Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Egzotiškieji ąsoteniai – besočiai rajūnai

Iš drėgnųjų atogrąžų miškų kilę ąsoteniai daugeliui gėlių augintojų atrodo tarsi svajonė. Tai bene egzotiškiausios išvaizdos augalai – epifitai, kurių kiekvienas lapas baigiasi savotišku ąsotėliu.
Nemažai ąsotenių yra epifitai. Jų šaknys kabo ore ir iš ten gauna drėgmės. Kiti – krūmiškos lianos, aptinkamos drėgnose vietose. Ploni žoliniai ar pusiau sumedėję stiebai medžių kamienais ir šakomis užlipa kelias dešimtis metrų. Yra ir drėgnose pakrantėse įsikuriančių stačiaūgių rūšių su požeminiais šakniastiebiais.
Ąsotenių žiedai smulkūs ir neišvaizdūs, sudaro šluotelių formos žiedynus. Stambūs lapai viršūnėse pereina į plonus, ilgus ūsus, apsivejančius apie atraminius augalus. Jų galuose kabo ąsotėliai vabzdžiams gaudyti.

Dideli ir maži ąsotėliai


Įvairių rūšių augalų ąsotėlių ilgis gali būti nuo 2,5 iki 30 cm. Dažniausiai jie ryškiaspalviai (raudoni, balkšvi, dėmėti), todėl gerai matomi tarp žalumos. Paslaptingai atrodo tamsūs, purpuriniai su rudu atspalviu ąsotėliai, o rusvi ir žalsvi, išmarginti baltomis ir geltonomis dėmelėmis – linksmai.
Vabzdžius ąsoteniai vilioja spalvomis, nektaro kvapu. Nutūpę ant ąsotėlių krašto, jie ima slysti žemyn. Vidus labai lygus ir slidus, o ten esantis skystis klampus, todėl auka pasprukti nebegali.

Būtinos atogrąžų sąlygos

*Ąsoteniams visus metus reikalinga šilta ir drėgna aplinka. Tai vieni lepiausių kambarinių ir oranžerijų augalų. Namuose, sausame ore, ąsotenis jausis blogai, todėl parsinešę iš karto padėkite į terariumą arba šiltnamiuką.
*Didokame terariume ąsotenius galima auginti kartu su tokias pat sąlygas mėgstančiomis orchidėjomis ir kitais pačiais lepiausiais atogrąžų augalais.
*Ąsoteniai sodinami į krepšelius su pusiau perpuvusios lapinės žemės, durpių ir kiminų mišiniu. Laistyti reikia dažnai minkštu ir šiltu vandeniu.
*Ąsoteniai nepakenčia artimos kitų augalų kaimynystės, negali konkuruoti su tankiai kabančiais epifitais. Vietos skirkite pakankamai, nes jie stamboki. Oranžerijose stiebai dažniausiai ištįsta iki 50 cm ilgio.
*Visus metus ąsoteniai auga beveik vienodai, be ramybės periodo.
*Ąsoteniai mėgsta išsklaidytą šviesą, o saulės spindulių gali gauti anksti rytą ir vėlai vakare.
*Ąsotenius, priešingai nei kitus vabzdžiaėdžius, vasarą reikia tręšti. Tinka 2–3 kartus labiau nei kitiems augalams atskiestos kompleksinės trąšos.
*Kiekvieną pavasarį ąsotenius būtina atsargiai persodinti. Silpnus žieminius ūglius naudinga patrumpinti iki stipraus pumpuro.
*Ąsoteniai dauginami stiebų auginiais, kurie laikomi 25–30 ºC temperatūroje, labai drėgname ore ir puriame substrate, kol įsišaknija. Namuose šį darbą atlikti sunku.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 18, pirmadienis.
  Saulė teka 04:41, leidžiasi 21:59.
  Mėnulis teka 10:22, leidžiasi 00:48.
  Mėnulis Mergelėje 11.41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis birželio 13 d.
  Marcelinas, Vaiva, Morkus, Marina.
  Šaknų diena. Ji ypatinga. Nuo Saulės patekėjimo iki vidurdienio išravėtos piktžolės neataugs (ar ataugs negausiai). Šią dieną netinkamose vietose išpešioti plaukai itin sunkiai atželia. Tad nedarykite nieko, kas norite, kad vešėtų ir augtų.
  Daug boružių – geras rugių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082