Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 76
Augalų pasaulis – Agurkai šiltnamyje ir lauke
Plačiau »
2017 m. Nr. 2 (46)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Kovas: ko dar nepamiršti sode, darže ir namuose?

Kovo mėnesį pradedame plušėti soduose ir daržuose. Sėja, dirvos ruošimas, sodinimas, genėjimas ir kiti darbai jau aptarti ankstesniuose straipsniuose. O šiame kalbame apie populiariųjų daturų, lietuviškai vadinamų durnaropėmis, priežiūrą pavasarį, taip pat aptarsime daugelio mylimų begonijų auginimą ir kokių vitaminų galime užsiauginti ant palangės.

 

 

 

 

Durnaropės ir brugmansijos – ne tas pats

 

Ilgą laiką daturos, lietuviškai vadinamos durnaropėmis, ir brugmansijos buvo laikomos vienos genties (Datura) augalais. Dabar brugmansijomis vadinamos aukštos, krūmais augančios rūšys, o daturomis – žemesnės vienmetės ir daugiametės.

Per žiemą brugmansijas galima laikyti tamsiame arba mažai apšviestame rūsyje, 10 °C ir šiltesnėje patalpoje. Augalai, kurie buvo aukštesnėje temperatūroje ir nenumetė lapų, pavasarį pradeda anksčiau augti ir žydėti. Pavasarį kerelius reikia nugenėti. Šakos labai lengvai įsišaknija vandenyje. Augalai išleidžia tankias šaknis, todėl pavasarį jas būtina persodinti. Sėklomis dauginamos tik rūšinės brugmansijos. Jos sėjamos į dėžutes šiltnamyje vasario mėnesį.

Durnaropės dauginamos sėklomis sausio–kovo mėnesiais. Daigai nemėgsta persodinimo. Durnaropės auginamos kaip vienmetės, tačiau ir jas galima, panašiai kaip brugmansijas, išlaikyti per žiemą, tik pavasarį atrodys gerokai suvargusios.

Ir durnaropės, ir brugmansijos nuodingos! Būkite atsargūs ir visus priežiūros darbus atlikite mūvėdami pirštines.

 

Begonijos ruošiasi augti

Nereiklios, labai ilgai žydinčios ir puošnios gražuolės tinka ir balkonams, ir lauko gėlynams. Gumbinių begonijų yra įvairių: augančių krūmeliais, svyrančių, visokių spalvų ir dydžių žiedais. Tinkamiausios sąlygos: nedaug saulės, nekaršta vieta, apydrėgnė ir trąši žemė. Rudenį nušalusių begonijų stiebai nukerpami, o gumbai iškasami ir rūsyje laikomi iki kito pavasario.

Nuo pirmųjų kovo dienų atidžiai tikrinkite žiemojančių begonijų gumbelius. Jei pakankamai šilta, kai kurie jau gali pradėti dygti.

Kai daigai 13 cm aukščio, gumbus reikia sodinti į vazonėlius. Geriausia laikyti šviesioje, nelabai šiltoje vietoje, reguliariai laistyti.

Augančias begonijas kas dvi savaites laistykite kompleksinių trąšų tirpalu. Prieš sodinant lauke jas reikėtų kelias dienas pratinti prie naujų sąlygų.

Iki sodinimo lauke (gegužės pabaigoje ir birželio pradžioje) begonijos gali pražysti. Žydėjimą paspartina tinkamas apšvietimas ir trąšos.

Begonijas atsargiai (neardant šaknų) persodinkite į gėlynus, palangių lovelius, didelius lauko vazonus. Nekarštoje vietoje, pusšešėlyje, jos auga ir žydi visą vasarą.

 

Vitaminai ant palangės

Lenktagalviai česnakai (Allium nutans) gerai žinomi narcizalapių svogūnų arba česnakų vardu. Lapai 12 cm pločio, plokšti, iš tikrųjų primena narcizų lapus. Skaniausi jie būna jauni pavasarį. Tai vieni lengviausiai kambaryje auginamų prieskoninių augalų.

Vos atšilus žemei, iškaskite kelis česnakų kerelius. Žemė greičiau atšils, jei ant sniego užbersite durpių, o jam nutirpus užklosite polietileno plėvele.

Vienam 12 cm skersmens vazonėliui imama 710 česnakų daigų. 1517 cm skersmens vazonėlyje gali augti maždaug 15 augalų.

Daigus sodinkite palikdami tarpelius – augs geriau, nei suspausti krūvoje. Peržiemojusius suvytusius lapus galite nukirpti – tuoj pradės augti nauji. Vazoną laikykite ant šviesios palangės. Po 23 savaičių sužaliuos laiškai. Skinti ir valgyti juos galėsite tol, kol sulauksite žalumynų sode.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*: El. pašto adresas:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 26, pirmadienis.
  Saulė teka 04:44, leidžiasi 22:00.
  Mėnulis teka 07:26, leidžiasi 23:34.
  Mėnulis Liūte 01:07, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 23 d.
  Jaunutis (Jaunius), Viltautė, Virgilijus.
  Tarptautinė kovos su Stat-counters.net
This domain name expired on Feb 6 2017 07:13:15:000PM
Click here to renew it.
narkomanija diena.
  Vaisių diena. Dirbkite žemę. Skiepykite vaismedžius. Kraukite kompostą. Rinkite vaistinių augalų vaisius. Šaldykite vaisius, daržoves. Vėdinkite patalpas, muškite sviestą. Nepatartina tręšti, laistyti, ravėti, ruošti malkų.
  Auksinis dangus po saulėlydžio – bus geras oras.

Apklausa

Ką manote apie automatines laistymo sistemas?

Interneto svetainių kūrimas  El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082