Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Darbai darže rugpjūčio mėnesį

Pavasarį pradedame darbų maratoną daržuose, o štai rugpjūtis kone pats maloniausias, nes skiname, rauname ir mėgaujamės darbo vaisiais. Veiklos tikrai netrūksta! O vėlyvais vakarais ir naktimis pakelkime akis į dangų – juk krintančios žvaigždės pildo norus. Nuostabūs gamtos reiškiniai – puikus poilsis po dienos darbų.
Taigi, ką padaryti paskutinį vasaros mėnesį?
 
Augalų kaita darže

Rugpjūtį, nuėmus kai kurių daržovių derlių, atsiranda laisvos vietos, kurią tuoj pat užkariauja piktžolės. Kad taip nenutiktų, sėkite organinių medžiagų turtingus ar azotą kaupiančius augalus.
Pasėti rugiai netrukus sudygsta ir puošia daržą visą rudenį. Aliejiniai ridikai, baltosios garstyčios yra geri sanitarai – naikina dirvoje esančius kai kurių ligų pradus. Stiprios šaknys gerai supurena ne tik armenį, bet ir podirvį.
Labai stiprios liemeninės lubinų šaknys įsiskverbia net į 2 m gylį ir iš ten ima sunkiai tirpstančias maisto medžiagas. Jų gumbelių bakterijos fiksuoja oro azotą geriau negu kiti ankštiniai augalai, o antžeminėje dalyje susikaupia daug azoto, baltymų. Lubinai apkasami, kai susidaro blizgančios ankštys. Tuomet juose yra daugiau sausųjų medžiagų ir dėl palankaus anglies bei azoto santykio lėčiau ardomos organinės medžiagos.
Žaliosioms trąšoms tinka žieminiai ir vasariniai rapsai, vikiai, raudonieji dobilai, gausiažiedės svidrės, avižos ar jų mišiniai su ankštiniais augalais. Sideratiniai augalai įterpiami į dirvą vėlai rudenį arba ankstyvą kitų metų pavasarį. Giliau kaip į 15–18 cm gylį jų užkasti nevertėtų, kad nesumažėtų žaliosios masės efektyvumas. Sideratiniai augalai ypač veiksmingi lengvose smėlio ar priesmėlio dirvose. Jų šaknys neleidžia vandeniui išplauti maisto medžiagų. Kasdami įterpkite ką tik nupjautos ar apvytusios vejos žolės, žirnių, pupų, pupelių, piktžolių. Nematodus naikina ir dirvą humusu praturtina serenčiai. Jų daigus galima sodinti ir tarp daugelio daržovių ar lysvėje, nuėmus ankstyvą derlių.

Pasibaigus uogų derliui...

*Išpjaukite derlių išauginusius aviečių stiebus.
*Gervuoges skinkite anksti rytą – geriau laikysis.
*Atlankomis pasidauginkite agrastų, serbentų, dekoratyvinių augalų.
*Nuėmę derlių, serbentus, agrastus ir avietes nupurkškite fungicidais nuo miltligės, šviesmargės, rūdžių ir kitų ligų. Jei išplito kenkėjai (erkės, gumbauodžiai), įmaišykite insekticido. Po 10–12 dienų nupurkškite pakartotinai. Tokiais pat preparatais nuskynę uogas nupurkškite ir avietyną.
*Mėnesio pradžioje profilaktiškai nupurkškite vynmedžius nuo tikrosios miltligės.
*Laistykite braškyną, jei sausa – ant senesnių kelmų susiformuos daugiau žiedinių pumpurų, o nauji daigai geriau įsišaknys.

Vaistinių ir prieskoninių augalų atsargų kaupimas

*Prisidžiovinkite dašių, mairūnų, bazilikų, mėtų ir kitų prieskoninių augalų.
*Prisirinkite krapų, kmynų, kalendrų, petražolių sėklų ir lapų.
*Prisikaskite ir prisidžiovinkite balinių ajerų, mėlynųjų palemonų bei pavasarinių raktažolių šaknų.
*Skinkite ir džiovinkite blindės, didžiųjų dilgėlių, plačialapių gysločių, saulėgrąžų, vaistinių šalavijų lapus.
*Praturtinkite vaistažolių krepšelį karčiųjų kiečių (pelynų), kraujažolių, trispalvių našlaičių, skėtinių širdažolių, triskiaučių lakišių žole, džiovintomis juodųjų serbentų, mėlynių, šermukšnių, juodauogių šeivamedžių uogomis, medetkų žiedais.
Geriausia vaistinius ir prieskoninius augalus džiovinti natūraliai, gerai vėdinamoje patalpoje ar ventiliuojant. Tada žaliavoje išliks didžiausias eterinių aliejų kiekis.

Šalnų nebijantys žalumynai

Salotinė sultenė – vienmetis augalas minkštais sultingais lapeliais, sudarančiais dailią skrotelę. Labai atsparus šalnoms, todėl jį galima auginti vėlai rudenį, kai kitos lapinės daržovės nušąla. Sultenės nereiklios auginimo sąlygoms, bet geriausiai veša lengvoje apydrėgnėje dirvoje. Salotoms tinka jauni lapeliai. Jie vartojami švieži, rečiau troškinti (kaip špinatai).
Sultenės sėjamos labai anksti pavasarį ir rudenį. Daigai pasirodo per 10–15 dienų. Svarbu, kad lysvės labai nekaitintų saulė (rugpjūčio pradžioje sultenes geriau sėti šviesiame pusšešėlyje) ir netrūktų drėgmės. Po mėnesio tankius daigus reikėtų praretinti arba persodinti.
Salotinės sultenės auginamos eilutėmis, po vieną kas 10–15 cm. Prigijusius daigus patartina palaistyti kompleksinėmis trąšomis – lapeliai bus vešlesni.
Šalnų jos nebijo, taigi iki sniego vis dar galima mėgautis šviežiais lapeliais. Tik –15 ºC šaltis augalus pražudo. Lapų skrotelės pjaunamos prie pat žemės, kad nesubyrėtų.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082