Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Prenumeratos loterijos laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2019 m. Nr. 3
Mano sodyba
Plačiau »
2019 m. Nr. 1 (83)
Augalų pasaulis – Pavasariniai žalumynai
Plačiau »
2019 m. Nr. 3
Sodo spalvos
Plačiau »

Namai

  Spausdinti

  Kambarinių augalų priežiūra: kur slepiasi kenkėjai?

Žiemą mažiau žiūrite pro langą, rečiau tikrinate prie jo stovinčius augalus. Vadinasi, kenkėjų galite ilgai nematyti.
 

Jei „be priežasties“ gelsta lapai, apžiūrėkite juos per didinamąjį stiklą. Galbūt ant augalo apsigyveno voratinklinių erkučių būrelis. Šių kenkėjų veiklos pradžią pastebėti nelengva: atsiranda vos keli smulkūs gelsvi taškeliai. Po kelių dienų jų padaugėja, lapų apačioje susidaro gležnas voratinkliukas. Jei nieko nedaroma, per 1–2 savaites augalas pagelsta, nudžiūsta ir nubyra lapai, o voratinklinės erkutės išplinta ieškodamos kito maisto šaltinio. Sausas ir šiltas oras – ideali sąlyga kenkėjams daugintis.
Kovos priemonė – dušas. Pirmiausia visus lapus (ypač iš apatinės pusės), stiebus gerai nuplaukite šilto vandens srove. Leiskite nudžiūti lašams. Pasiruoškite česnakų arba citrinų žievelių nuoviro. Jį sumaišykite su kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu ir gausiai apipurkškite visą augalą. Didelius lapus galima nuplauti šiuo tirpalu suvilgyta kempine. Procedūrą reikės kartoti kas kelias dienas, maždaug 5 kartus, kol kenkėjų neliks nė kvapo.
Amarai mėgsta telktis ūglių viršūnėse, ant jaunų lapų ir žiedų – ten, kur patogiausia čiulpti sultis. Jei pastebėjote mažų žalių vabzdžių koloniją, nieko nelaukite. Daugumą jų galima nuplauti vandens srove. Kitus naikinkite kalio muilo „Žaliasis“ tirpalu, dilgėlių lapų, pušų spyglių, tabako ar česnakų nuovirais. Purkšti reikės 3–5 kartus su 5 dienų pertraukomis.
Skydamarius pamatyti sunku, greičiau į akis krenta lipnūs lašeliai – jų išskyros ant augalo. Jei gerai apžiūrėsite šakeles, lapų įlinkius prie gyslų, tikriausiai rasite nedidelių rudų kauburėlių – šiltnaminių skydamarių. Nuo purškiamųjų priemonių juos neblogai saugo ploni skydeliai, todėl geriau nuvalyti minkštu teptuku arba kempinėle. Pasiruoškite muilo tirpalo su trupučiu spirito ir šiuo mišiniu stropiai ištepkite kenkėjų telkimosi vietas. Pavojingesni, bet retesni yra miltuotieji skydamariai. Jie lyg smulkūs vatos gumuliukai telkiasi ant augalų stiebų ir šakelių. Su šiais skydamariais kova tokia pati, tik trunka ilgiau.
Baltasparniai ir tripsai aktyviausi vasaros pabaigoje ir rugsėjo mėnesį. Žiemą jų pasitaiko retai, į namus atkeliauja tik su gėlėmis iš šiltnamio ar verandos.
Svarbu! Gyvenamosiose patalpose pavojinga naudoti purškiamuosius cheminius insekticidus, todėl minimos tik „naminės“ priemonės. Jei nėra laiko arba šios priemonės nepadeda, naudokite insekticidus. Tirpalus ruoškite griežtai pagal instrukciją. Augalus purkškite išnešę į negyvenamą ar gerai vėdinamą, bet nešaltą patalpą (pavyzdžiui, laiptinę). Atgal parnešti ir pastatyti į vietą juos galima tik lašams visiškai nudžiūvus. Insekticidų likučių nelaikykite kambariuose ar virtuvėje.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Kovo 26, antradienis.
  Saulė teka 07:07, leidžiasi 19:44.
  Mėnulis teka 00:30, leidžiasi 08:57.
  Mėnulis Šaulyje, dylantis, III ketvirtis. Pilnatis kovo 21 d.
  Arbutas, Emanuelis, Liudgardas, Teklė, Feliksas, Laimis, Vydmantė.
  Vaisių diena. Sėkite ar persodinkite gumbinius salierus, petražoles, geltekles, porus, ridikėlius. Tręškite augalus, auginančius vaisius virš žemės, vežkite mėšlą. Jei nešąla, skiepykite, genėkite vaiskrūmius ir vaismedžius. Tvarkykite, valykite rūsius. Negalima sodinti gūžinių salotų, ravėti.
  Kai po žiemos avily mažai negyvų bičių – užderės grikiai.

Apklausa

Kur perkate sėklas?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082