Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Įdomybės

  Spausdinti

  Kinijos sodininkystės raida (II)

Kinijos sodai neabejotinai sužavėtų net tuos skeptikus, kurie sakosi nemėgstą augalų, vandens telkinių kuriamo grožio. Straipsnyje „Kinijos sodininkystės raida (I)“ aprašėme išskirtinę kalnų ir vandens reikšmę Kinijos sodų koncepcijoje. Dabar dalinamės klasikinių Kinijos sodų kūrimo principais.

Klasikinių Kinijos sodų kūrimo principai

Šių sodų kūrimo principai susiformavo per ilgą laikotarpį veikiami Rytų filosofinių idėjų, mokymų, menų. Laikui bėgant jie įgavo labai aiškią ir lakonišką formą, virto savotišku sodų kūrimo meno pagrindinių kriterijų sąrašu.
Klasikinis kiniškas sodas: 1) turi būti arti namų; 2) mažas; 3) aptvertas; 4) sudarytas iš atskirtų mažų dalių; 5) asimetriškas; 6) su įvairiomis atskirų erdvinių taškų pasiekimo galimybėmis; 7) su architektūriniais elementais, pastatais ir statiniais; 8) turi būti uolų; 9) turi būti vandens; 10) turi būti medžių; 11) turi būti kitokių augalų; 12) turi būti skulptūrų; 13) jis turi „pasiskolintą“ (džie džing) kraštovaizdį; 14) harmoningas; 15) jame yra smilkyklų; 16) turi būti užrašų, dedikacijų; 17) jo elementai išdėstyti remiantis fengšui principais.

Kiniškas sodas yra statomas, o ne sodinamas

Iš kinų kalbos pažodžiui išversta frazė, kurią mes suprantame kaip „kurti sodą“, skambėtų taip – „kasti tvenkinį ir pilti kalvą“. Būtent šis darbas yra pirmasis ir pats svarbiausias. Iškasos, atsiradusios imant žemę dirbtinėms kalvoms formuoti, buvo naudojamos vandens telkiniams (kūdroms ar tvenkiniams) ir upeliams įrengti. Senovėje kinai tikėjo: jei iškasos pasižymi reikiamomis savybėmis, jos gali tapti drakono Oi namais. Matyt, todėl dirbtinių vandens telkinių forma visada įmantri. Jų krantai tai artėdami, tai toldami vienas prie kito sudaro įlankas, pusiasalius, kurie kartais net ir primena besiraitančio drakono kūno dalių formas.
Klasikiniame sode vanduo (tvenkinys) visada centre. Jis yra pagrindinis akcentas, erdvės pagrindas, dangaus ir aplinkui esančių elementų veidrodis. Didesniame sode gali būti net keletas tvenkinių, bet jie būtinai iškasti viena nuo kitos atskirtose (tvora, paviljonu, dengta pergole ar panašiu statiniu) dalyse.

Kalva, tvenkinys ir paviljonas – pirminė sodo forma


Kitas svarbus elementas – kalva (kalvos). Jei sodas visiškai mažas, jame greta tvenkinio būtinai suformuota bent miniatiūrinė kalva, kalną imituojanti uolų ar akmenų kompozicija. Kartais į ją galima įkopti ir pasigėrėti sodu iš viršaus. Kalva gali turėti ir vieną ar keletą mažyčių grotų, ertmių ir pan.
Tokiame dirbtiniame kalvų ir tvenkinių kraštovaizdyje, ypatingose (sėkmingose) vietose, statomos pavėsinės, paviljonai ar net nedidelės šventyklos. Gana dažnai (bet ne visada) šie svarbiausi statiniai atsiduria supiltų kalvų viršūnėse. Iš jų atsiveria geriausi sodo vaizdai.
Jei kalvos per mažos, ieškoma kitų estetiniu požiūriu svarbių vietų. Paprastai jos tokiems pastatams parenkamos paisant visų fengšui principų. Kalva, tvenkinys ir paviljonas sudaro pirminę sodo formą (pirmąjį sluoksnį), kuri plečiama sodinant augalus, t. y. kuriamas antrasis sluoksnis.

Bus tęsinys...

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082