Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Atsisiųsk leidinį nemokamai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 77
Augalų pasaulis – Flioksai
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Raktažolės – spalvų ir trapumo žaismas

Raktažolių žiedų vaivorykštė pavasarį parduotuvėse skelbia jau nuo sausio ar vasario. Bet tikrasis šių gėlių bumas – balandį, kai švelnūs žiedeliai skleidžiasi ir po priedangomis, šiltuose sodo kampeliuose, ir užuovėjose prie namų. Savas raktažoles galima pražydinti šiltnamiuose ir įstiklintuose balkonuose.

 

 

 

Švelniausios spalvos

Ne veltui ši rūšis vadinama švelniąja raktažole (P. malacoides). Grakštūs žiedynai sudaryti iš keliais aukštais ant žiedynkočio išsidėsčiusių nedidelių žiedelių. Spalvų gama plati: nuo baltos ir pačios šviesiausios rožinės iki raudonos ir violetinės. Žiedynkočiai iškyla virš apvalių, dantytais krašteliais lapų kupsto, siekia 30–45 cm aukštį.

Šios švelnios gėlytės sėjamos šiltnamiuose vasarą. Mėnesio amžiaus daigeliai išpikuojami į dėžutes, o dar po mėnesio ar dviejų pasodinami į atskirus vazonėlius. Rudenį ir žiemą raktažolės laikomos vėsiai. Per žydėjimą taip pat neturi būti per šilta, pakanka 12 °C. Apdulkinus žiedelius, po mėnesio subręsta sėklos. Ir vėl kartojasi sėjos, augimo, žydėjimo ratas.

Švelniąsias raktažoles namuose geriausia laikyti šviesioje, nesaulėtoje, nelabai šiltoje vietoje. Šiltame kambaryje jos greitai peržydi, o jei trūksta šviesos – žiedynai auga laibi, blunka žiedų spalvos. Peržydėjusios šios raktažolės visai sunyksta – jos yra vienmetės.

 

 

Rausvos taurelės

Taurinės raktažolės (P. obconica) yra daugiametės. Šiltnamiuose jas galima sėti, auginti ir pražydinti visus metus. Joms užaugti reikia 6–10 mėnesių. Įvairių violetinių, raudonų ir rožinių atspalvių žiedai susitelkę į apvalius žiedynus ant 20–30 cm ilgio žiedynkočių.

Taurines raktažoles galima auginti kelerius metus. Peržydėjusias jas reikėtų pasodinti į didesnį vazoną su kompostinės ir durpinės žemės mišiniu. Vasarą šios gėlės auginamos ant nekarštos palangės arba sode, pusšešėlyje. Žiemą galima laikyti vėsiame kambaryje (10–15 °C).

Per giliai pasodintos, per gausiai laistomos raktažolės supūva. Jos taip pat nemėgsta užkalkėjusios žemės ir didelio kiekio trąšų – šaknys labai jautrios druskoms.

 

Taurinės, o kartais ir švelniosios raktažolės jautriems žmonėms gali sukelti alergiją. Venkite be reikalo liesti, glostyti lapus. Persodinti augalus reikėtų tik apsimovus pirštines.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 20, penktadienis.
  Saulė teka 07:58, leidžiasi 18:09.
  Mėnulis teka 08:10, leidžiasi 18:44.
  Mėnulis Skorpione 04:41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 19 d.
  Adelina (Adelė), Geimina, Gedas, Saulė.
  Lapų diena. Sėkite rūgštynes, kitas lapines daržoves pavasariniam derliui. Mulčiuokite, laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepalanku kirsti medžius, džiovinti vaisius, žoleles, patalpose naikinti drėgmę ir pelėsius.
  Voverės lizdus įsitaiso žemai medžių drevėse prieš šaltą žiemą.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082