Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kas yra sideratai ir kokia jų nauda?

„Prieš metus mes nusipirkome sodą. Ten labai kieta, skurdi dirva. Ankstesnis šeimininkas įterpė daug pūdinio, kad ji būtų geresnė, bet dabar smarkiai želia žolė – vien piktžolės. Norėčiau sužinoti, kaip pagerinti dirvos sudėtį, neužteršiant jos. Girdėjau, kad būtų gerai pasėti garstyčių, rugių, bet kaip tai tinkamai atlikti, nežinau“, – laiške rašo skaitytoja.

Žaliosios trąšos mena senus laikus

Rugsėjis – tinkamas laikas lengvai ir greitai paruošti derlingą dirvą ateinančių metų derliui. Norint užsiauginti sveikų augalų, juos reikia tinkamai maitinti. Kenkėjai ir ligos dažniausiai pažeidžia nusilpusius. Kaip reikėtų pasielgti, jei negalite įsigyti kokybiškų organinių trąšų? Jas sėkmingai pakeis žaliosios trąšos – sideratai.
Organinės žemdirbystės praktikoje šios trąšos naudojamos nuo neatmenamų laikų. Užtenka pacituoti Romos rašytojo ir mokslininko Plinijaus Vyresniojo, gyvenusio 23–79 mūsų eros metais, žodžius: „Visi sutinka su tuo, kad nėra nieko naudingesnio už lubinus, jei juos iki ankščių susiformavimo įterpsime į dirvą <...>, užkasime prie vaismedžių ir vynmedžių šaknų <...>. Tai yra tokios pat geros trąšos, kaip ir mėšlas.“

Sideratai – organinių medžiagų šaltinis

Pagrindinė sideratų paskirtis – papildyti dirvą organinėmis medžiagomis ir azotu. Juos, skirtingai nei mineralines medžiagas, augalai lengvai pasisavina. Daugelio sideratų šaknys fosforo rūgštį, kalcį, magnį ir kitus elementus ima iš gilių dirvos sluoksnių. Įterpus sideratų į dirvą, šie elementai tampa prieinami kultūriniams augalams. Veikiamos mikroorganizmų augalinės atliekos suyra ir virsta humusu.

Nuo ligų ir kenkėjų

Augalų apsaugos nuo ligų požiūriu žaliosios trąšos užima ypatingą vietą – atlieka svarbų sanitarų darbą. Pirma, jos nustelbia piktžoles. Kad sideratai netaptų piktžolėmis, juos būtina nušienauti arba įterpti į dirvą prieš subręstant sėkloms. Tai pasakytina apie greitai augančius ir daug sėklų subrandinančius augalus (rapsus, garstyčias).
Antra, kai kurių rūšių sideratai padeda išnaikinti kenkėjus ir ligų sukėlėjus. Pavyzdžiui, tankiai pasėjus garstyčių arba rugių, sumažėja sprakšių lervų populiacija. Manoma, kad daugiamečių lubinų alkaloidai yra nuodingi kolorado vabalams, todėl šalia šie kenkėjai nežiemoja. Jei tokiame sklype pasodinsime bulvių, pirmuosius du mėnesius kolorado vabalų nebus. Vėliau jie suskrenda iš aplinkinių laukų, bet didelės žalos jau nepadaro.

Sideratai: teigiamos poveikis vaisių kokybei


Žaliosios trąšos pagerina vaisių kokybę: jie sukaupia organinių rūgščių, vitamino C, pagerėja skonis. Paaiškėjo, kad žirniai ne tik didina obelų derlingumą, bet ir obuoliai užauga didesni, gražesnės spalvos. Tarpueilių užželdinimas velėna ir sideratų auginimas sustiprina vaismedžių atsparumą žemoms temperatūroms ir pagerina vaisių kokybę – jie išsilaiko ilgiau.

Be trąšų ir pesticidų


Atliekant daržo sėjomainą, svarbu rasti vietos ir žaliosioms trąšoms. Norint gauti didžiausią sideratų teikiamą naudą ir išvengti auginimo klaidų, reikia gerai išmanyti jų poveikį. Sideratai naudingi tik tuomet, kai gerai auga ir sukaupia daug žaliosios masės. Jokiu būdu negalima jų sėti į nesukastą arba prastai sukastą dirvą.
Patartina sideratus įterpti butonizacijos laikotarpiu, kol dar nelabai sukietėję. Jie užkasami negiliai: lengvoje dirvoje 12–15 cm gylyje, o sunkioje – 6–8 cm gylyje.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082