Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip išlaikyti daržoves per žiemą?

Daugybė daržovių paįvairina mūsų valgiaraštį ir aprūpina organizmą įvairiomis medžiagomis. Laimei, mūsų laikais daržuose vėl imtos auginti nelabai paplitusios ir beveik pamirštos rūšys. Tačiau nuėmę gerą derlių mes dažnai nežinome, kaip išsaugoti, pavyzdžiui, griežčius, japoninius ridikus, pastarnokus, salierus, ropes, krienus, porus arba neįprastus kopūstus.

Yra kelios paprastos taisyklės, kurių laikydamiesi galėtume sumažinti nuostolius

1. Sandėliuoti reikėtų atrinkti tik sveikas, mechaniškai nepažeistas daržoves.
2. Vienoje vietoje pageidautina sandėliuoti tik vienos rūšies daržoves. Tai ypač svarbu kopūstams. Ilgai drauge leistina laikyti svogūnus ir česnakus, morkas, burokėlius bei kitus šakniavaisius.
3. Kiekvienos rūšies daržovių sandėliavimo sąlygos turėtų būti artimos optimalioms. Be to, kad daržovės nerasotų, oro temperatūra ir santykinis drėgnis neturėtų smarkiai svyruoti.
4. Derėtų periodiškai apžiūrėti sandėliuojamas daržoves, laiku pašalinti supuvusias ir sudžiūvusias.
5. Didelės reikšmės sėkmingam sandėliavimui turi patalpų ir taros paruošimas – jos privalo būti švarios ir išdezinfekuotos.

Kur sandėliuoti?

Geriausiai daržovės išsilaiko, kai temperatūra artima 0 °C. Šiltesnėje patalpoje jos ima dygti, apninka puviniai. Trumpalaikis atšalimas iki −1,5 °C leistinas tik kopūstams. Šakniavaisiai apšąla ir vėliau ima greitai gesti. Jų derlių būtina nuimti iki šalnų, o saugykloje, kur sandėliuojami, temperatūrai neleistina nukristi žemiau 0 °C.
Optimalias sąlygas lengviausia sudaryti rūsyje. Daržoves taip pat galima laikyti balkone arba sodo namelio verandoje, saugant nuo apšalimo. Jos sudedamos į statinę, paskui į dėžę ir apipilamos tokiu pjuvenų arba šiaudų sluoksniu, kad oro temperatūra būtų artima 0 °C.
Kiekvienos rūšies daržoves, žinoma, geriausia laikyti atskirai. Vis dėlto dažniausiai tenka įvairias kultūras sandėliuoti viename rūsyje. Tokiu atveju jas reikėtų sudėti atsižvelgiant į tai, kad prie lauko sienų ir ant grindų yra vėsiau negu ant lentynų ir palubėje. Temperatūra skiriasi 3–5 °C.
Santykinis oro drėgnis taip pat svarbus veiksnys. Daržoves galima sudėti į plėvele išklotas dėžes, polietileninius maišelius ir maišus, bet nereikėtų pamiršti, kad jų negalima sandariai uždaryti, nes užtrokš. Beje, porus tinka laikyti supakuotus į perforuotą polietileno plėvelę šaldytuve, iki −2 °C temperatūroje.

Šakniavaisiai aruoduose

Šakniavaisius pagal išsilaikymą galima suskirstyti į dvi grupes:
*turintys pakankamai tvirtus dangalus: burokėliai, griežčiai, juodieji ridikai, pastarnokai;
*šakniavaisiai su 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

plonesniais ir švelnesniais dangalais: morkos, petražolės, salierai, ropės, ropiniai kopūstai, japoniniai ridikai; prie jų galėtume priskirti ir krienų šakniastiebius.
Nors pirmosios grupės šakniavaisiai sandėliuojami išsilaiko geriau, bet suvytę praranda atsparumą patogeniniams mikroorganizmams.
Tinkamiausia oro temperatūra šakniavaisiams sandėliuoti yra nuo 0−1 °C, o santykinis oro drėgnis turėtų būti maždaug 95 %.

Norėdami sėkmingai išsaugoti derlių per žiemą turėtume:

1. Lapus pašalinti prieš kasimą arba nedelsiant po jo, o iškastus šakniavaisius pridengti nuo vėjo ir saulės.
2. Atrinkti sveikas vidutinio dydžio daržoves.
3. Nereikėtų nuo šakniavaisių kruopščiai nuvalyti smulkių žemės gumulėlių, šaknelių.


    Daugiau straipsnių
Komentarai
Danutė 2017-09-25, 21:21
Geriausias būdas išlaikyti morkas.Išlaikau iki liepos mėn. Išrautoms morkoms nupjaunu abu galus,storąjį-visą žalumą.Dedu į celofano maišelius,prieš tai juos apdorojusi skylamušiu,t.y.padarau nemažai skylučių.Ir užrišu.Iki šalčių laikau vos ne lauke,paskui sunešu į rūsį,jame žiemą būna nuo 2 iki 12 lpsn.šilumos,pavasariop šiltesnis,iki 20,bet morkos išlieka kietos.Jei su žemėmis nepatenka kenkėjų,išsilaiko labai gerai,pakenktos pavasariop pradeda pūti.
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 19, ketvirtadienis.
  Saulė teka 06:07, leidžiasi 20:30.
  Mėnulis teka 08:22, leidžiasi .
  Mėnulis Dvyniuose, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Aistė, Eirimas, Laisvūnas, Leontina, Leonas, Simonas.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima skiepyti rožes, dekoratyvinius medelius, dauginti krūmus atlankomis. Apžiūrėkite gėles, kurių nepersodinote, jei žemės paviršius pasidengė balsvomis apnašomis (kalkių nuosėdos), šį sluoksnelį atsargiai suardykite pirštais. Šiek tiek užpilkite šviežios žemės. Netinkamas metas laistyti, tręšti, ravėti.
  Jei sliekai lenda iš žemės, bus lietaus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082