Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 82
Augalų pasaulis – Sodo ruošimas žiemai
Plačiau »
2019 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4 (52)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Kaip tinkamai prižiūrėti falenopsį?

Falenopsiai dovanoją grožį namams. Genties pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžių phalaina ‘drugelis’ ir opsis ‘panašumas’. Iš tiesų žiedai primena ant šakelės nutūpusius drugelius. Gamtoje falenopsių yra kelios dešimtys rūšių, paplitusių Pietryčių Azijoje, Filipinuose, Indonezijoje, Šiaurės Rytų Australijoje. Tai epifitiniai augalai, augantys ant medžių kamienų ir besislepiantys lajų šešėlyje.
O kaip teisingai prižiūrėti namuose auginamą falenopsį?

Apie laistymą


Neįmanoma tiksliai pasakyti, kas kelias dienas turi būti laistomi augalai. Tai priklauso nuo jų dydžio, substrato, aplinkos sąlygų (oro drėgnio, temperatūros, apsiniaukusių ar saulėtų dienų).
*Falenopsiai laistomi vidutiniškai 1–2 kartus per savaitę. Vasarą tai daroma dažniau, žiemą – rečiau.
*Laistymui naudojamas nekalkingas vanduo. Jei galite, parūpinkite švaraus lietaus vandens arba patirpinkite sniego. Virintas vandentiekio vanduo nėra labai geras. Juo laistoma iš bėdos arba jei nėra kitokio. Vandenį arbatinuke reikėtų pavirinti 5–10 minučių, kad kuo daugiau kalkių iškristų nuosėdomis.
*Falenopsiai dažniausiai sodinami į labai rupų substratą (beveik vien iš žievės gabalėlių). Iš viršaus užpiltas vanduo nuteka vos sudrėkinęs paviršių. Tad geriau trumpam (10–15 minučių) įstatyti į dubenį su vandeniu, kad šis visiškai apsemtų substratą. Palaikius orchidėjos iškeliamos ir leidžiama išbėgti vandeniui. Vazonų padėkluose taip pat neturi likti vandens. Kitą kartą laistyti reikės tik išdžiūvus didžiajai daliai substrato.
*Drėgmės perteklius pavojingesnis nei trumpas perdžiūvimas.
*Falenopsiai tręšiami kartą per mėnesį augimo ir žydėjimo periodu. Patogiausia trąšas, kurių parduotuvėse šiuo metu yra labai įvairių, ištirpinti laistymo vandenyje.
*Šiltuose ir sausuose kambariuose auginamus falenopsius patartina rytais purkšti minkštu vandeniu. Nebūtina to daryti kasdien, užtenka 2–3 kartus per savaitę. Purkšti taip pat reikia nekalkingu vandeniu, atsargiai, kad jis nesikauptų tarp lapų ir nesukeltų puvinio.

Pažiūrėkite į augalą

Svarbiausia kiekvienai orchidėjai – puošnūs žiedai. Falenopsių jie būna baltos, gelsvos, šviesiai rausvos, avietinės ir tamsiai vyšninės spalvų. Būdingi įvairūs atspalviai, persiliejančios geltonos ir raudonos arba baltos ir avietinės spalvų mišinys, spalvotos gyslos arba taškeliai ant žiedlapių.
Žiedynų būna 1 arba 2, bet jie gali šakotis. Kuo didesnė orchidėja, tuo daugiau žiedų gali turėti.
Tvirti, platūs lapai dviem eilėmis išsidėstę ant trumpo stiebo. Augalai labai kompaktiški, todėl ir be žiedų atrodo visai neblogai. Jie neturi vandenį ir maisto medžiagas kaupiančių organų (gumbelių, storų stiebų), todėl ramybės periodo beveik nėra.
Dalis šaknų dažnai auga ne vazone, o driekiasi paviršiumi ir šakojasi. Dėl to nereikia jaudintis – epifitinėms rūšims orinės šaknys būdingos. Ir nereikia skubėti šių orchidėjų persodinti. Orines šaknis geriau dažnai apipurkšti vandeniu, kad nepradėtų per anksti džiūti. Sveikos jos yra šviesiai pilkos, tvirtos ir mėsingos.

Ar skubėti orchidėją persodinti?

Augalas ką tik ištvėrė kelionę iš šiltnamio į parduotuvę ir iš ten į namus. Jis turi prisitaikyti prie naujų sąlygų. Besiskleidžiantys žiedai reikalauja daug energijos, todėl geriau falenopsio nejudinti. Jei jis su plastikiniu vazonėliu virsta ant šono, įstatykite į didesnį indą ir įdėkite kelis pušies žievės gabalėlius kaip atramas.
Falenopsį persodinkite po žydėjimo praėjus dar maždaug mėnesiui. Vėliau tai daryti reikia kas 2–3 metus. Epifitinėms orchidėjoms reikalingas labai purus substratas, kad šaknys gautų pakankamai oro. Jis ruošiamas iš susmulkintos pušų žievės (0,5–2,5 cm skersmens gabaliukų). Galima įmaišyti truputį kiminų ir medžio anglies gabaliukų.

Persodinti labai paprasta:

* Vazonėlį su falenopsiu apverskite ir lengvai paspauskite. Viena ranka prilaikydami lapus, jį atsargiai išimkite iš vazonėlio.
* Nupurtykite seną substratą. Palikite tik prie šaknų prilipusius gabaliukus.
* Dabar aiškiai matomos gyvos (storos, pilkšvos arba žalios) ir negyvos (minkštos, rusvos) šaknys. Pastarąsias visas iškirpkite.
* Orchidėjos šaknys turi laisvai tilpti į naują vazoną, bet šis negali būti per didelis. Šaknys užberiamos nauju substratu.
* Persodintą orchidėją geriausia pastatyti į tą vietą, kur ji augo anksčiau.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 16, trečiadienis.
  Saulė teka 08:32, leidžiasi 16:26.
  Mėnulis teka 12:41, leidžiasi 02:48.
  Mėnulis Jautyje, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis sausio 14 d.
  Leimantė, Marcelis, Marcelė, Norgailas, Utenis.
  Šaknų diena. Sėkite daržoves, gėles (pelargonijas, begonijas, fuksijas), kurių vegetacija ilgesnė. Jie turės tvirtas šaknis ir bus stiprūs, tačiau augs lėtai.
  Jei sausis su migla, tai vasara su lietučiu.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082