Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 2
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 2
Sodo spalvos
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Saulės numylėtinis – Afrikos pieno krūmas

Įsibėgėjusi vasara ragina pažvelgti į kaitrą mėgstančius augalus. Nereiklūs, greitai augantys ir įdomūs svetimžemiai krūmai – tai, ką vidurvasarį paprasta prižiūrėti, kas nekelia jokių rūpesčių. Užimtiems žmonėms geriausia auginti sukulentus, gebančius kaupti vandens atsargas.

Afrikos pieno krūmas (angl. African Milk Bush) kilęs iš Zambezės upės baseino ir Rytų Afrikos pakrantės. Gėlininkai jį ilgai vadino tiesiog afrikiniu pienmedžiu arba tarptautiniu vardu –Synadenium grantii. Tačiau mokslas žengia į priekį, ir augalų sistematikoje nuolat atsiranda pakeitimų. Taip ir šiuo atveju: dabar rūšį siūloma vadinti Euphorbia umbellata, o senąjį vardą Synadenium grantii palikti tik kaip sinonimą.
Internete nuotraukų ir informacijos apie šį augalą rasite ieškodami beveik vien tik pagal senąjį vardą. Nors Lietuvoje gėlių mėgėjai jį augina jau kelis dešimtmečius, gražaus lietuviško vardo dar nėra.

Afrikinis pienmedis mielas, dailus, gražiai atrodo namuose. Didžiausi privalumai – nereiklus, greitai auga, paprasta dauginti, nepuola kambarinių gėlių kenkėjai. Tiesiog pasisodinkite į vazoną ir viskas. Kai po kelerių metų nebetilps ant palangės – sodinkite naują šakelę. Lengviausia juos dauginti pavasarį. Nupjauta šakelė vandenyje išleidžia šakneles, ir ją jau galima sodinti į vazonėlį.

Auga ten, kur šilta

* Namuose, vazone, afrikinis pienmedis užauga 1,5–2 m aukščio, šakojasi kaip krūmas. Tik tėvynėje jis būna iki 5 m aukščio – tarsi mažas medelis.
* Afrikinis pienmedis mėgsta šiltą, šviesią ir saulėtą vietą. Namuose jį auginkite prie pietinio arba saulėto pietrytinio, pietvakarinio lango. Tegul augalas lepinasi šilumoje, nors birželio ir liepos mėnesiais labiau tinka išsklaidyta šviesa arba ne visą dieną apšviečiantys saulės spinduliai. Žiemą patalpos temperatūra neturi nukristi žemiau 12 ºC.
* Vasarą šį augalą reikia laistyti dažniau nei kaktusus. Geriausia, kai žemė vazonuose būna vidutinio drėgnumo. Karštomis dienomis afrikinis pienmedis išgarina gan daug vandens, taigi ir laistyti tenka kas kelias dienas. Kadangi jis auga greitai, tręšti patariama saikingai trąšomis kaktusams ir sukulentams. Žiemą vazone žemė džiūsta lėčiau, todėl nepersistenkite laistydami ir netręškite.
* Patalpos oro drėgnis nėra svarbus. Kartą per mėnesį (vasarą kiek dažniau, žiemą rečiau) pakiškite krūmą po šiltu dušu – to užtenka jam atgaivinti ir dulkėms nuplauti.
* Augalas nebijo genėjimo. Genėti būtina, jei norite suformuoti tankesnę ir taisyklingą lają, patrumpinti per ilgas šakas.
* Afrikinis pienmedis persodinamas kasmet, tik seni augalai – kas dvejus metus, pavasarį keičiant viršutinį žemės sluoksnį. Tinka kompostinė žemė, sumaišyta su 1/3 rupaus smėlio. Svarbu, kad vazone būtų geras drenažo sluoksnis.
* Apatinė senų augalų stiebų dalis sumedėja – tampa šviesiai rusva. Jauni stiebai žali arba žali su raudonu atspalviu, turi šviesius randelius buvusių lapų prisitvirtinimo vietose.
* Vargu, ar namuose sulauksite afrikinio pienmedžio žiedų. Tik labai saulėtoje vietoje jis gali pasipuošti smulkiais raudonais žiedeliais ant ilgokų kotelių, išaugančių iš viršūninių lapų pažastų.

Svarbu! Augalo pieniškos sultys yra nuodingos.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Vasario 18, pirmadienis.
  Saulė teka 07:34, leidžiasi 17:33.
  Mėnulis teka 15:46, leidžiasi 07:09.
  Mėnulis Liūte, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis vasario 13 d.
  Bernardas, Bernadeta, Gendrė, Kamilė, Simeonas.
  Vaisių diena. Skiepykite kaulavaisius. Sėkite, sodinkite, pikuokite pomidorus, baklažanus, paprikas. Vėdinkite patalpas. Neruoškite malkų, nes jos blogai degs. Nelaistykite ir netręškite augalų.
  Jei vasaris šaltas ir sausas, rugpjūtis bus labai karštas.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082