Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Daržas

  Spausdinti

  Kokios sėklos geresnės?

Nors už lango orai dar primena žiemą, gėlininkai ir daržininkai pirmieji pajunta artėjantį pavasarį. Jie vis dažniau varsto sėklų parduotuvių duris, atidžiai apžiūri lentynas – akys tiesiog raibsta nuo prekių gausos. Bet ką išsirinkti savo daržui?

Skaitykime pakuočių užrašus

Daržovių asortimentą sudaro įprastinės veislės ir nemažai naujų, nematytų. Patartina pirkti vieną sėklų pakuotę žinomos, kitą – naujos veislės, pirmenybę teikiant lietuviškoms. Užrašai ant pakuočių – svarbi informacija pirkėjui. Pagal ją šis sprendžia, ar daržovių arba gėlių rūšis, veislė tinka ar ne. Ant pakuotės turi būti ir augalo rūšies pavadinimas. Geriau, jei jis yra ne tik lietuvių, bet ir lotynų kalba. Prie augalo rūšies pavadinimo dažnai nurodoma ir veislė.
Kitoje pakuotės pusėje pateikiamos trumpos auginimo rekomendacijos, aprašomi pagrindiniai veislės požymiai, pavyzdžiui, labai ankstyva; ankstyva; vidutiniškai ankstyva; tinka marinuoti, raugti ir t.t. Dažnai rašoma, kad pakuotė hermetiška. Hermetiškai pakuojamos beicuotos sėklos: maža uždara pakuotė dedama į didesnę. Taip užtikrinama kokybė.
Perkant sėklas būtina atkreipti dėmesį į jų galiojimo laiką (metai, mėnuo), t. y. kiek bus daigios.

Kas tie hibridai?


Hibridinės sėklos išauginamos sukryžminus du komponentus – tėvinį ir motininį augalą. Tai gan sudėtingas, nemažai laiko ir žinių reikalaujantis darbas. Daugelio daržovių veislių hibridinėms sėkloms išauginti prireikia poros metų. Pirmų metų dalis derlius (sodinamoji medžiaga – sėklojai) būtinai jarovizuojamas, pavasarį sodinamas dauginimui. Sudarius optimalias augimo sąlygas, vienų daržovių sėklojai išaugina po vieną, kitų (pavyzdžiui, morkų) – po du komponentus (moteriškąjį ir vyriškąjį). Apdulkinus žiedus, moteriškasis augalas subrandina hibridines sėklaas.
Neverta rinkti hibridinių veislų daržovių sėklų, nes jos savo savybių palikuonims neperduos. Vieni antrosios kartos augalai gali būti panašūs į motininį, kiti – į tėvinį augalą. Beje, kai kurių hibridinių kultūrų sėklų branda prasta. Jų net negalėsite padauginti.

Hibridinių sėklų privalumai

Hibridinių veislių sėklos brangesnės, bet gyvybingesnės, kokybiškesnės. Tinkamai pasėtos, jos sudygsta beveik visos. Tokios sėklos būna apdorotos cheminėmis medžiagomis, vėliau apsaugančiomis daržoves nuo ligų ir kenkėjų. Iš jų išaugusius augalus lengviau prižiūrėti, vaisių prekinė išvaizda geresnė, derlius gausesnis. Agurkų hibridai dažniausiai būna partenokarpiniai (savidulkiai), neapdulkinti užmezga nekarčius vaisius.
Hibridinės daržovių sėklos labai vertinamos visoje Europoje, Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje. Pasaulyje modernios genetinės technologijos padeda pagerinti kuriamų augalų sėklų savybes. Kaip nurodoma literatūroje, daržovės, išaugintos iš hibridinių sėklų, gerokai turtingesnės vitaminų, mikroelementų, fitoncidų, fruktozės.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 26, antradienis.
  Saulė teka 07:07, leidžiasi 19:44.
  Mėnulis teka 00:30, leidžiasi 08:57.
  Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Arbutas, Emanuelis, Liudgardas, Teklė, Feliksas, Laimis, Vydmantė.
  Vaisių diena. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus, ridikėlius. Tręškite augalus, auginančius vaisius virš žemės, vežkite mėšlą. Jei nešąla, skiepykite, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  Kai po žiemos avily mažai negyvų bičių – užderės grikiai.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082