Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kompostas ir jo kokybė

Įdomu, kaip vyksta komposto gaminimas? Renkamos ir sluoksniuojamos augalų liekanos, piktžolės, buitinės ar kitokios organinės atliekos, pagal poreikį pridedama lapų, durpių, velėnų, mėšlo ar miško paklotės, kalkinių medžiagų, trąšų.
 

Komposto dėžę galima sukalti iš lentų. Šonuose būtina palikti tarpus orui cirkuliuoti. Dėžės aukštis turėtų būti apie 1 m (patogiau krauti ir vartyti kompostą), plotis apie 1–2 m, ilgis pagal poreikius. Ant dugno reikėtų sukrauti šakų, kad vyktų oro cirkuliacija. Dėžei būtina sukalti dangtį. Galima ją daryti sudėtingesnę – padalinti į tris sekcijas ir ten kaupti įvairios brandos kompostą.
Jei neturite specialios dėžės, komposto krūvai parinkite vietą, nekaitinamą tiesioginių saulės spindulių, neperpučiamą vėjų. Ant žemės paskleiskite bent 10–15 cm storio durpių sluoksnį. Tai būtina, kad maisto medžiagos su kritulių vandeniu nenutekėtų į gilesnius žemės sluoksnius. Perkasant durpės sumaišomos su žemėmis, o naujai krūvai jų paklojama kitoje vietoje. Krūvos viršuje padarykite nedidelį įdubimą įvairioms skystoms medžiagoms supilti.
Daugeliui kyla klausimas, kaip paruošti kokybišką kompostą? Norint paruošti gerą kompostą, būtina palaikyti bent 50–60 ºC temperatūrą. Tuomet sunyksta piktžolių sėklos. Į krūvą turi patekti daugiau deguonies, todėl ją reikia dažniau maišyti, kraunant per daug nespausti. Jei viduje temperatūra nekyla, gali būti, kad yra per sausa arba per šlapia. Jei per sausa, kompostą reikia palaistyti, jei per drėgna – pavartyti, pridėti sausesnių medžiagų. Temperatūra, pasiekusi aukščiausią laipsnį, kitas 4–5 savaites mažėja. Šiuo laikotarpiu patartina kompostą pavartyti, kad jis prisisotintų deguonies, kuris skatina augalinių medžiagų irimą. Kai temperatūra nustoja kilti, reikia palikti dar dviem mėnesiams, kad viskas perpūtų.
Krūvos drėgnis turi būti 50–60 %. Nederėtų komposto krauti per laisvai, nes išdžius. Jis turi būti panašus į kempinę – ši nėra sausa, bet daugiau vandens neišspausi. Tokia drėgmė turi būti palaikoma visą laiką.
Lietuvoje prekiaujama įvairių gamintojų biologinėmis priemonėmis, spartinančiomis komposto susidarymą.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082