Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 5
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Raktažolės – spalvų ir trapumo žaismas

Raktažolių žiedų vaivorykštė pavasarį parduotuvėse skelbia jau nuo sausio ar vasario. Bet tikrasis šių gėlių bumas – balandį, kai švelnūs žiedeliai skleidžiasi ir po priedangomis, šiltuose sodo kampeliuose, ir užuovėjose prie namų. Savas raktažoles galima pražydinti šiltnamiuose ir įstiklintuose balkonuose.

 

 

 

Švelniausios spalvos

Ne veltui ši rūšis vadinama švelniąja raktažole (P. malacoides). Grakštūs žiedynai sudaryti iš keliais aukštais ant žiedynkočio išsidėsčiusių nedidelių žiedelių. Spalvų gama plati: nuo baltos ir pačios šviesiausios rožinės iki raudonos ir violetinės. Žiedynkočiai iškyla virš apvalių, dantytais krašteliais lapų kupsto, siekia 30–45 cm aukštį.

Šios švelnios gėlytės sėjamos šiltnamiuose vasarą. Mėnesio amžiaus daigeliai išpikuojami į dėžutes, o dar po mėnesio ar dviejų pasodinami į atskirus vazonėlius. Rudenį ir žiemą raktažolės laikomos vėsiai. Per žydėjimą taip pat neturi būti per šilta, pakanka 12 °C. Apdulkinus žiedelius, po mėnesio subręsta sėklos. Ir vėl kartojasi sėjos, augimo, žydėjimo ratas.

Švelniąsias raktažoles namuose geriausia laikyti šviesioje, nesaulėtoje, nelabai šiltoje vietoje. Šiltame kambaryje jos greitai peržydi, o jei trūksta šviesos – žiedynai auga laibi, blunka žiedų spalvos. Peržydėjusios šios raktažolės visai sunyksta – jos yra vienmetės.

 

 

Rausvos taurelės

Taurinės raktažolės (P. obconica) yra daugiametės. Šiltnamiuose jas galima sėti, auginti ir pražydinti visus metus. Joms užaugti reikia 6–10 mėnesių. Įvairių violetinių, raudonų ir rožinių atspalvių žiedai susitelkę į apvalius žiedynus ant 20–30 cm ilgio žiedynkočių.

Taurines raktažoles galima auginti kelerius metus. Peržydėjusias jas reikėtų pasodinti į didesnį vazoną su kompostinės ir durpinės žemės mišiniu. Vasarą šios gėlės auginamos ant nekarštos palangės arba sode, pusšešėlyje. Žiemą galima laikyti vėsiame kambaryje (10–15 °C).

Per giliai pasodintos, per gausiai laistomos raktažolės supūva. Jos taip pat nemėgsta užkalkėjusios žemės ir didelio kiekio trąšų – šaknys labai jautrios druskoms.

 

Taurinės, o kartais ir švelniosios raktažolės jautriems žmonėms gali sukelti alergiją. Venkite be reikalo liesti, glostyti lapus. Persodinti augalus reikėtų tik apsimovus pirštines.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 21, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:29.
  Mėnulis teka 11:19, leidžiasi 02:14.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gegužės 15 d.
  Vaidevutis, Valentas, Vydmina.
  Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena
  Vaisių diena. Galima sodinti, pikuoti daržoves, auginančias vaisius virš žemės (pomidorus, paprikas, baklažanus ir kitas), skiepyti vaismedžius (ypač akiavimo būdu), krauti kompostą, sėti, sėti javus, veją, rinkti vaistinius augalus (vaisius), šaldyti vaisius, daržoves. Netinkamas metas augalus tręšti, laistyti. Kai kurios obelys šiemet gali per gausiai žydėti. Tai nenaudinga, nes jos primegs daug vaisių užuomazgų. Turėdami laiko, dalį žiedų išskinkite ir pašalinkite per tankiai augančias šakeles. Tada reikės mažiau retinti užuomazgas. Nepalanku tręšti, laistyti.
  Šalta gegužė – metai derlingi.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082