Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip pagausinti pomidorų derlių?

Kiekvienas augintojas suinteresuotas, kad pomidorų derlius būtų kuo gausesnis – juk kaip gera nešti iš daržo pilnas pintines sodriai raudonų, ryškiai oranžinių ar geltonų it saulė pomidorų! Išduosime kelias paslaptis, kaip pagausinti derlių ir paskatinti pomidorų nokimą.

1. Pagrindinė po priedangomis auginamų pomidorų bėda – 30–32 °C karštis per žydėjimą. Piestelių purkos išdžiūva, apdulkinimas nevyksta. Tad būtina griežta kontrolė: karštomis dienomis šiltnamį reikia vėdinti.
2. Pomidorai – savidulkiai augalai: žiedadulkės krenta ant piestelių. Taigi krūmų ir žiedų kekių purtymas, bilsnojimas per atramas – geriausias būdas padidinti užuomazgų kiekį. Tai daroma kasdien arba kas antrą dieną.
3. Kad susidarytų daugiau žiedadulkių, reikalingas boras. Per masinį žydėjimą augalus vieną kartą nupurkškite boro rūgštimi (10 g kibirui vandens). Kekėse užsimezga daugiau vaisių. Kuo jų daugiau, tuo smulkesni. Bet atliekamus visada galima nuskabyti...
4. Vasarą tręškite stebėdami augalų būklę. Jei viršūnės plonos ir šviesios, naudokite kompleksines trąšas su mikroelementais. Jei jos storos, riebios, lyg būtų suaugę keli stiebai – iš raciono išbraukite azotą, palikdami tik kalio, fosforo ir magnio trąšas.
5. Nepamiršime: ¾ augalų maitinamosios terpės sudaro anglies dioksidas. Nustatyta, kad jam gausėjant  proporcingai intensyvėja fotosintezė. Kaip padidinti šios medžiagos kiekį šiltnamyje? „Kurkite anglies dioksido generatorių“ – šiltnamyje pastatykite statinę, į kurią dėkite žolę ir kitas organines atliekas, užpilkite vandeniu, kad vyktų rūgimas. Labai svarbu, kad šiltnamio stoge būtų orlaidės – anglies dioksidas kaupiasi apačioje. Atidarius duris, jis pasišalina.
6. Vasaros antroje pusėje aukštaūgių pomidorų augimas sulėtėja, žydėjimas mažėja – visą energiją jie atiduoda bręstantiems vaisiams. Jei šiuo metu nuskinsite pagrindinio stiebo viršūnę, krūmas gaus keletą savaičių poilsio –  galės brandinti vaisius ir kaupti jėgas. Šiuo metu nepakenks tręšimas skystomis trąšomis. Po kelių savaičių nugnybtą viršūnę pakeis viršutinis lapas. Jis pasinaudos naujomis krūmo jėgomis, atsigaus, toliau augs ir žydės. Taigi bendras derlius padidės.
Pagrindinio augimo taško pervedimas į šoninį ūglį – taip vadinamas šis auginimo būdas. Ankstyvųjų pomidorų viršūnės nugnybiamos virš 4–5 kekės, o vėlyvųjų – virš 6–8. Virš viršutinės kekės palikite porą lapų – jie užtikrins vaisių brendimą.

Kad greičiau paraustų...

Geras derlius puiku, bet visada norisi pirmąjį pomidoriuką suvalgyti kuo anksčiau. Yra nemažai būdų, paspartinančių nokimą.
Patikimiausias – dirvos mulčiavimas tamsiomis medžiagomis: durpėmis, ruberoidu, juoda plėvele. Toks mulčias sukaupia daugiau šilumos, sulaiko drėgmę, o vaisiai sunoksta savaite anksčiau. Būtent taip pomidorai auginti, kol nebuvo polietileno plėvelės. Prieš mulčiavimą svarbu leisti dirvai įšilti.
Pomidorų augimą ir nokimą skatina spygliuočių nuoviras. Saują jaunų pušų ūglių savaitę palaikykime vėsiame rūsyje arba šaldytuve (4 °C šilumoje), smulkiai sukapokime, užpilkime dukart didesniu vandens kiekiu ir pavirkime 5–6 minutes. Nuovirą nukoškime ir praskieskime vandeniu (1:3). Šis skystis teigiamai veikia jauno augalo vystymąsi. Jei norime, kad pomidorai greičiau sunoktų, pradėjus spalvintis pirmajam iš jų krūmus lengvai nupurkškite. Patirtis rodo, kad spygliuočių nuoviras vaisių nokimą paankstina savaite.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 03:34.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius.Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082