Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kaip įveikti kurklį?

Paprastasis kurklys (Gryllotalpa gryllotalpa L.) – vabzdys, mintantis smulkiais gyviais, augalais ir pridarantis sodams, kurių dirva gerai įtręšta mėšlu, humusinga, drėgna arba reguliariai laistoma, didelės žalos. Savo kelionėse jis naudojasi trimis stichijomis – žeme, vandeniu ir oru. Naktį kurklys gali nuskristi toli. Be to, jis greitai plaukia vandenyje, o didžiąją laiko dalį praleidžia po žeme. Tai apsunkina kovą su šiuo sparčiai besidauginančiu kenkėju.

Kovos būdai


* Iš agrotechninių kovos būdų siūloma naudoti mechaninį – ankstyvą pavasarinį ir gilųjį rudeninį arimą, iki 15 cm dirvos purenimą visą vegetaciją. Jis sugriauna kurklių landas ir trukdo jiems prasimanyti maisto, naikina kiaušinėlius ir lervas.
* Augalų negalima tręšti šviežiu karvės mėšlu – jis priviliotų kenkėjus iš visos apylinkės. Atskiestas paukščių mėšlas nubaido kurklius. Juo reikia laistyti dirvą sausu oru. Serenčiai, pasodinti palei sklypo ribas, užtveria kelius iš kaimyninių teritorijų – kenkėjai nepakenčia šių augalų kvapo.
* Rudenį, kai dirvos temperatūra ne žemesnė kaip 8 °C, plotuose, kur yra kurklių, patariama iškasti 50–60 cm gylio duobių. 100 m2 plote jų turi būti ne mažiau kaip 5. Uždengus dugną ir sieneles sena polietileno plėvele, reikia prikrauti pusiau perpuvusio mėšlo. Į duobes kurkliai sulįs žiemoti. Nusistovėjus šalčiams, mėšlas iškratomas ir vabzdžiai mirtinai sušąla. Dirvos temperatūrai nukritus iki 5 °C ir žemiau, jie tampa mažai judrūs ir įsikuria vertikaliojoje landoje. Į tai reikėtų atsižvelgti kasant gaudymo duobes – šio darbo nereikėtų atidėti iki vėlyvo rudens.
* Pavasarį, po gegužės vidurio, sklype reikėtų iškasti negilias duobes ir prikrauti šviežio mėšlo, smulkintų šiaudų. Galima tiesiog padėlioti mėšlo ant dirvos. Kurkliai sulenda ten dėti kiaušinėlių. Išsiritusios lervos iš karto nepalieka lizdų ir minta mėšlu. Po 3–4 savaičių juos reikia surinkti ir sudeginti arba sudėti į specialias duobes.
* Vasarą naudojamas ir kitas kovos būdas: į landas įlašinama po kelis lašus saulėgrąžų aliejaus ir tuoj pat iš laistytuvo įpilami 1–2 l vandens. Po kelių minučių kurkliai išlenda į dirvos paviršių ir žūva.
* Daugelis sodininkų kurklius gaudo stiklainiuose su vandeniu (jo įpilama 2/3), įkastuose dirvos paviršiaus lygyje. Aplink šiltnamius išrausiamos vagelės, į kurias pripilama žibalu sudrėkinto smėlio – nemalonus kvapas nubaido kurklius. Pasodinti daigai apsaugomi plastikiniais cilindrais, padarytais iš plastikinių butelių.
* Į kurklių landas pripilama maždaug po 0,5 l muilino vandens (kibire vandens ištirpinama 10 g ūkiško muilo ir 50 g skalbiamųjų miltelių). Paskui galima dar ir švaraus vandens. Kurkliai žūva po žeme arba išlenda į paviršių, kur sugaudomi ir sunaikinami.
* Yra dar vienas įdomus būdas. Pavasarį įpilkite į stiklinius butelius po 50–100 g alaus. Kaklelius apriškite gabalėliu marlės. Butelius įkaskite 45° kampu į žemę ir užberkite 3–4 cm storio žemių sluoksniu. Kurkliai bematant aptiks „alaus barą“. Jie pragrauš marlę ir sulįs į vidų, bet atgal išlįsti nebegalės. Per porą savaičių butelius palaipsniui užpildys troškulio iškankintieji. Tada pats laikas juos iškasti.

Chemines apsaugos priemones patariama naudoti tik tuomet, kai kitų būdų nepakanka.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 03:34.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius.Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082