Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Sodo spalvos
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Ananasas, užaugintas namuose? Taip!

Kvepiantys ananasai ant stalo puikuojasi dažnai, bet „Sodo spalvų“ skaitytojai domisi, ar verta juos auginti namuose. Pasiseks ar nepasiseks sulaukti vaisiaus?
 

Ananasai – bromelijinių (Bromeliaceae) šeimos augalai. Gentyje yra apie 5–10 rūšių.
Valgomasis ananasas (A. comosus) – žinomiausia rūšis. Jo vaisiai (tiksliau – vaisynai) parduodami parduotuvėse. Lapai išauga iki 1 m ilgio, lanku išlinksta į šonus. Iš skrotelės vidurio išlenda žiedynkotis su tankiai suaugusiais žiedais. Šiems peržydėjus, sunoksta vaisius.
Dailus paragvajinis ananasas (A. bracteatus) dydžiu nenusileidžia valgomajam. Jo lapų kraštai dantyti. Žiedai mėlynai violetiniai, kyšo iš raudono žiedyno. Vaisiai rudi, valgomi.
Nykštukinės rūšys A. ananasoides ir A. nanus kambariams tinka labiau. Tik jų vaisiai tamsiai žali, kieti ir nevalgomi. Lapai maždaug 50 cm ilgio.

Gražuoliai gėlių parduotuvėse


Gėlių parduotuvėse siūlomi ananasai visai kitokie – kieti spalvingi lapai sudaro nemažą skrotelę. Kartais iš jos kyla tvirtas stiebas su užsimezgusiu vaisiumi. Ir kaip nesusigundysi tokių nusipirkti? Tai dekoratyviniai ananasai, daugiausia vertinami dėl puošnių lapų.

Auginimo ABC

*Margalapiams ananasams būtinai reikia daug saulės spindulių. Visus metus patalpos temperatūra turėtų būti ne žemesnė kaip 18 ºC. Vasarą leiskite augalams lepintis šilumoje.
*Ananasai nemėgsta drėgmės pertekliaus, priešingai – pakenčia sausrą ir sausą orą. Tad laistykite saikingai, nepalikite vandens padėkluose po vazonais. Nemėgsta kalkingo vandens.
*Tręšiama balandžio−rugsėjo mėnesiais, kas dvi savaites, universaliomis kompleksinėmis trąšomis.
*Žiemą pavojinga ananasus laikyti ant šaltos palangės ir perlaistyti.
*Ananasus žiemą laikykite pačioje šviesiausioje vietoje, jei yra galimybė – apšvieskite papildomai.
*Visi ananasai auga lėtai. Kartais jie per metus išleidžia vos vieną kitą lapą. Tai reiškia, kad būtinos geresnės sąlygos. Pražysta tik visiškai subrendę (3–4 metų) ir senesni augalai.
*Ar užaugs vaisius, ar jis bus valgomas, priklauso ir nuo rūšies, ir nuo veislės, ir nuo auginimo sąlygų. Jei šviesos ir šilumos mažai, net patys skaniausi ananasai bus prasti. Dekoratyvinių augalų vaisiai apskritai nevalgomi.
*Persodinami ananasai kas dvejus metus. Jiems auginti tinka puri rūgštoka žemė. Naudojami komposto ir durpių, bromelijiniams augalams paruošti mišiniai ar tiesiog durpių substratas su trupučiu daržo žemės. Nepamirškite gero drenažo.

Gali būti ilgaamžis

Peržydėjęs ir sunokinęs vaisių ananasas pradeda džiūti. Bet tai – ne pabaiga. Dažnai suaugęs augalas prie skrotelės pagrindo išleidžia šonines atžalas. „Vaikučiams“ reikia leisti paaugti bent iki 1/3 motininio augalo dydžio, tada galima atskirti ir po vieną pasodinti į vazonus.
Iš viršūninės lapų skrotelės galima užauginti naują augalą. Vaisiaus viršūnėje esantis lapų kuokštas atsargiai nupjaunamas, nuskinami keli silpnai besilaikantys apatiniai lapeliai. Šią jauną skrotelę galima įšaknyti vandenyje arba vazonėlyje su žeme.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 19, trečiadienis.
  Saulė teka 08:39, leidžiasi 15:53.
  Mėnulis teka 14:16, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gruodžio 15 d.
  Darijus, Gerdvilas, Nemezijus, Rimantė.
  Šaknų diena. Galima sėti ir pikuoti begonijas, tręšti kambarinius augalus. Jei sniego nėra, gėles pamulčiuokite durpėmis ar pjuvenomis, apdenkite eglišakėmis. Jei sniego yra, apkaskite rožes, daugiametes ir svogūnines gėles – jis apsaugos nuo iššalimo. Begonijų, jurginų gumbus, kardelių ir montbrečių gumbasvogūnius, kanų šakniastiebius laikykite 3–5 °C šilumos patalpoje, kur santykinis oro drėgnis yra apie 70 proc.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdinę eglutę.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082