Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija
Atsisiųsk žurnalą "Mano sodyba" NEMOKAMAI!

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2017 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Nepažintoji – mitologinė – obels reikšmė

Obelis – vienas iš nuostabiausių ir labiausiai paplitusių fenomenų, įsiliejusių į mūsų sodą, istoriją ir tautosaką. Nors iš pirmo žvilgsnio ji atrodo natūraliai įprasta, mes dar labai daug ko nežinome. Susipažinkime iš naujo su vis dar nepažinta obelimi.
 

Obelis svarbi ne tik žemdirbystėje ir sodininkystėje. Tai ir dažnas kultūros, religijos simbolis. Užsimezgęs intymus lietuvių ir obels ryšys gali būti aiškinamas tik glaudžia mūsų protėvių ir šio medžio istorija.
Sukultūrintos didelius vaisius vedančios obelys Europoje žinomos nuo neolito, o laukiniai obuoliukai minimi net pačiuose seniausiuose šaltiniuose. Nuo neatmenamų laikų tiek mitologijoje, tiek religijos priešistorėje šie medžiai turėjo išskirtinę vietą.
Mums žemiškai natūralus obuolys iš tiesų turi dvi visiškai skirtingas ir netgi viena kitai prieštaraujančias reikšmes. Visų pirma šis vaisius yra meilės ir vaisingumo simbolis. Mituose pasakojama, kad Žemė (Gajos vardu) Dzeusui vestuvių su Hera proga įteikė obuolių. Graikijoje buvo įprasta, kad jaunavedžiai pirmąją naktį dalindavosi vienu vaisiumi. Keltų, kurių pasakojimai ir padavimai kilme artimi mūsiškiams, pasakoja apie obuolių kraštą, laimės ir džiaugsmo simbolį – Avaloną.
Vis dėlto obuolys reiškia ir nuodėmę, pagundą. Visiems gerai žinomoje Ievos ir Adomo iš rojaus išvarymo istorijoje moteris davė vyrui vaisių ir taip jį sugundė. Net mūsų krašte, ypač pokario metais, gyvavo tradicija ant Kalėdų medžio kabinti obuolius, kurie simbolizavo padarytas nuodėmes. Mitologijoje pasakojama apie nesantaikos obuolį, kuris buvo panaudotas kaip ginklas dievų kovose ir Trojos karą sukėlusi priežastis.
Plačiai apdainuoto medelio, kaip ir dera legendomis apipintam augalui, auginimas sode yra sudėtinga rūpesčio, atkaklumo ir žinių reikalaujanti veikla. Norėdami sulaukti tokių vaisių, kokių geidžiame, pirmiausia privalome pažinti obels paslaptis. Tiek medelio, tiek ir vaisių savybės priklauso nuo kelių svarbių veiksnių. Svarbiausieji, lemiantys medžio ilgaamžiškumą, jų dydį, vaisių kokybę ir gausą, yra poskiepis, obels veislė, dirvos savybės ir priežiūra.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 14, ketvirtadienis.
  Saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 03:58, leidžiasi 14:16.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, IV ketvirtis. Delčia gruodžio 10 d.
  Alfredas, Fortūnatas, Kintvilė, Augenis, Tarvainas.
  Lapų diena. Jei nešąla, genėkite lapuočių gyvatvores. Laistykite, purkškite augalus (neužmirškite spygliuočių). Pjaukite ir skaldykite malkas.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082