Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 5
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Didžiulė vejos pjovimo nauda

Daugiausia laiko atimantis vejos priežiūros darbas – pjovimas. Už rūpesčius laukia malonus atlygis – tankus ir gražus žalias kilimas. Pagrindinė taisyklė: žolė turi būti gana aukšta, kad jos šaknys gautų užtektinai maisto medžiagų, ir gana trumpa, kad gražiai atrodytų. Aukštis maždaug vienodas visą sezoną. Ką dar reikėtų žinoti?

Kaip dažnai pjauti veją?

Tai priklauso nuo vejos tipo, žolių rūšių, oro sąlygų ir metų laikų. Dekoratyvinės vejos (reprezentacinėse vietose, saikingai mindomos) pjaunamos dažniau ir žemiau, o paprastosios (poilsio zonose, žaidimų aikštelėse, kur mindomos intensyviau) – rečiau, paliekant aukštesnius žolynus.
Šis darbas atliekamas nuo balandžio–gegužės iki spalio. Gražią vasarą ir pavasarį, kai šilta, bet negresia sausra, o lietaus iškrenta norma, žolė auga intensyviai ir ją pjauti reikėtų kas 5 dienas. Ankstyvą pavasarį, vėlyvą rudenį tai daroma rečiau – maždaug kas 10–14 dienų. Kad žolė nesiveltų ir neužkimštų vejapjovės, ją reikia pjauti tik sausą. Užsitęsus lietingiems orams ar įsivyravus karščiams, verčiau palaukti palankesnių dienų. Paskutinį kartą pjaunama vėlyvą rudenį, nepamirštant sugrėbstyti žolės likučių.
Jauna, ką tik sudygusi žolė pirmą kartą pjaunama, kai pasiekia 7–8 cm aukštį. Patrumpinamos 2–3 cm ilgio viršūnėlės. Vėliau kaskart pjaunama vis žemiau, kol ji pasidaro norimo aukščio.

Poveikis šaknų sistemai


Žolė, kurios šaknys gerai išsivysčiusios, yra tanki, elastinga ir lengvai pasisavina maisto medžiagas. Stiprios šaknys pirmiausia į visas puses išsikeroja viršutiniame dirvožemio sluoksnyje. Jų išsidėstymo gylis ir apimtis priklauso nuo žolių rūšių ir mindymo intensyvumo. Kuo dažniau veja pjaunama ir kuo labiau trypiama, tuo prasčiau augalai įsišaknija arba šaknų sumažėja. Pernelyg intensyviai ją eksploatuojant, augalai nusilpsta. Kai kurie žūva, išretėja velėna. Šitaip nenutiks, jei poilsio zonoms, vaikų žaidimų vietoms užsėti naudosite mišinius, kurių sudėtyje vyraus mindymui atsparios žolės: pievinės miglės, daugiametės svidrės, nendriniai eraičinai.
Šaknų masė ir vejos dekoratyvumas priklauso ir nuo to, ar žolės gauna pakankamai vandens ir maisto medžiagų. Taigi laistykite, jei nesulaukiate dangaus malonės, ir tręškite.
Žolių šaknys, kad atsigautų, periodiškai turi pailsėti. Bent kartą per sezoną leiskite joms užaugti 10–12 cm aukščio. Palaisčius ir patręšus aukštus žolynus, susidarys daugiau vegetatyvinių ūglių. Dėl šios priežasties sustiprės šaknų sistema. Prie norimo aukščio grįžtama palaipsniui, pjaunant kelis kartus. Geriausias antžeminės žolių dalies ir šaknų santykis 1:1.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 24, ketvirtadienis.
  Saulė teka 04:59, leidžiasi 21:34.
  Mėnulis teka 15:14, leidžiasi 03:32.
  Mėnulis Svarstyklėse 09.52, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gegužės 22 d.
  Gerardas, Vincentas (Vincas), Vilmantas, Žana, Ženeta.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Vazoninius augalus, kuriuos apšviečia vidudienio saulė, užpavėsinkite užtraukdami užuolaidas. Balkonų loveliuose ar gėliapuodžiuose kurkite įvairius spalvingus dekoratyvinių augalų derinius. Netinkama diena tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Daug grambuolių – bus geras kviečių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082