Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Lauramedis – grakšti interjero detalė

Kilnusis lauramedis (Laurus nobilis) – 4–18 m aukščio visžalis dvinamis medis arba krūmas, paplitęs Viduržemio jūros regione, kur atkeliavo iš Mažosios Azijos. Jis priskiriamas laurinių (Lauraceae) šeimai. Lapai tamsiai žali, blizgantys, odiški, pailgi. Žydi pavasarį smulkiais baltais, kreminiais ar gelsvais žiedeliais. Ant moteriškų augalų po žydėjimo susidaro juodos su 302 Found

Found

The document has moved here.

mėlynu atspalviu uogos. Nuo seno lauramedis auginamas Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Prancūzijoje, Turkijoje, Albanijoje, Slovakijoje, Gvatemaloje ir kitose šalyse, kur vasarą karšta ir sausa, o žiemą klimatas švelnus, drėgnas.

Lauramedžio auginimo namuose ypatumai

Vakarų Europoje lauramedžiai sodinami soduose, parkuose, pavieniui ir kompozicijose. Kambariuose jie auginami nuo XVI amžiaus vidurio. Be kilniojo lauramedžio, dar dažnas L. kamara. Abu augalai grakštūs, nereiklūs ir kvapnūs.
*Šie augalai lengvai prisitaiko prie bet kokių sąlygų, nebijo tiesioginių saulės spindulių, tačiau geriausiai auga, kai pakanka šviesos ir gryno oro. Geriausia juos laikyti ant rytinių ir vakarinių palangių. Vasarą vertėtų išnešti į balkoną ar sodą.
*Augalai ištvermingi, todėl žiemą pakenčia sausą kambarių orą, nestiprius skersvėjus, žemą temperatūrą ir saulės stoką. Vasarą jiems geriausia, kai yra 20–26 ºC šilumos. Rudenį ji palaipsniui mažinama. Žiemą rekomenduojama laikyti vėsioje (ne daugiau kaip 12–15 ºC) patalpoje.
*Lauramedžiai atsparūs sausroms. Pavasarį ir vasarą laistyti reikia vidutiniškai, vasarą – gausiai, dažnai pakišti po dušu. Žiemą jie laikomi šviesioje ir vėsioje vietoje. Tuomet laistoma mažai, tačiau substratas neturi perdžiūti. Naudojamas minkštas kambario temperatūros vanduo. Karštą vasarą laistyti reikėtų dukart per dieną.
*Purkšti vandeniu būtina dažnai – didesnis oro drėgnis skatina augimą.
*Lauramedžiai auga lėtai, todėl persodinami retai, kai šaknų prisipildo visas vazonas. Kasmet pakeičiamas viršutinis substrato sluoksnis. Jauni augalai persodinami kas dvejus metus, senesni – kas 3–4 metai pavasarį. Nauji indai turi būti šiek tiek didesni už senuosius. Substratas lengvas, pralaidus orui ir vandeniui, silpno ar neutralaus rūgštingumo. Jis ruošiamas iš lapinės, velėninės ir puveninės žemės, smėlio ir durpių (2 : 1 : 2 : 1 : 1). Labai tinka kompostas. Ant vazonų dugno papilama gero drenažo.
*Vegetacijos periodu patartina kas 2–3 savaites patręšti mineralinėmis arba organinėmis trąšomis.
*Augalai karpomi kasmet. Jie paprastai paliekami iki 1–1,5 m aukščio. Laja formuojama piramidinė, apvali ar kitokia.
*Lauramedžiai dauginami sėklomis (pavasarį) ir auginiais (subrendę, bet nesumedėję ūgliai pjaunami ir įšaknydinami balandžio, birželio ir liepos mėnesiais). Kerai kartais dalijami.

Kodėl lauramedis nusiminęs?


*Jei lapai gelsta ir sukasi, lauramedžiui yra per sausa.
*Dėmių ant lapų atsiranda tuomet, kai šaknys užmirksta vandenyje arba oras per drėgnas. Pavasarį augalą persodinkite į kitą vazoną su šviežiu substratu ir geru drenažu.
*Lapai gali pagelsti ir dėl maisto medžiagų trūkumo, per šlapio substrato, per šalto oro, kenkėjų (skydamarių, voratinklinių erkučių).

Jeigu augalą įsigijote po žiemos ar ilgai laikytą tamsioje vietoje, prie saulės spindulių pratinkite palaipsniui, kad nenudegtų lapai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 25, sekmadienis.
  Saulė teka 07:18, leidžiasi 17:47.
  Mėnulis teka 12:14, leidžiasi 03:56.
  Mėnulis Vėžyje 05.06, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 23 d.
  Margiris, Rasa, Regimantas, Viktoras.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (svogūnus, krapus, salotas, išskyrus gūžines), augančias šildomame šiltnamyje ar ant palangės, laistyti kambarinius augalus. Tamsiame rūsyje ar sandėliuke želdinkite cikorijas žiemos stalui paįvairinti. Atrinkite stambesnius, neišsišakojusius šakniavaisius ir laikykite gilioje dėžutėje, smėlyje ar žemėje. Netinkama diena sėti vijoklinius augalus.
  Žiema su varvekliais, vasara su avižomis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082