Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip išlaikyti daržoves per žiemą?

Daugybė daržovių paįvairina mūsų valgiaraštį ir aprūpina organizmą įvairiomis medžiagomis. Laimei, mūsų laikais daržuose vėl imtos auginti nelabai paplitusios ir beveik pamirštos rūšys. Tačiau nuėmę gerą derlių mes dažnai nežinome, kaip išsaugoti, pavyzdžiui, griežčius, japoninius ridikus, pastarnokus, salierus, ropes, krienus, porus arba neįprastus kopūstus.

Yra kelios paprastos taisyklės, kurių laikydamiesi galėtume sumažinti nuostolius

1. Sandėliuoti reikėtų atrinkti tik sveikas, mechaniškai nepažeistas daržoves.
2. Vienoje vietoje pageidautina sandėliuoti tik vienos rūšies daržoves. Tai ypač svarbu kopūstams. Ilgai drauge leistina laikyti svogūnus ir česnakus, morkas, burokėlius bei kitus šakniavaisius.
3. Kiekvienos rūšies daržovių sandėliavimo sąlygos turėtų būti artimos optimalioms. Be to, kad daržovės nerasotų, oro temperatūra ir santykinis drėgnis neturėtų smarkiai svyruoti.
4. Derėtų periodiškai apžiūrėti sandėliuojamas daržoves, laiku pašalinti supuvusias ir sudžiūvusias.
5. Didelės reikšmės sėkmingam sandėliavimui turi patalpų ir taros paruošimas – jos privalo būti švarios ir išdezinfekuotos.

Kur sandėliuoti?

Geriausiai daržovės išsilaiko, kai temperatūra artima 0 °C. Šiltesnėje patalpoje jos ima dygti, apninka puviniai. Trumpalaikis atšalimas iki −1,5 °C leistinas tik kopūstams. Šakniavaisiai apšąla ir vėliau ima greitai gesti. Jų derlių būtina nuimti iki šalnų, o saugykloje, kur sandėliuojami, temperatūrai neleistina nukristi žemiau 0 °C.
Optimalias sąlygas lengviausia sudaryti rūsyje. Daržoves taip pat galima laikyti balkone arba sodo namelio verandoje, saugant nuo apšalimo. Jos sudedamos į statinę, paskui į dėžę ir apipilamos tokiu pjuvenų arba šiaudų sluoksniu, kad oro temperatūra būtų artima 0 °C.
Kiekvienos rūšies daržoves, žinoma, geriausia laikyti atskirai. Vis dėlto dažniausiai tenka įvairias kultūras sandėliuoti viename rūsyje. Tokiu atveju jas reikėtų sudėti atsižvelgiant į tai, kad prie lauko sienų ir ant grindų yra vėsiau negu ant lentynų ir palubėje. Temperatūra skiriasi 3–5 °C.
Santykinis oro drėgnis taip pat svarbus veiksnys. Daržoves galima sudėti į plėvele išklotas dėžes, polietileninius maišelius ir maišus, bet nereikėtų pamiršti, kad jų negalima sandariai uždaryti, nes užtrokš. Beje, porus tinka laikyti supakuotus į perforuotą polietileno plėvelę šaldytuve, iki −2 °C temperatūroje.

Šakniavaisiai aruoduose

Šakniavaisius pagal išsilaikymą galima suskirstyti į dvi grupes:
*turintys pakankamai tvirtus dangalus: burokėliai, griežčiai, juodieji ridikai, pastarnokai;
*šakniavaisiai su plonesniais ir švelnesniais dangalais: morkos, petražolės, salierai, ropės, ropiniai kopūstai, japoniniai ridikai; prie jų galėtume priskirti ir krienų šakniastiebius.
Nors pirmosios grupės šakniavaisiai sandėliuojami išsilaiko geriau, bet suvytę praranda atsparumą patogeniniams mikroorganizmams.
Tinkamiausia oro temperatūra šakniavaisiams sandėliuoti yra nuo 0−1 °C, o santykinis oro drėgnis turėtų būti maždaug 95 %.

Norėdami sėkmingai išsaugoti derlių per žiemą turėtume:

1. Lapus pašalinti prieš kasimą arba nedelsiant po jo, o iškastus šakniavaisius pridengti nuo vėjo ir saulės.
2. Atrinkti sveikas vidutinio dydžio daržoves.
3. Nereikėtų nuo šakniavaisių kruopščiai nuvalyti smulkių žemės gumulėlių, šaknelių.


    Daugiau straipsnių
Komentarai
Danutė 2017-09-25, 21:21
Geriausias būdas išlaikyti morkas.Išlaikau iki liepos mėn. Išrautoms morkoms nupjaunu abu galus,storąjį-visą žalumą.Dedu į celofano maišelius,prieš tai juos apdorojusi skylamušiu,t.y.padarau nemažai skylučių.Ir užrišu.Iki šalčių laikau vos ne lauke,paskui sunešu į rūsį,jame žiemą būna nuo 2 iki 12 lpsn.šilumos,pavasariop šiltesnis,iki 20,bet morkos išlieka kietos.Jei su žemėmis nepatenka kenkėjų,išsilaiko labai gerai,pakenktos pavasariop pradeda pūti.
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082