Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 11
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 11
Sodo spalvos
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Auginame paprikas namuose: ką reikia žinoti?

Ruduo... Širdį spaudžia matant šiltnamyje bujojančias paprikas ir žinant, kad jų dienos suskaičiuotos. Stop! Be panikos! Juk yra būdų pratęsti daržovių gyvenimą!

Parūpinkime „šiltą“ vietelę

Kad daržovės augtų, reikia šviesos ir šilumos. Optimali temperatūra daugumai daržovių yra 18–22 °C. Vėsesniu oru jos augs prasčiau. O štai saulės nenusipirksi, tad teks paaukoti pačią šviesiausią vietą – pietinę arba bent jau pietrytinę palangę. Esant galimybei, įrenkite papildomą apšvietimą – pailgėjus šviesiajam periodui, daržovės atsidėkos gausesniais vaisiais ir sodresne žaluma. Sutemus užtraukiamos užuolaidos, augalėliai atskiriami nuo šilto, šviesaus kambario ir įkalinami prie šalto lango stiklo. Jei dar ir orlaidė pravira, tiek ir tematysite juos. Nepalikite savo daržo „užkulisiuose“!
Šviežias oras pageidautinas ir netgi būtinas ne tik jums, bet ir augalams, tačiau ne skersvėjis ir ne šalti vėjo gūsiai. Prieš atidarydami langus nuneškite vazonėlius atokiau. Statydami atgal pasukite vis kita puse – kereliai augs tolygiau ir nelinks į šviesos pusę. O gal pakankamai šilta įstiklintame balkone ar turite žiemos sodą? Tada auginti daržoves šaltuoju metu tiesiog privalu!

Apie saldžiąsias paprikas


Nelaukdami šalnų imkite kastuvą į rankas ir keliaukite į šiltnamį gelbėti saldžiųjų paprikų. Jos dar žydi, bet visiškai aišku, kad pilnaverčių vaisių subrandinti nespės, kiek bedūsautumėte. Apžiūrėkite atidžiau, ar nėra kenkėjų, ligų.
Išsirinkite žemiausią, kupliausią krūmą. Pasidairykite didesnio vazono ir jį, papylę drenažo, iki 1/3 pripildykite derlingos žemės. Kaskite atsargiai, stengdamiesi nepažeisti šaknų, ir sodinkite tarpus užpildami žemėmis ir lengvai apspausdami. Palaistę parai ar dviem palikite šiltnamyje – tegu apsipranta su laisvės suvaržymu. Jei temperatūrų skirtumai namie ir šiltnamyje dideli, iš pradžių vazoną įneškite į vėsesnę patalpą ir tik po kelių dienų padėkite ant palangės.
Nepamirškite, kad persodinimas augalui sukelia stresą – gali pradėti vysti lapai, kristi žiedai ar vaisių užuomazgos. Nepraraskite vilties. Nupurkškite kambario temperatūros vandeniu, patręškite mineralinių trąšų tirpalu – po savaitės adaptacija turėtų baigtis. Netrukus išsiskleis nauji žali lapeliai, žiedai ir užsimegs vaisiai. Tai visiškai realu, nes paprikos – savidulkiai augalai, ir vabzdžių nebuvimas netrukdo „pratęsti giminę“. Galima joms šiek kiek padėti, minkštu teptuku „paglostant“ išsiskleidusius žiedus ar lengvai papurtant krūmelius. Didelio derliaus tikėtis neverta, bet jei saikingai laistysite, kartais patręšite, didžiuotis tikrai bus kuo.

Aštrumynų mėgėjams

Papuošti virtuvę aitriosios paprikos krūmeliu verta ne tik aštrumynų mėgėjams. Be puošnių vaisių, yra ir kitos naudos – bus sveikesnės šalia augančios kambarinės gėlės. Jei aitriąją papriką auginote šiltnamyje, ją persodinkite į nedidelį 1–1,5 l talpos vazonėlį ir nukirpkite per ilgus stiebus. Po kurio laiko augaliukas apsipras kambaryje ir derės. Dar geriau, jei visą vasarą jis praleido vazone – nereikės pratintis prie pasikeitusių sąlygų ir nenukentės šaknys.
Aitriosios paprikos vazonuose gali išgyventi 5–6 metus. Auginant ne vienerius metus, pavasarį reikia nuimti viršutinį dirvožemio sluoksnį ir pakeisti nauju. Priežiūra nesiskiria nuo saldžiųjų paprikų – šioms daržovėms reikalinga šviesa ir šiluma. Bent kartą per mėnesį patręškite, o kad nepradėtų pūti šaknys, laistykite saikingai. Nemėgsta paprikos ir perdžiūvusios dirvos. Jei oras pernelyg sausas, joms atsigauti padeda purškimas kambario temperatūros vandeniu. Šalia aitriųjų nepatariama auginti saldžiųjų paprikų – jos lengvai kryžminasi ir tiek vienos, tiek kitos praranda įprastą skonį.
Aitriąsias paprikas galima dauginti ir vegetatyviniu būdu. Į purią derlingą žemę įsmeigta šakelė, uždengta stiklainiu, greitai išleidžia šaknis.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Lapkričio 21, trečiadienis.
  Saulė teka 08:01, leidžiasi 16:08.
  Mėnulis teka 15:53, leidžiasi 05:06.
  Mėnulis Jautyje 01.43, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Alberta, Eibartė, Gomantas, Honorijus.
  Pasaulinė televizijos diena.
  Šaknų diena. Galima ruošti kompostą, tręšti kambarinius augalus, konservuoti daržoves. Laistykite vazonuose ir dirvoje augančius visžalius lapuočius, spygliuočius. Gavę pakankamai drėgmės, jie geriau žiemos, stipriai įšalus dirvai. Likus savaitei iki prognozuojamų šalčių, sėkite pajūrines lobuliarijas, medetkas, vienmetes aguonas, ešolcijas, žioveinius, dvirages leukonijas, uodeguotuosius burnočius, paprastąsias kosmėjas, kvapųjį tabaką. Netinkamas metas genėti gyvatvores.
  Jei žibėdama skala liepsną riečia žemyn – bus atodrėkis, jei aukštyn – šals.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082