Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (53)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Gyvenimas be vazonėlio

Epifitiniai augalai atogrąžų miškuose įsikuria ant medžių šakų ir kamienų. Daug jų gali augti ne vazonuose, o nedideliuose žemės, kokosų plaušų ir kiminų gniužuluose. Bromelinių šeimoje yra puikių ilgai žydinčių, turinčių nuostabiai raštuotus lapus rūšių ir veislių.

Vietoje vazonėlio – sausa medžio šaka


Atogrąžų epifitų kampeliui nereikia daug vietos. Ant nedidelės medžio šakos galima įkurdinti 2–3 spalvingus bromelijinių šeimos augalus.
Pradžia – tinkamo pagrindo parinkimas. Patogiausia augalus tvirtinti prie gumbuotų, išsišakojusių, vietomi išlinkusių šakų. Jų storis turėtų būti 5–10 cm. Ant plonesnių šakų gali apsigyventi tik nedidukės tilandsijos.
Sode ar gamtoje rasta medžio šaka nuvaloma (nuplaunama šepetėliu ir muilu). Įsitikinama, kad nėra kenkėjų. Mediena ilgiau išsilaikys, jei iš karto nulupsite žievę, išdžiovinsite ir impregnuosite nuo puvimo apsaugančiomis medžiagomis. Tiesa, taip apdorota ji praranda natūralią išvaizdą ir ne visada dera su smulkiais epifitiniais augalais.
Paruošta medžio šaka pritvirtinama prie sienos arba vazonėlyje. Kabinti ją geriausia beveik horizontaliai, pasvirusią nedideliu kampu. Vazonėlyje storasis galas įtvirtinamas gipsu ir akmenimis.
Augalų rūšys, jų dydis ir skaičius parenkami pagal paruoštą šaką. Viskas turi atrodyti kuo natūraliau ir laisvai tilpti.
Ant šakų bromelijinius augalus laiko kiminai, kokosų pluoštas, palmių žievės. Galima naudoti ir kokosų kevalus, tošies tūteles, medžių žievės gabalus. Svarbu, kad medžiagos būtų natūralios ir iš jų lengvai išbėgtų vandens perteklius.

Apie priežiūrą

*Epifitiniams augalams reikia daug išsklaidytos šviesos ir šilumos. Kambario temperatūra turėtų būti 20–25 laipsniai.
*Lapų skrotelėse visada turi būti vandens, o šaknų gniužulai drėkinami 1–2 kartus per savaitę. Atrodytų, laistyti labai sunku. Iš tiesų nedidelę šaką su 2–3 augalėliais patogu nusinešti į vonią ir perlieti šiltu vandeniu, leisti nuvarvėti jo pertekliui ir pakabinti atgal į vietą.
Didesnius augalus arba jei jų daug nukabinkite ir po vieną ar kelis trumpam pamerkite į indą. Per 5–10 minučių šaknų ir substrato gniužulas prisigers vandens. Padėkite ant padėklo nuvarvėti ir galite kabinti atgal.
*Labai gerai bromelijinius augalus kasdien arba kas kelias dienas apipurkšti nekalkingu vandeniu. Tada laistyti reikės rečiau.
*Nuo pavasario iki rudens epifitai tręšiami kas dvi savaites specialiomis trąšomis bromelijoms arba kompleksinėmis trąšomis žydintiems augalams. Rudenį ir žiemą užtenka tai daryti kartą per mėnesį.
*Dauguma peržydėjusių bromelijinių augalų išaugina dukterines skroteles. Taip vietoje vienos susidaro lizdas. Senoji skrotelė pamažu sunyksta.
*Persodinti bromelijinius augalus reikėtų kiekvieną pavasarį. Tuo metu galima atskirti ir dukterines skroteles.
*Visi bromelijiniai augalai gerai auga puriame durpių substrate. Į durpes įmaišoma kiminų, smulkintos pušų žievės, buko ar ąžuolo lapų. Substratas turi būti silpnai rūgštus, laidus orui ir vandeniui.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, šeštadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 21:47, leidžiasi 07:01.
  Mėnulis Skorpione, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis balandžio 19 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Didysis šeštadienis. Kinų kalbos diena. Pasaulinė cirko diena.
  Lapų diena. Genėkite gyvatvores. Sodinkite, sėkite gūžines salotas, gūžinius ir žiedinius kopūstus. Laistykite, purkškite, tręškite augalus. Rinkite ir džiovinkite vaistinius, prieskoninius augalus, dilgėles, darykite gydomąsias pagalves. Negalima kirsti medžių, mušti sviesto, pilstyti antpilų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082