Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Česnakai: auginimo ABC

Valgomieji česnakai (Allium sativum L.) – lelijinių šeimos daugiametės daržovės. Jų tėvynė – Vidurinė Azija. Pagal auginimo būdą česnakai skirstomi į vasarinius ir žieminius. Pastarieji per vegetaciją suformuoja ne tik ropeles, bet ir žiedynstiebius su svogūnėliais, iš kurių vėliau galima išauginti daugiaskilčius svogūnus.Rūgščioje dirvoje gero derliaus nebus


Šios daržovės geriausiai auga priesmėlio ir lengvo priemolio puveningose dirvose, patręštose mėšlu ir mineralinėmis trąšomis.
Česnakams agrocheminės dirvos savybės (pH) daug svarbesnės nei kitoms daržovėms. Palankiausios sąlygos yra ten, kur pH 6,6–7,0 (neutralus).

Auginimo ypatumai

*Česnakai sodinami anksti pavasarį, balandžio antroje pusėje, ievai sužaliavus, arba vėlai rudenį, rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje, kad spėtų susidaryti šaknelės, bet nepasirodytų laiškai.
*Prieš sodinimą skilteles porą valandų verta pamirkyti 1 proc. kalio permanganato, mikroelementų ar pelenų tirpale. Rudenį jos sodinamos 5–8 cm, o pavasarį 3–5 cm gylyje. Skiltelės išdėstomos 6–8 cm atstumais, paliekant 50–60 cm pločio tarpueilius.
*Dauginti šias daržoves galima ir oriniais svogūnėliais. Jie neturi ramybės laiko. Sodinti galima rudenį ar pavasarį 2–4 cm gylyje. Per vasarą išauga nedidelės vienskiltės ropelės. Vienmečius sėjinukus rudenį galima iškasti ar palikti žiemoti dirvoje. Antrą žiemą susiformuoja stambesnės daugiaskiltės ropelės.
*Pasodinus česnakus, lysvės pamulčiuojamos 3–5 cm storio durpių, perpuvusio mėšlo ar komposto sluoksniu.
*Tręšiama kompleksinėmis trąšomis (30 g/m2) kelis kartus: pirmą – anksti pavasarį, vėliau – kai pradeda formuotis ropelės.
*Birželio mėnesį žieminiai česnakai kelia žiedynstiebius. Juos, kai užauga 15–20 cm aukščio, būtina pašalinti. Kerpama prie pat viršutinio lapo. Nustatyta, kad ropelių derlių ši procedūra padidina 30–40 proc.

Verta žinoti

*Česnakams netinka žirnių ir pupelių kaimynystė.
*Geriausi priešsėliai – ankstyvieji kopūstai, burokėliai, agurkai, moliūginės ir ankštinės daržovės. Netinka svogūnai, bulvės, vasariniai česnakai. Į tą pačią vietą šias daržoves galima sodinti ne anksčiau kaip po 3–4 metų.
*Pavasarį česnakų lysvėje verta pasodinti keletą medetkų, pasėti krapų. Šių augalų skleidžiamas kvapas atbaido svogūnines muses.
*Česnakus kartais puola nematodai – mikroskopinės kirmėlaitės. Pažeistų augalų lapai patamsėja, galvutės deformuojasi, dugnelis (pamatinė dalis) suyra.
*Šaltą ir drėgną pavasarį labiau pasireiškia sklerotinis puvinys. Tuomet ilgai nepasirodo daigeliai arba sudygę net sulapoję apatiniai lapai pagelsta ir sunyksta. Ligos sukėlėjai gali peržiemoti sandėliuke, dirvoje. Lysves reikia nupurkšti fitoncidinių augalų nuovirais arba cheminiais preparatais. Sergančius česnakus būtina iškasti kartu su žeme, kurioje augo.

 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082