Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Kas užpuolė orchidėjas?

Kodėl atsirado samanos ant orchidėjos vazonėlio, o ant stiebelių skysčio lašiukai? Kodėl kambarinės gėlės pasidengė lipniomis apnašomis? Į šiuos ir kitus kambarines gėles auginančiųjų klausimus atsako specialistai.

„Ant orchidėjos indelio kaupiasi samanos, ant stiebelių atsiranda skysčio lašiukų, žiedynkočiai išlinksta stačiu kampu į šonus, užuot augę aukštyn kaip parduotuvėje. Kodėl?“
Problemos kelios. Ant indelių kaupiasi samanos, kai per gausiai laistoma arba purškiama. Skysčio lašiukai ant stiebelių gali būti skydamarių išskyros – apžiūrėkite, ar nėra šių kenkėjų. Orchidėjų žiedynkočiai dažnai išlinksta į šalis. Tokia falenopsių, oncidijų ir kai kurių kitų orchidėjų padėtis natūrali (parduotuvėse jie būna pakelti ir pririšti prie plonų lazdelių). Kitų orchidėjų žiedynai palinksta į lango (šviesos šaltinio) pusę. Žiedynkočius tiesiog reikia pririšti prie lazdelių.

„Įsigijau mažytį papartį. Jo lapai maždaug 8–10 cm ilgio, smulkūs, bet labai įspūdingai atrodo. Deja, ant vazonėlio nebuvo užrašytas tikslus augalo pavadinimas, taigi nežinau, kaip jį auginti. Ar jis bus didesnis, ar toks kaip dabar – mažytis? Priežiūra turbūt tokia pati kaip ir kitų paparčių, bet norėčiau sužinoti daugiau.“
Parduotuvėse galima rasti nemažai jaunų paparčių, nepasiekusių subrendusio augalo dydžio. Taip pat yra kelios nedidelės rūšys. Kadangi nežinome, kokį augaliuką Jūs įsigijote, negalime pasakyti, koks jis augs, kaip jį prižiūrėti. Patartume laikytis bendrųjų paparčių priežiūros taisyklių: auginkite šviesioje, bet saulės spindulių nekaitinamoje vietoje; reguliariai laistykite, kad žemė visą laiką būtų vienodai drėgna. Padėkle vandens nepalikite. Dažnai purkškite. Pagal augimą ir dydį spręskite, kada bus laikas augalą persodinti į didesnį vazoną.

„Iki kada lauke galima laikyti lauramedį, kaip jį toliau auginti, tręšti ir prižiūrėti?“
Tikslios datos, iki kurios lauramedžiai gali būti lauke, nurodyti negalime. Rugsėjo mėnesį sekite orų prognozes: jei gresia šalnos, augalus suneškite į vidų. Dienomis jie dar gali būti lauke. Pasibaigus bobų vasarai lauramedžiams ten jau pavojinga. Nors jie gan ištvermingi, vėliau sunkiai prisitaiko prie šilto ir sauso patalpų oro. Žiemą geriausia laikyti vėsioje ir šviesioje patalpoje, saikingai laistyti, nebetręšti. Šiltame kambaryje žiemojančius lauramedžius reikėtų dažnai purkšti. Jie auginami vidutinio dydžio ir didokuose vazonuose. Vasarą šie augalai labai gerai jaučiasi lauke, šviesioje vietoje arba pusiau šešėlyje. Reguliariai laistomi, pavasarį ir vasarą tręšiami kas 2–3 savaites universaliomis kompleksinėmis trąšomis.

„Beveik visos kambarinės gėlės pasidengė lyg medumi ir pradėjo skursti. Išnešiau į lauką, kad nulytų lietus. Lipnumą nuplovė, bet kai kurių gėlių lapai ruduoja ir krinta. Kai kurios gėlės labai didelės ir gražios, po 10–15 metų. Jos buvo skirtinguose kambariuose, bet visoms tas pats. Kodėl ir nuo ko taip atsitiko? Ar dar galima gėlėms padėti? Ką reikia daryti ateityje, kad taip neatsitiktų?“
Labai gerai apžiūrėkite gėles ir ieškokite kenkėjų, kurie išskiria lipnų skystį. Tikriausiai rasite skydamarių – kelių milimetrų dydžio rusvų kauburėlių ant šakelių ir lapų. Juos reikės naikinti ilgai ir kruopščiai. Kas kelias savaites gėles valykite kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu su nedidele spirito priemaiša arba purkškite insekticidais.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 19, ketvirtadienis.
  Saulė teka 05:08, leidžiasi 21:42.
  Mėnulis teka 13:21, leidžiasi 00:26.
  Mėnulis Svarstyklėse. Priešpilnis 22.52
  Aurėja (Aura), Galigantas, Mantigailė, Vincentas, Auksė
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima sodinti gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles, krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Galima akiuoti alyvas ir rožes. Apkarpykite peržydėjusius gojinius šalavijus ir pentinius. Jie pakartotinai pražys rugsėjį. Apkarpykite ir vaistinius augalus, kad labiau ir tankiau šakotųsi. Šakeles galima suvartoti iš karto ar sudžiovinti. Patikrinkite, kaip sandėlyje laikosi svogūninių gėlių svogūnėliai, jei jų dar neiškasėte – iškaskite. Nepalanku tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Po perkūnijos gerai grybai dygsta, mat žemę atitranko.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082