Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Pamiršta lietuvių tradicija – Velykų eglė

Šv. Velykų šventė nuostabi savo gyvybingumu. Kai visatos jėgos ir vėl ima sprogdinti pasaulį naujam prisikėlimui, kai saulės spindulių srautas vis stiprėja, namų puošyba ypač maloni. Gamta dar šykšti gyvybės užuomazgų, tad karštligiškai ieškant tenka įsikišti – paskubinti jos atsiradimą. Iš visų gyvybės formų labiausiai apvainikuojamas Velykų simbolis – kiaušinis.

 

Velykų eglė

Daugelis yra primiršę seną lietuvių tradiciją eglutę puošti ne tik per Kalėdas, bet ir per Velykas. Pagrindinis skirtumas – Velykų eglutė puošiama margučiais, prabudusiais žiedais ir žaluma. O ir norint ją sukurti teks šiek tiek paplušėti – sukonstruoti karkasą. Šiuo atveju – pagrindas metalinis, sujungtas su vielos karkasu, tačiau jį galima padaryti ir vien iš tvirtos vielos.

Kuriant karkasą, svarbiausia padaryti įdėkliukus. Juose kiaušinukai ilsėsis tarsi lizdeliuose. Įdėkliukai neturi būti per dideli, kad kiaušiniai neiškristų. Pačiame viršuje – taip pat įdėkliukas, kuriame įtupdytas kiaušinukas bus eglutės viršūnėlė.

Parinkite lėkštę, ją užpildykite samanomis ir įpilkite vandens. Tarp vielos raizginio sukaišiokite išsprogusias geltonžiedės sedulos šakeles ir kačiukus, taip pat kelias kadagio ir žiemės šakeles. Į kiekvieną įdėkliuką įtupdykite po kiaušinuką (stenkitės parinkti skirtingų spalvų ir marginimo technikų). Eglutė ne tik nuostabiai papuoš interjerą per Velykas, bet ir leis eksponuoti gražiausius margučius, tiek naujai išmargintus, tiek išsaugotus kaip namų relikvijas.

 

Lukštų lizdeliai

Velykų žolė – nepaprastai gyvybinga. Gražu jos užsiauginti bet kokiame inde, tačiau galimi ir originalesni sprendimai. Jau artėjant Velykoms kaupkite kiaušinių lukštus – jie atstos indus žolytei. Tarp žaliuojančios žolytės įtupdykite ir keletą tikrų kaimiškų kiaušinių. Dar vienas variantas – kompozicijoje priderinti ir margučius.

 

Medžiagos puošybai

Velykų puošybai medžiagų pasiruoškite iš anksto. Prisirinkite ir prisidžiovinkite samanų – jos tiks dekoracijų pagrindui. Jei sudžiūvusias samanas norite padaryti minkštas, palaikykite šiek tiek vandenyje.

Išsprogdinkite šakelių. Populiariausios – karklų, gluosnių, blindžių – virsta mielais pūkuotais kačiukais. Jie, kaip ir lazdynų žirginiai, gamtoje pražysta anksčiausiai. Pagyvinkite kačiukus kitų augalų – ievų, serbentų, slyvų, vyšnių, beržų, jazminų, raugerškių – žaluma ir žiedais. Lengvai išsprogsta ir namus pagyvina geltonos forsitijos.

 

Kokoso namelis

Natūralus indelis – kokoso riešuto kevalo puselė. Pripildykite jį samanų ar kitokios minkštos medžiagos, ant viršaus išdėliokite kiaušinių lukštų puseles su žaliuojančia žole.

 

Natūralus grožis

Nereikia net marginti – ir natūralūs atrodo dekoratyviai, gražiai. Miniatiūriniai putpelių kiaušinukai, besiilsintys samanų pataluose, gali būti velykinių margučių alternatyva ir miela šventinė kambario dekoracija.

 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 17, šeštadienis.
  Saulė teka 06:29, leidžiasi 18:27.
  Mėnulis teka 06:52, leidžiasi 18:16.
  Mėnulis Avine 20.57. Jaunatis 15.12
  Gendvilas, Gertrūda, Gerda, Patricijus, Patrikas, Vita, Vytė.
  Vaisių diena. Genėkite nudžiūvusias, sergančias šakas. Baltinkite vaismedžių kamienus. Vėdinkite patalus, patalpas. Nepatartina sėti, sodinti, ravėti, rinkti prieskoninių augalų.
  Kokia kovo mėnesio antroji pusė, tokia bus ir balandžio pradžia, tokia bus ir vasara.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082