Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Fuksija: nesunkus dauginimas, tobulas rezultatas

1696 metais prancūzų botanikas Pierre’as Charlesas Plumieris Peru miškuose aptiko nuostabaus grožio gėlę, kurią aprašė ir pavadino fuksija įžymaus XVI amžiaus mediko ir botaniko Leonardo Fukso garbei. Europoje ji plačiau paplito XVIII amžiaus antroje pusėje. Šiandien žinoma apie 2 000 formų. Kokiais poreikiais pasižymi šios kvapą gniaužiančios grauolės?

Žemės mišiniai ir laistymas

*Fuksijoms tinka pirktiniai žemės mišiniai, skirti kambarinėms gėlėms arba balkoniniams augalams. Į 2 l įmaišykite 1 stiklinę vermikulito (pūsto žėručio), pusę stiklinės agroperlito, 1 stiklinę kokosų plaušų. Jei papildų po ranka nėra, dirvą reikia paruošti taip, kad ji būtų nei per daug puri, nei per sunki, t. y. pakankamai trąši, gerai sugertų ir išlaikytų drėgmę.
*Švelniosios fuksijos mėgsta gausų laistymą. Karštu oru geriau šį darbą atlikti vakare arba anksti rytą. Tačiau augalų perlaistyti jokiu būdu negalima, nes paskui nepavyks išgelbėti.
*Pageidautinas lengvas dušas (tik ne įsaulyje) ir reguliarus tręšimas. Vasarą tręšti reikėtų ne rečiau kaip kartą per savaitę.
*Fuksijos yra mėgstamiausias erkučių skanėstas, bet dar labiau jas mėgsta baltasparniai. Profilaktiškai tenka naudoti chemines medžiagas. Dirva prieš tai sudrėkinama.
*Skirtingų veislių fuksijos žydi skirtingu metu, priklausomai nuo apšvietimo ir būtino pavasarinio genėjimo. Vis dėlto dažniausiai – nuo kovo pabaigos iki lapkričio pabaigos, o naudojant papildomą apšvietimą – ir ilgiau. Kad augalai gausiai žydėtų vasarą, reikalingas žiemos poilsis 10–12 ºC temperatūroje. Šiltoje patalpoje jie per žiemą ištįsta, todėl vasario pabaigoje ar kovo pradžioje būtina apgenėti. Ruošiant žiemos miegui fuksijas taip pat reikia pakarpyti. Nuolat skabant stiebų viršūnėles, nesunku užauginti augalus tankia laja, kurie skleis ir skleis žiedus. Jei fuksijas genėsite ir tręšite ne rečiau kaip du kartus per mėnesį, jos žydės iki šalnų. Vazonų nereikėtų be būtino reikalo stumdyti ir nešioti iš vienos vietos į kitą. Šie augalai nemėgsta „kišimosi į privatų gyvenimą“. Jie gali numesti žiedpumpurius, žiedus ir net lapus.

Nesudėtingas dauginimas

Fuksijos labai išplito dėl neįnoringumo ir paprasto dauginimo. Auginių reikia prisipjauti aktyvaus augimo pradžioje, t. y. ne anksčiau kaip kovo pabaigoje arba balandžio pradžioje. Jie įsišaknija ir dirvoje, ir vandenyje.
Nesumedėjusį, bet ir ne per ploną 5–10 cm ilgio viršūninį ūglį reikia pamerkti į plastikinę stiklinę su filtruotu vandeniu. Jei pastebėjote, kad lapai vysta, uždenkite didesne stikline ar plastikiniu maišeliu. Kai šaknys pailgės iki 3 cm ir išsišakos, persodinkite į nedidelį vazonėlį su puriu neutralios reakcijos žemės mišiniu. Iš pradžių augalėlį galima pastatyti šiltnamyje arba apdengti polietileniniu maišeliu.
Labai patogu auginius šaknydinti durpių ir humuso tabletėse arba durpių puodeliuose. Juos reikia nedelsiant pastatyti šiltnamyje. Persodinant į didesnius indus nepažeidžiamos šaknys. Jei viršūnėlėse pasirodo jauni lapeliai, vadinasi,  augalai gerai įsišaknijo. Fuksijas reikia pratinti augti kitokiomis sąlygomis – iš pradžių gerai vėdinti šiltnamį, o paskui ir visai nuimti priedangą.
Fuksijas galima dauginti sėklomis anksti pavasarį. 15–18 ºC temperatūroje jos sudygsta per 2–3 savaites. Jauni augalai pražysta po 4–5 mėnesių.
Kas kartą gyvenime įsigijo nors vieną fuksiją, norės turėti daugiau įvairių spalvų augalų. Yra daugybė hibridinių formų, besiskiriančių ne tik spalva, bet ir forma, dydžiu, pilnaviduriškumu, žydėjimo trukme ir gausa. 

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 03:34.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius.Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082