Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterija

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 12
Mano sodyba
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Lauramedis – grakšti interjero detalė

Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis) – 4–18 m aukščio visžalis dvinamis medis arba krūmas, paplitęs Viduržemio jūros regione, kur atkeliavo iš Mažosios Azijos. Jis priskiriamas laurinių (Lauraceae) šeimai. Lapai tamsiai žali, blizgantys, odiški, pailgi. Žydi pavasarį smulkiais baltais, kreminiais ar gelsvais žiedeliais. Ant moteriškų augalų po žydėjimo susidaro juodos su mėlynu atspalviu uogos. Nuo seno lauramedis auginamas Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Albanijoje, Slovakijoje, Gvatemaloje ir kitose šalyse, kur vasarą karšta ir sausa, o žiemą klimatas švelnus, drėgnas.

Lauramedžio auginimo namuose ypatumai

Vakarų Europoje lauramedžiai sodinami soduose, parkuose, pavieniui ir kompozicijose. Kambariuose jie auginami nuo XVI amžiaus vidurio. Be kilniojo lauramedžio, dar dažnas L. kamara. Abu augalai grakštūs, nereiklūs ir kvapnūs.
*Šie augalai lengvai prisitaiko prie bet kokių sąlygų, nebijo tiesioginių saulės spindulių, tačiau geriausiai auga, kai pakanka šviesos ir gryno oro. Geriausia juos laikyti ant rytinių ir vakarinių palangių. Vasarą vertėtų išnešti į balkoną ar sodą.
*Augalai ištvermingi, todėl žiemą pakenčia sausą kambarių orą, nestiprius skersvėjus, žemą temperatūrą ir saulės stoką. Vasarą jiems geriausia, kai yra 20–26 ºC šilumos. Rudenį ji palaipsniui mažinama. Žiemą rekomenduojama laikyti vėsioje (ne daugiau kaip 12–15 ºC) patalpoje.
*Lauramedžiai atsparūs sausroms. Pavasarį ir vasarą laistyti reikia vidutiniškai, vasarą – gausiai, dažnai pakišti po dušu. Žiemą jie laikomi šviesioje ir vėsioje vietoje. Tuomet laistoma mažai, tačiau substratas neturi perdžiūti. Naudojamas minkštas kambario temperatūros vanduo. Karštą vasarą laistyti reikėtų dukart per dieną.
*Purkšti vandeniu būtina dažnai – didesnis oro drėgnis skatina augimą.
*Lauramedžiai auga lėtai, todėl persodinami retai, kai šaknų prisipildo visas vazonas. Kasmet pakeičiamas viršutinis substrato sluoksnis. Jauni augalai persodinami kas dvejus metus, senesni – kas 3–4 metai pavasarį. Nauji indai turi būti šiek tiek didesni už senuosius. Substratas lengvas, pralaidus orui ir vandeniui, silpno ar neutralaus rūgštingumo. Jis ruošiamas iš lapinės, velėninės ir puveninės žemės, smėlio ir durpių (2 : 1 : 2 : 1 : 1). Labai tinka kompostas. Ant vazonų dugno papilama gero drenažo.
*Vegetacijos periodu patartina kas 2–3 savaites patręšti mineralinėmis arba organinėmis trąšomis.
*Augalai karpomi kasmet. Jie paprastai paliekami iki 1–1,5 m aukščio. Laja formuojama piramidinė, apvali ar kitokia.
*Lauramedžiai dauginami sėklomis (pavasarį) ir auginiais (subrendę, bet nesumedėję ūgliai pjaunami ir įšaknydinami balandžio, birželio ir liepos mėnesiais). Kerai kartais dalijami.

Kodėl lauramedis nusiminęs?


*Jei lapai gelsta ir sukasi, lauramedžiui yra per sausa.
*Dėmių ant lapų atsiranda tuomet, kai šaknys užmirksta vandenyje arba oras per drėgnas. Pavasarį augalą persodinkite į kitą vazoną su šviežiu substratu ir geru drenažu.
*Lapai gali pagelsti ir dėl maisto medžiagų trūkumo, per šlapio substrato, per šalto oro, kenkėjų (skydamarių, voratinklinių erkučių).

Jeigu augalą įsigijote po žiemos ar ilgai laikytą tamsioje vietoje, prie saulės spindulių pratinkite palaipsniui, kad nenudegtų lapai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gruodžio 14, penktadienis.
  Saulė teka 08:35, leidžiasi 15:52.
  Mėnulis teka 12:45, leidžiasi 23:07.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis gruodžio 7 d.
  Alfredas, Fortūnatas, Kintvilė, Augenis, Tarvainas.
  Lapų diena. Rekomenduojama augalus laistyti, purkšti, sėti, sodinti, pikuoti šildomuose šiltnamiuose auginamas lapines daržoves. Vėdinkite patalpas, valykite grindis, atlikite santechnikos darbus. Ruoškite medieną statyboms, skerskite gyvulius. Nepalanki diena naikinti drėgmę ir pelėsius patalpose, dažyti, mušti sviestą.
  Trys dienos iki pilnaties – tinkamiausias metas kirsti kalėdines eglutes.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082