Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Melsvės – nereiklios sodo puošmenos

Europoje, kaip, beje, ir kitur pasaulyje, susidomėjimas melsvėmis ir jų populiarumas didėja. Jau žinoma arti dešimt tūkstančių šių nuostabių augalų veislių ir vis atsiranda naujų. Įvairiose šalyse kuriasi melsvių mylėtojų draugijos. Tad norėtume supažindinti su įspūdingaisiais augalais bei jų auginimu.

Nykštukės ir milžinės


Augalų dydis varijuoja priklausomai nuo dirvožemio ir klimato sąlygų. Pagal dydį melsvės skirstomos į 5 kategorijas: nykštukinės, mažos, vidutinės, didelės ir labai didelės. Pačios didžiausios melsvės nesunkiai pralenktų vidutinio dydžio rožių krūmus. Jos užauga iki 1 m aukščio ir didesnės, ilgainiui dvigubai išsiplečia į šalis. Ant vieno lapo nesunkiai galima patalpinti visą mažytės melsvės kerelį. Juk pačios mažiausios tėra vos 10–20 cm.
Tinkamai pasodinus, persodinti reikės tik po kokių 10 ar 15 metų. Įsigijus mažą sodinuką, teks bent 3–4 metus palaukti, kol jis suvešės ir atsiskleis visos veislės ypatybės. Jaunos melsvės nuo suaugusių kartais skiriasi ir dydžiu, ir lapų spalva. Gražiausiai atrodo brandūs, ne senesni kaip 5 metų kerai.

Auginimas – be rūpesčių

*Melsvės žinomos kaip pavėsiniai augalai, bet yra nemažai tokių, ypač žalialapių, kurios gali įsitvirtinti ir visiškai saulėtoje vietoje. Augalams su šviesiu lapų viduriu ar pakraščiu reikia šiek tiek tiesioginės saulės. Patariame juos sodinti rytinėje pusėje. Vienspalviams tiks ir saulėta vieta, bet karštą vasarą lapų krašteliai gali paruduoti. Šiek tiek saulės reikia ir geltonlapėms melsvėms, kad įgytų auksinį atspalvį.
Giliame šešėlyje, po medžiais, melsvės auga irgi neblogai.
*Melsvės mėgsta apydrėgnę, puveningą dirvą. Sodinant jas į prastesnę žemę reikėtų įmaišyti nemažai komposto.
*Dauguma melsvių gerai žiemoja neuždengtos. Jaunus augalėlius vertėtų žiemai pamulčiuoti bent plonu durpių sluoksneliu.
*Persodinti ir dalyti kerelius geriausia anksti pavasarį arba rugpjūčio mėnesį. Sėklas užmezga tik kai kurių veislių ir rūšių augalai. Sėjinukai nepaveldi jų savybių, labai lėtai auga, todėl naudojami tik selekcijoje.
*Ligos ir kenkėjai melsvių beveik nepažeidžia. Tik šlapiose vietose, kur pavasarį arba po lietaus užsistovi vanduo, jos gali pūti. Pavasarį lapus kartais apgraužia šliužai ir sraigės.


 
 


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082