Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Lelija, aukščiu lengvai lenkianti žmogų

Henrio lelija (Lilium henryi) aukščiu lengvai lenkia žmogų. Stiebas gali užaugti iki 2–2,5 m aukščio. Būdama aukšta ši lelija truputį išlinksta. Kad negriūtų, ją prilaiko gausiai iš stiebo pagrindo augančios šaknys. Lapai niekuo nesiskiria nuo kitų lelijų, tik apatiniai stambiausi, o viršūnės link smulkėja. Stiebo viršūnėje liepos mėnesį ar rugpjūčio pradžioje išsiskleidžia žiedų kekė. Kiekvienas žiedas turi gana ilgą kotelį. Stiebas palinkęs, todėl kekė taip pat būna pasvirusi į vieną pusę. Šios lelijos svogūnai išsiskiria: stambūs, tamsūs, rudai violetinės spalvos.
 

Henrio lelija natūraliai paplitusi Centrinės Kinijos kalnuose, 1 000–1 200 m aukštyje virš jūros lygio. Toms vietoms būdingos lietingos vasaros ir sausi orai rudenį. Ji auga tarp krūmų ir nedidelių medžių.
Ši lelija rasta 1888 metais Jangdzės upės slėnyje. Jau kitąmet iš Kinijos atvežtus svogūnėlius pradėta auginti Europos soduose. Ir dabar ji nėra retenybė – žinoma labiau lelijomis besidomintiems mėgėjams ir kolekcininkams. Soduose, be rūšinių lelijų, auginama ir geltonžiedė forma (L. henryi var. citrinum).
Henrio lelija ne kartą kryžminta su kitomis rūšimis. Latvių selekcininkas V. Orechovas, kryžmindamas ją su vamzdelinėmis lelijomis, sukūrė puikių veislių grupę, vadinamą Latgalos hibridais (Latgalija Hibridi). Škotijoje sukurta Henrio ir azijinių lelijų hibridų. Yra ir kitų augalų, grožiu pranokstančių tėvines rūšis.
Henrio lelija atspari žiemos šalčiams. Gerai dauginasi dukteriniais svogūnais ir sėklomis. Tik auginti ją reikia užuovėjoje ir pririšti. Nemėgsta sausros ir saulėkaitos. Tinka pusšešėlis ir vidutinio drėgnumo neutralios arba silpnai šarminės reakcijos dirva.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082