Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Atsisiųsk leidinį nemokamai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 77
Augalų pasaulis – Flioksai
Plačiau »
2017 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2017 m. Nr. 3 (47)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Pasidaryk pats: upelio įrengimas sode

Vandens telkinukas sode visuomet patrauks akį ir sužavės. Vienas dažniausių pasirinkimų – tvenkinėlis. O ką pasakytumėte, jei per Jūsų sodą čiurlentų upelis? Pažiūrėkite – įsirengti ne taip ir sudėtinga.

Vieta upeliui


Kiekvienas upelis turi turėti šaltinį aukščiausiame taške, vagą ir žiotis. Jis, kad atrodytų natūraliai, turi vingiuoti, būti apžėlęs įvairiais augalais, su keliomis platesnėmis vietomis, kur tekėtų lėtai, ir keliomis kaskadomis, kur bėgtų greitai.
Planuodami upelį pirmiausia įvertinkite reljefą. Ant žemės patieskite ilgą žarną, kad būtų paprasčiau įsivaizduoti vagą. Paprasčiau kasti upelį įvairaus reljefo sklype. Jei jis lygus, kaskadas ir krioklius teks formuoti patiems. Lengviausia priversti vandenį tekėti vaga, kuri palaipsniui gilėja. Jau esant 1–2° nuolydžiui, jis bėga pats.
Vagoje nepatartina daryti daug krioklių ar kaskadų. Didžiausia kaskada turėtų būti iš karto už šaltinio. Toliau einančios upelio vagos minimalus nuolydis turi būti 1°, kad vanduo iki žiočių tekėtų lėtai.
Upelis kasamas bent 5 m ilgio. Dažniausiai upeliai daromi kur kas ilgesni. Vidutinis plotis apie 50–90 cm, o gylis nuo 10 iki 40 cm (mažėja krantų link).

Suplanavome, o dabar – kasame

Turint aiškų planą galima kasti upelio vagą. Pradėti patartina nuo žiočių ir palaipsniui kilti į viršų. Rūpestingai išlyginamas paviršius, išrenkamos šaknys, akmenys ir kitkas, kas galėtų suardyti plėvelę ar sutrukdyti išdėstyti paruoštus elementus. Aukštesnius krantus ir pylimus patartina sutvirtinti medinėmis lentomis. Iškastos žemės tiks kaskadoms ir kriokliams.
Paruoštą upelio vagą galima iškloti PVC plėvele, įsigytais ir paruoštais elementais ar išlieti iš betono.

TAIP PAT SKAITYKITE: Pasidaryk pats: tvenkinėlio įrengimas sode


Kitokios kaskados


Dirbtinis upelis nuo natūralaus skiriasi tuo, kad jame vanduo juda uždaru ratu. Be to, reikalinga pompa, kuri surinktų vandenį žemiausiame taške ir pumpuotų šaltinio link. Žarna užkasama po žeme išilgai vagos. Ji ir pompa paslepiamos po akmenimis, žemėmis ir augalais.
Dar vienas elementas – kriokliai. Vanduo čiurlena per 10–12 cm slenkstį, o tai dar viena atrakcija. Kaskadoms galima naudoti natūralius plokščius akmenis. Jie dedami ant iš anksto padarytų smėlio laiptelių. Tarpusavyje akmenis galima sujungti betonu, kad nejudėtų.

Upelio augalija

Upelio apželdinimas – bene maloniausias ir vienas iš paskutinių darbų. Tekančiame vandenyje augs pelkiniai žinginiai (Calla palustris), pelkinės purienos (Caltha palustris), strėlialapės papliauškos (Sagittaria sagittifolia), upelinės veronikos (Veronica beccabunga). Žemė turėtų būti molinga.
Pelkėtuose ir drėgnuose krantuose galima sodinti raudonąsias žiognages (Geum rivale), plačialapius švendrus (Typha latifolia), kardalapius (Iris kaempferi), sibirinius (I. sibirica) ir geltonuosius (I. pseudacorus) vilkdalgius, balines neužmirštuoles (Myosotis palustris), paprastuosius burbulius (Trollius europaeus), paprastąsias raudokles (Lythrum salicaria), šliaužiančiąsias šilinges (Lysimachia nummularia), pelkinius papartulius (Thelypteris palustris).    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 20, penktadienis.
  Saulė teka 07:58, leidžiasi 18:09.
  Mėnulis teka 08:10, leidžiasi 18:44.
  Mėnulis Skorpione 04:41, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis spalio 19 d.
  Adelina (Adelė), Geimina, Gedas, Saulė.
  Lapų diena. Sėkite rūgštynes, kitas lapines daržoves pavasariniam derliui. Mulčiuokite, laistykite spygliuočius ir kitus jaunus medelius. Grėbkite lapus. Rinkite vaistinių augalų lapus, stiebus. Nepalanku kirsti medžius, džiovinti vaisius, žoleles, patalpose naikinti drėgmę ir pelėsius.
  Voverės lizdus įsitaiso žemai medžių drevėse prieš šaltą žiemą.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082