant takelių išdėliojamos medinės lentelės. Šliužai mėgsta nakčiai po jomis pasislėpti – tereikia ryte surinkti. Sausu oru dirvą aplink krūmus pabarstykite pelenais (100–150 g/m2). Ši paprasta priemonė apsaugos ne tik nuo šliužų, bet ir nuo kekerinio puvinio, pasireiškiančio dėl drėgmės pertekliaus. Sumažės ir paprastosios seiliūgės, siurbiančių augalų sultis, lervų.
 
TAIP PAT SKAITYKITE: Kaip teisingai pasirinkti plėvelę?


Kas nukando pumpurus?

Braškės kenčia ir nuo avietinių žiedgraužių. Pastebėjote nukąstus žiedinius pumpurus? Tai signalas, kad braškyne prisiveisė būtent šių kenkėjų. Avietinių žiedgraužių patelės kiaušinėlius padeda į pumpurus. Kad palikuonims būtų saugu ir šilta, jos nukanda stiebelius, ir žiedai neišsiskleidžia.
Kai kenkėjų labai daug, tenka naudoti cheminius preparatus, bet tai daryti reikia mezgantis žiediniams pumpurams ir nuėmus derlių. Nokstant uogoms, insekticidų geriau vengti – cheminių medžiagų gali patekti į vaisius.
Gelbsti natūralios priemonės. 400 g tabako dulkių arba machorkos ir 40 g muilo suberiama į 10 l talpos indą ir pavirinama 15–20 minučių. Po dviejų valandų „kompotas“ perkošiamas ir juo nupurškiami augalai. Apgraužtus žiedpumpurius reikia surinkti ir sunaikinti.
Avietinių žiedgraužių sumažės, jei tarpueilius išklosite spygliuočių šakelėmis, o vietą braškynui parinksite toliau nuo aviečių. Nuėmę derlių pasirūpinkite švara – turi būti nupjauti sveiki arba bent pašalinti ligoti, parudavę lapai, o tarpueiliai supurenti, piktžolės išrautos.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082