Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 5
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Paslapčių ir legendų gaubiami lotosai Jūsų sode – misija įmanoma

Tiek daug paslapčių ir legendų gaubia atogrąžų augalus lotosus... Ar įmanoma šią grožybę turėti namuose? Patyrę augintojai tvirtina, kad lotosą namuose gali turėti kiekvienas norintis.

Pradžia – sėkloje tūnanti gyvybė


Vargu, ar pavyks lotosų rasti Lietuvos gėlių parduotuvėse. Sėklų kartais siūlo didžiosios sėklų parduotuvės. Lotosų sėklos stambios. Nors jos labai gyvybingos, ilgai išlieka daigios, bet dėl kieto ir sunkiai praleidžiančio apvalkalo gali nesudygti kelerius metus. Norint priversti sėklas sudygti, geriausia jį pažeisti. Patogiausia šonus nudildyti švitriniu popieriumi, dilde. Tai daryti reikia atsargiai, nepažeidžiant daigo ir sėklaskilčių.
Po to sėklas suberkite į 20–30 °C šilumos vandenį. Jei šis taps balzganas ir viršuje susidarys plėvelė, jį pakeiskite. Vanduo turi būti šiltas ir švarus. Netrukus sėklos išbrinks, po kelių dienų (kartais daug vėliau) pasirodys daigai. Stiebai auga greitai, o lapai išsiskleidžia tik pasiekę vandens paviršių.
Nuo pat auginimo pradžios lotoso daigui parinkite reikiamo gylio indą. Vėliau stiebai sunkiai prisitaiko prie vandens lygio svyravimų. Įsodinti daigą į gruntą būtina, kol nesusiformavusios šaknys, t. y. iki 10 dienų nuo jo pasirodymo.
Ne mažesnis kaip 25 cm skersmens vazonas arba krepšelis su moliu ar sunkiu priemoliu įstatomas į statinę arba tvenkinėlį, kur vandens gylis nuo substrato paviršiaus būtų apie 20 cm. Kuo didesnis indas, tuo vešliau auga lotosas.
Lotosą galima auginti ir viename inde. Ant kubilo dugno užpilamas derlingos žemės sluoksnis, ant viršaus – perplauto žvyro ir 20 cm vandens. Tokiame inde patogu lotosą pernešti ten, kur reikia, bet persodinti tenka dažniau.
Atsižvelgiant į auginimo sąlygas ir temperatūrą, lotosas gali pražysti tais pačiais metais arba tik po kelerių.

Oranžerija nebūtina


*Žiemą lotosai gali ramiai praleisti rūsyje. Rudenį, kai lapai pagelsta, jie užmiega maždaug dviem mėnesiams. Tada galima laikyti rūsyje, kur temperatūra apie 10–12 °C.
*Anksti pavasarį augalai pradeda dygti – jiems vėl būtina šviesa.
*Vasarą lotosą galima perkelti į sodą. Jis gerai auga, kai vandens temperatūra 25–30 °C. Tai ilgos vegetacijos augalas, labai mėgstantis saulės šviesą.
*Rudenėjant ir vėstant orams lotosus būtina perkelti į patalpą, kur žiemą temperatūra nenukrenta žemiau 10–15 °C.
*Oranžerijų tvenkiniuose lotosams paruošiamas gruntas iš molio, smėlio, dumblo. Ant viršaus užpilama žvyro, kad nesidrumstų vanduo, kuris turi būti šiltas, minkštas, lėtai tekantis. Į mažus uždarus tvenkinėlius nuolat įpilama šviežio vandens, o kartkartėmis pakeičiamas visas senasis. Ilgainiui lotosai giliai įsišaknija ir plinta šakniastiebiais.
*Giliame vandenyje ar šešėlingoje vietoje lotosai nežydi.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Gegužės 24, ketvirtadienis.
  Saulė teka 04:59, leidžiasi 21:34.
  Mėnulis teka 15:14, leidžiasi 03:32.
  Mėnulis Svarstyklėse 09.52, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis gegužės 22 d.
  Gerardas, Vincentas (Vincas), Vilmantas, Žana, Ženeta.
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Vazoninius augalus, kuriuos apšviečia vidudienio saulė, užpavėsinkite užtraukdami užuolaidas. Balkonų loveliuose ar gėliapuodžiuose kurkite įvairius spalvingus dekoratyvinių augalų derinius. Netinkama diena tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Daug grambuolių – bus geras kviečių derlius.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082