Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Sideratai: kada ir ką sėti?

Sideratai, dar vadinami žaliosiomis trąšomis, patikimai saugo nuo ligų bei kenkėjų, daro teigiamą įtaką augalų, vaisių kokybei, sumažina temperatūrų svyravimus prie pat dirvos paviršiaus. Kada sideratus reikia sėti? Ir ką sėti naudingiausia?

Kada sėti?

Sideratus galima sėti anksti pavasarį, prieš daigų ir sodo kultūrų sodinimą, ir rudenį, nuėmus pagrindinių daržovių ir gėlių derlių.
Žaliąsias trąšas galima auginti kaip tarpines kultūras. Jos tinka kompostui, gaminamam iš įvairių augalinių liekanų ir ankštinių kultūrų antžeminės dalies. Technologija paprasta. Durpės, nukritę lapai ir spygliai arba smulkinti šiaudai paskleidžiami sklype. Paskui dedama susmulkintų sideratų (lubinų, žirnių ir kt.). Sluoksniai kaitaliojami, kol susidaro iki 1−1,5 m. Į kompostą beriama pelenų, fosforitmilčių. Po šešių mėnesių jis subręsta ir tinka naudoti.

Ką sėti?

Pupos. Tai puikus azoto šaltinis. Šie augalai geriau negu kiti ankštiniai auga sunkiose dirvose, ištveria neigiamą temperatūrą, todėl vietovėse, kur žiemos nešaltos, juos galima sėti kaip žiemkenčius. Tinka maišyti su vikiais ir dirviniais žirniais.
Vikiai. Žiemkenčiai vikiai papildo dirvą azotu, organinėmis medžiagomis. Sėjami rudenį, nuėmus pagrindines kultūras. Dažnai maišomi su kokiais nors varpiniais augalais – žiemkenčiais rugiais arba kviečiais.
Žirniai greitai auga ir sudaro daug žaliosios masės. Tai ištvermingi šalčiui augalai, kuriuos patartina sėti drauge su vikiais ir avižomis.
Garstyčios – labai populiarūs, plačiai paplitę augalai. Jos greitai sukaupia daug žaliosios masės, papildo dirvą organinėmis medžiagomis, fosforu ir siera. Garstyčias galima sėti bet kuriuo metu, kai tik atsilaisvina dirva, arba auginti tarp pagrindinių kultūrų. Optimali auginimo trukmė – 8–10 savaičių. Garstyčių pasėliai yra gera priemonė nuo spragšių lervų.
Grikiai greitai auga, papildo dirvą organinėmis medžiagomis, fosforu ir kaliu. Ypač patartina juos auginti sunkiose dirvose. Grikiai sėjami pavasarį, o į dirvą įterpiami vėlų rudenį.
Dobilus reikėtų auginti ne trumpiau kaip dvejus metus. Juos galima sėti vaismedžių sodo tarpueiliuose. Tinka baltieji, raudonieji.
Lubinai. Soduose auginami vienmečiai lubinai: mėlynieji (siauralapiai), geltonieji ir baltieji. Lubinai veiksmingi priemolyje, bet nemėgsta sunkių, molingų dirvų. Jų šaknyse gyvena mikroorganizmai, netirpius fosfatus paverčiantys prieinamais kultūriniams augalams. Žaliosios lubinų trąšos pagal maistingumą beveik prilygsta mėšlui.
Liucernos. Tai daugiamečiai ankštiniai augalai, papildantys dirvą organinėmis medžiagomis, azotu ir fosforu. Pavasarį jie įterpiami į dirvą arba nušienaujami iki žydėjimo.
Avižos papildo dirvą organinėmis medžiagomis ir kaliu. Dažniausiai jos maišomos su vikiais ir žirniais. Įterpiamos į dirvą iki žydėjimo.
Rapsai yra kopūstinių šeimos augalai. Jie papildo dirvą organinėmis medžiagomis, fosforu ir siera. Šie sideratai prastai auga mažai sukultūrintose, nedaug humuso turinčiose, rūgščiose dirvose. Jie nemėgsta smėlingų ir sunkių, įmirkstančių dirvų.
Valgomieji ridikai lengvai prisitaiko prie įvairių klimato sąlygų ir dirvų. Greitai susidaro daug šaknų ir lapų masės, leidžiančios sumažinti organinių ir azotinių trąšų, naudojamų dirvai tręšti, kiekį. Šie ridikai aktyviai naikina nematodus. Žalioji masė, susmulkinta kastuvu, į dirvą įterpiama vėlų rudenį.
Žiemkenčius rugius geriausia sėti prieš žiemą, įterpti pavasarį, kai užauga maždaug iki 60 cm aukščio. Jauni, švelnūs augalai greitai suyra ir papildo dirvą organinėmis medžiagomis, azotu ir kaliu. Rugiai išsausina, todėl sėjami ten, kur netrūksta drėgmės.
Facelijos labai greitai suformuoja daug žaliosios masės. Jie idealiai tinka sodams. Švelnūs lapai ir stiebai greitai suyra ir virsta geromis azotinėmis trąšomis.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082