Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Žemuogės: nuo sėklos iki gardžių uogų

Atrodytų, kiek čia to gudrumo reikia. Nusipirkai pakelį žemuogių sėklų, pasėjai ir žiūrėk, kaip augs. Iš tikrųjų ne viskas paprasta. Taigi, kaip užsiauginti kokybiškų žemuogių iš sėklų?

Ruošiamės sėjai

Pakeliais parduodamos žemuogių sėklos paruoštos sėti, tačiau tas, kurias surinkome patys, irgi reikėtų paruošti. Iš tikrųjų jų nebūtina stratifikuoti, tačiau norint padidinti daigumą, pagerinti augimą vis dėlto patartina tai padaryti.
Sėklos stratifikuojamos žemoje teigiamoje temperatūroje, aukštame drėgnyje (pavyzdžiui šaldytuve, vaisių skyriuje). Geriausia jas laikyti upės smėlyje ir samanose. Upės smėlis persijojamas, kad neliktų šiukšlių ir didesnių akmenukų. Iš samanų išrenkamos augalų liekanos. Jos išplaunamos ir išdžiovinamos.
Prieš stratifikaciją sėklos laikomos sausoje vietoje, ne aukštesnėje kaip 20 °C temperatūroje. Geriausia temperatūra – kambario. Įvairių veislių žemuogių sėklų stratifikacijos laikas yra nuo 1,5 iki 2,5 mėnesio. Tad stratifikuoti pradėkite iš anksto, kad jos būtų tinkamos sėjai pačiu laiku.
Prieš stratifikaciją sėklas suberkite į šilkinį, neiloninį arba kaproninį maišelį. Tada jas pamirkykite 1–2 valandas kalio permanganato tirpale. Jis turi būti gana ryškus, bet ne tamsus. Kol sėklos mirks, paruoškite substratą – užpilkite verdančiu vandeniu ir palaukite, kol šis atvės. Indelį ir sėklas irgi perliekite virintu vandeniu.
Sėklas ir substratą nuvarvinkite. Vandens likutį nuspauskite rankomis. Į indelį dėkite substrato, po to sėklas ir vėl substrato. Indelį uždarykite ir padėkite į šaldytuvą. Kartkartėmis pravėdinkite. Jei substrato viršus apdžiūvo, jį nupurkškite vandeniu. Apie sėjos pradžią signalizuos paviršiuje pasirodę žemuogių daigeliai.
Žemuogių sėklų stratifikuoti nebūtina, tačiau po šio proceso jų daigumas ir augimas pagerėja.

Sėjame žemuoges

Sėti žemuoges reikėtų nuo vasario vidurio iki kovo vidurio. Iki gegužės jos spės išaugti ir sustiprėti. Tada daigus galėsite pasodinti lauke.
Vietą žemuogėms paruoškite iš anksto. Jei ruošiatės sėti į dėžutes, jas iki pusės priberkite puraus substrato (paprasta sodo žemė sumaišoma su trupučiu smėlio ir durpių). Sėklas pasėkite ant lygaus ir drėgno substrato paviršiaus, užberkite plonu lengvos žemės sluoksniu. Galima ir neužberti. Dėžutė uždengiama stiklu ar plėvele, kad neišgaruotų drėgmė.
Kambario temperatūroje sėklos pradeda dygti po 1,5–2 savaičių. Pastebėję pirmuosius daigelius stiklą ar plėvelę nuimkite. Žemuoges auginkite vėsesnėje patalpoje, apie 15 °C temperatūroje. Substratui neleiskite išdžiūti.

Pikuojame daigelius


Kai sėjinukai turi 3–4 tikruosius lapelius, juos galima išpikuoti. Tai galima daryti ir anksčiau, kai išauga du pirmieji lapeliai, bet tada reikia naudoti pincetą. Daigai pasodinami į didesnes dėžutes ir ten auginami, kol praeina šalnų pavojus.
Paruošiamas purus substratas, išlyginamas. Patartina į jį įmaišyti komposto. Kol kas jaunų augalėlių dar negalima tręšti mineralinėmis trąšomis. Laistyti reikia ne rečiau kaip dukart per dieną.
Daigai išpikuojami 10x4–5 cm atstumais. Šiek tiek didesniais atstumais išsodinamos remontantinės ir derlingos ankstyvos žemuogės. Jos šakotis pradeda gerokai anksčiau. Maždaug po mėnesio daigai gražiai suveši ir sudaro gražias eiles.

Sodiname lauke


*Paūgėjusias ir sustiprėjusias žemuoges pradžioje reikia dengti, ypač jei karšta. Kol jos mažos, labai jautrios ir kaprizingos.
*Priežiūra – laistymas, ravėjimas.
*Jei į žemę prieš sodinimą nebuvo įterpta komposto, jaunas žemuoges galima tręšti silpnu trąšų tirpalu. Tai daroma laistant. Tinka įvairios trąšos, tačiau jų sudėtyje daugiausia turi būti azoto ir kalio.
*Augdami jauni sėjinukai vis labiau panašėja į tikras žemuoges. Po mėnesio jie ima leisti ūsus, kurie kuo greičiau išskinami. Dabar jau išvesta veislių, kurios neturi ūsų. Auginant tokias žemuoges sumažėja priežiūros darbų.
*Jei sėklas pasėsite vasarį, sėjinukus išpikuosite ir pasodinsite lauke gegužę. Rudens pabaigoje sunoks pirmas derlius. Jei žemuoges pasėsite lauke, uogų teks palūkėti iki kitų metų.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 18, pirmadienis.
  Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  Mėnulis teka 10:22, leidžiasi 00:48.
  Mėnulis Mergelėje 11.41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 13 d.
  Marcelinas, Vaiva, Morkus, Marina.
  Šaknų diena. Ji ypatinga. Nuo Saulės patekėjimo iki vidurdienio išravėtos piktžolės neataugs (ar ataugs negausiai). Šią dieną netinkamose vietose išpešioti plaukai itin sunkiai atželia. Tad nedarykite nieko, kas norite, kad vešėtų ir augtų.
  Daug boružių – geras rugių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082