Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Laistymo sistemų privalumai ir nauda (II)

Laistymo sistemos labai naudingos tiek mėgėjams sodininkams, tiek ir profesionalams. Tai puikus išradimas, padedantis taupyti brangų laiką ir tausoti sveikatą, jėgas. Tad toliau atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus apie laistymo sistemas.

Ar įrengus laistymo sistemą nereikia atlikti „kapitalinio sodo remonto“? Ar nenukenčia jau sutvarkyta aplinka?
Ne, tikrai nenukenčia. Vejoje įrengiant požeminę laistymo sistemą, velėna atkasama maždaug per kastuvą. Suklojami vamzdžiai su purkštukais. Velėna gražiai užverčiama, truputį suspaudžiama, palaistoma, ir nieko blogo nenutinka. Statant antžeminę rankinę arba lašelinio laistymo įrangą, netgi geriau, kai sodas jau apželdintas – aiškiau, kokius purkštukus kokiems augalams parinkti.

Augalų vandens poreikis skiriasi, atsižvelgiant į jų rūšį, dirvą ir pan. Kaip tai sužino laistymo sistema?
Sistemai tai sužinoti padeda žmogus. Pagal būsimą vandens poreikį parenkami purkštukai. Pavyzdžiui, šlaito viršutinėje dalyje įkasami vienu metu daugiau vandens išleidžiantys, galingesni purkštukai nei apačioje. Juk vanduo viršuje nesilaiko, bėga žemyn.
Norint apskaičiuoti vandens poreikį, reikia atsižvelgti ir į dirvos tipą. Nors ir nebūtina, prie automatinės laistymo sistemos galima prijungti drėgmės daviklį. Dirvai išdžiūvus iki tam tikro laipsnio, sistema įsijungia automatiškai. Lietaus daviklis, pradėjus lyti, praneša, kad vandens tiekimą reikia nutraukti.
Jei laistymo sistema suskirstyta atšakomis, galima laistyti tik pasirinktas vietas. Pavyzdžiui, tą atšaką, kuri tiekia vandenį gyvatvorei, užsukate, o laistote tik veją ir daržą.

Kaip žiemoja laistymo sistema?

Svarbu, kad laistymo sistemoje neliktų vandens. Tuo pasirūpinti paprasta, jei įmontuoti drenažiniai vožtuvai. Kiekvieną kartą po darbo jie nusausina visas dalis, kuriomis juda vanduo. Artėjant šaltajam metų sezonui tereikia išimti lietaus ir drėgmės daviklius, išmontuoti valdymo įrangą. Jei drenažinių vožtuvų nėra, prieš žiemą laistymo sistemą reikės prapūsti suspaustu oru.
Pavasarį išimtos dalys įmontuojamos atgal, sistema užprogramuojama ir vėl paruošiama darbui.
 
TAIP PAT SKAITYKITE: Laistymo sistemų privalumai ir nauda (I)


Ar laistymo sistemos sparčiai keičiasi?

Laistymo sistema gamintojų kelerius metus yra nekeičiama. Taip patogiau vartotojui – įrangą galima ramiai suprojektuoti per kelerius metus. Tačiau atskiros sistemos detalės nuolat tobulinamos: gaminamos atsparesnės turbinos, geresni filtrai.

Ar laistymo sistemos populiarios mūsų krašte?

Laistymo sistemos Lietuvoje sparčiai populiarėja. Tam įtakos turi ir patrauklesnės nei anksčiau kainos – šių produktų vis dažniau įsigyja ir vidutines pajamas gaunantys žmonės. Jie populiarėja ir dėl spartaus gyvenimo tempo, siekio taupyti brangų laiką, ir dėl išaugusio žmonių susidomėjimo sveiku gyvenimo būdu, sodininkyste, noro patiems užsiauginti valgomų gėrybių. Laistymo sistemos – tiesiog labai patogu.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 23, šeštadienis.
  Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  Mėnulis teka 16:46, leidžiasi 02:39.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 20 d.
  Arvydas, Vanda, Vaida, Zenonas.
  Birželio sukilimo diena.
  Lapų diena. Galima sodinti, sėti, pikuoti lapines daržoves, sėti ar pjauti veją, laistyti, rinkti sraiges, vaistinius augalus (lapus, stiebus). Vejos žolė greitai auga, todėl ją dažnai pjaukite. Per sausras palaistykite. Nepalanku kirsti medžius, sėti, sodinti gūžines salotas, iškasti gėlių svogūnėlius.
  Jei bitės prieš vakarą anksti sulekia, tai reikia laukti lietaus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082