Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Kodėl suminkštėjo orchidėjos lapai?

Kodėl orchidėjos lapai minkštėja? O kodėl gelsta ir krenta nauji pumpurai? Dėl kokių priežasčių lapus meta azalija? Į šiuos ir kitus gėlių augintojų klausimus atsako specialistai.

„Kai orchidėja baigė žydėti, teko nupjauti ir lapus, nes šie pasidarė minkšti. Kodėl taip atsitiko?“
Lapai suminkštėja augalui vystant arba kai pažeistos jo šaknys. Šaknys galėjo apšalti arba supūti dėl drėgmės pertekliaus. Dabar reikėtų orchidėją atsargiai persodinti, apžiūrėti ir nupjauti negyvas šaknis.

„Gavau dovanų azaliją. Dabar ji visiškai numetusi lapus. Prašau parašyti, kaip gėlę dabar prižiūrėti, ar ji dar atsigaus ir žydės.“
Tikriausiai azalijai kambaryje buvo per sausa ir per šilta, todėl numetė lapus. Apžiūrėkite šakeles – jei jos gyvos, augalas atsigaus. Laistykite reguliariai, tik minkštu vandeniu. Laikykite šviesioje, nelabai šiltoje vietoje ir kasdien purkškite vandeniu. Vasarą kambarines azalijas galima laikyti lauke, pusšešėlyje.

„Orchidėja sukrovė pumpurus. Didieji pradėjo gelsti ir kristi. Ką daryti?“
Priežastys gali būti kelios: pritrūko maisto medžiagų arba drėgmės, orchidėja buvo pernešta į kitą vietą arba apsukta, pro langą ji gavo šalto oro arba pateko į skersvėjį, kambaryje per sausa. Oro drėgnio svyravimus pastebėti labai sunku. Lauke staiga atšalus, radiatoriai pradeda stipriau šildyti ir kambaryje sausėja. Mes nejaučiame, o jautriems augalams šis pokytis gali pakenkti.

„Turiu anturį. Nusipirkusi jį persodinau ir pastebėjau, kad vazonėlio žemėje vaikštinėja maži šviesiai pilki vabaliukai. Kas jie tokie ir kaip išnaikinti?“
Tikriausiai vazone apsigyveno besparniai vabzdžiai – kolembolos (Collembola). Jos greitai dauginasi drėgnoje žemėje. Paprasčiausia šių kenkėjų atsikratyti saikingai laistant augalus. Kai žemės paviršius vazone sausas, kolembolos beveik nesiveisia. Jei galite, ilgiau padžiovinkite žemę (tik svarbu, kad nepradėtų vysti lapai), ir jos beveik visos žus. Kitas būdas atsikratyti kolembolų – nuėmus sluoksnelį žemės užpilti smėlio. Vazone galima pabarstyti smulkinto tabako, paviršių sulaistyti kalio permanganato tirpalu, žemę (bet ne augalą) apipurkšti insekticidais.

„Daug metų auginu fikusą. Labai didelis, gražus, bet paskutiniu metu pradėjo suktis ir kristi lapai. Pastebėjau baltus vabaliukus, kurie neskraido. Bandžiau nurinkti, bet vis tiek jų yra. Gal patarsite, kaip elgtis?“
Balti vabaliukai gali būti miltuotieji skydamariai arba šiltadaržinio baltasparnio lervos. Šiuos kenkėjus namuose geriausia naikinti kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu. Juo reikia gausiai purkšti arba teptuku tepti susitelkimo vietas. Taip daryti reikėtų kelis kartus, kol kenkėjų nebeliks.

„Jau 5 metus turiu monsterą. Augo sveika, graži, bet šią žiemą pradėjo gelsti ir ruduoti lapai.“

Gal Jūsų monstera seniai nepersodinta, žemė vazone užkalkėjusi. Jei nėra jokių kenkėjų, gelstantys lapai reiškia netinkamas augimo sąlygas. Juos nuskinkite. Augalą dažnai purkškite šiltu vandeniu, persodinkite.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 24, trečiadienis.
  Saulė teka 08:21, leidžiasi 16:41.
  Mėnulis teka 11:21, leidžiasi .
  Mėnulis Jautyje 15:39, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis sausio 17 d.
  Artūras, Felicija, Galvilė, Mažvydas, Šarūnas, Timotiejus.
  Šaknų diena. Tinkamas metas sėti gvazdikus, visadžydes begonijas, juostuotąsias pelargonijas, dichondras, Valero spriges, daržoves. Augalai turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai. Tinkama diena tręšti kambarinius augalus, persodinti gėlių daigus (į dėžutes ar šildomus šiltnamius), gumbus (gloksinijų, begonijų) sodinti į vazonus. Apskabykite išstypusias pelargonijas, fuksijas. Ūgelius įšaknydinkite. Tikrinkite sėklų daigumą.
  Žiema su sermėga, vasara su šienu.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082