Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Atmintinė patisonų augintojui

Patisonų tėvynė – Pietų ir Centrinė Amerika. Vietiniai gyventojai labai vertino šias daržoves ir plačiai vartojo maistui. Europiečiai su jomis susipažino Kolumbui atradus Ameriką. XVI amžiuje patisonus augino daugelis Europos šalių. Jie nepamiršti ir šiandien.
 

Šiluma. Iš visų moliūginių daržovių patisonams šilumos reikia daugiausia. Sėklos pradeda dygti esant 13–18 °C. Optimali temperatūra iki žiedų susidarymo – 25–27 °C, mezgantis ir augant vaisiams – 18–25 °C dieną ir 18–20 °C naktį. Esant žemesnei nei 15 °C temperatūrai, augimas sulėtėja, lapai smulkėja, derlius būna menkesnis. Jei per žydėjimą temperatūra nukrenta iki 10 °C, vaisiai gali neužsimegzti. Jie auga naktimis, tad jei šiuo paros metu vėsu (14 °C ir mažiau), derlius būna menkas.
Šviesa. Patisonai – šviesamėgė kultūra, tad darže reikia parinkti saulėtą, nuo šiaurės vėjų apsaugotą vietą. Trūkstant šviesos, augalai ištįsta. Kuo daugiau šviesos, tuo greičiau užsimezga vaisiai ir būna didesnis derlius. Ypač jautriai į užpavėsinimą reaguoja jauni, ką tik prasikalę daigeliai: sėklose buvusios maisto medžiagos jau išeikvotos, o kad jie užaugintų tvirtesnes šaknis, turi užtekti saulės energijos. Daug šviesos reikia ir augalams žydint, formuojantis vaisių užuomazgoms.
Rūgštingumas. Patisonams tinkamiausia neutralios arba silpnai rūgščios reakcijos dirva. Rūgštesnėje jie auga blogiau, tad reikia įterpti kalkių. Šios ne tik sumažina dirvos rūgštingumą, bet ir padidina derlingumą, pagerina jos fizines savybes. Kalkinti patariama likus 2–3 savaitėms iki sėjos.
Laistymas. Patisonų vaisiuose susikaupia 77–95 proc. vandens, tad jo trūkumas dirvoje nieko gero nežada. Tačiau pernelyg didelė drėgmė gali augalus susargdinti. Daugiausia vandens reikia liepos–rugpjūčio mėnesiais, intensyvaus derėjimo fazėje.
Tręšimas. Esant pakankamam apšvietimui, šilumai ir drėgmei patisonai dera labai gerai ir nualina dirvą. Ją reikėtų paruošti iš rudens – praturtinti kompostu, perpuvusiu mėšlu. Šviežiu mėšlu tręšiama tik iš bėdos, įterpiant į 15–20 cm gylį. Gerai, kai organines trąšas papildo mineralinės: azotas, fosforas, kalis. Reikia ir mikroelementų: boro, vario, cinko, molibdeno ir kt. Labai svarbu, kad netrūktų deguonies. Jo kiekis priklauso nuo dirvos mechaninės sudėties – lengvame priesmėlyje daugiau, molingame sklype mažiau, todėl palaisčius ar po lietaus būtina supurenti.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082