Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Dažniausios obelų ligos ir kovos su jomis priemonės

Nors sėklavaisių sodams ligos padaro kur kas mažesnių nuostolių, palyginti su kaulavaisinių augalų sodais, auginant obelis reikėtų susipažinti bent su dažniausiais kenkėjais ir ligomis. Jų yra daug. Kai kuriuos aptarsime kiek išsamiau.

Rudasis obuolių puvinys. Dažna liga, pažeidžianti ne tik žiedus, bet ir vaisius bei jų užuomazgas. Ligos požymiai: ruduojantys žiedai, apvalios rudos dėmelės ir pilkšvos karputės ant vaisių. Pažeisti vaisiai supūva ir lieka kaboti ant medžių arba nukrenta. Kovojama genint pažeistas šakutes ir purškiant fungicidais.

Obelų antraknozė. Pagrindinis požymis – iškilios rusvos dėmelės žievės paviršiuje. Plisdamas grybas gali apimti ištisas šakų grupes. Antraknozė pavojingiausia ir daugiausia žalos padaro jauniems medeliams. Užkrėstų sodinukų geriau nepirkti ir nesodinti. Pastebėjus antraknozės požymius, pažeistos šakos nugenimos, išpjaunama nukentėjusi mediena. Svarbu dezinfekuoti įrankius ir žaizdas užtepti sodo tepalu arba aliejiniais dažais su fungicidų priemaiša, kad liga neplistų. Medeliai nupurškiami fungicidais.

Obelų miltligė
. Ją identifikuoti sudėtinga: kai kurie pumpurai ilgesni už kitus ir išsprogsta vėliau; pažeistų šakelių ūgliai aptraukti plika akimi matoma balta valktimi, o lapai skurdesni ir siauresni už sveikuosius, pradeda ruduoti anksčiau laiko. Geriausia kovoti išgenint pažeistus ūglius ir purškiant fungicidais, kurių instrukcijoje nurodyta, kad šie padeda nuo obelų miltligės.

Vėžys. Iš dažnesnių atmainų galima išskirti tris: paprastasis, juodasis, bakterinis vėžys. Paprastojo vėžio sukėlėjai patenka per žievę, todėl jis dažniau išplinta po šaltų žiemų, kai ši sutrūkinėja. Plyšiai negyja ir laikui bėgant plečiasi. Vėliau ant žievės atsiranda raudonų spuogelių. Juodasis obelų vėžys pažeidžia žievę. Šia liga suserga senesni kaip 10 metų amžiaus vaismedžiai. Ant pažeistų vaisių atsiranda rudas įdubęs plintantis puvinys, nusėtas juodais piknidžiais. Galop jie supūva, tampa beveik juodi ir spuoguoti. Bakterinis vėžys pasireiškia kaip žievės nekrozė. Pažeidžia šakas, ūglius, kamieną. Požymis – raudonai rudos įtrūkusios dėmės – išryškėja vasaros pradžioje.
Pagrindinė prevencinė kova – kamienų balinimas. Jeigu obelis užsikrėtė vėžiu, tai pasitelkiant kantrybę medelį įmanoma išgelbėti. Anksti pavasarį, pumpurams brinkstant, ją reikėtų nupurkšti vario preparatais, o vėžio pažeistas kamieno vietas išpjauti iki sveikų audinių, atrėžiant ir porą milimetrų sveikai atrodančios medienos. Žaizdas reikėtų dezinfekuoti ir užtepti sodo tepalu. Gelbėjimo operaciją atlikite tik sausu oru.

Rauplės. Tai viena labiausiai paplitusių obelų ligų. Pagrindinis požymis – vasarą atsirandančios rudos dėmės lapuose, dėl kurių šie po kurio laiko nukrenta. Ant pažeistų vaisių atsiranda šviesiai rudų, vėliau pajuoduojančių dėmelių, ties kuriomis odelė kartais sutrūkinėja. Pagrindinė prevencinė priemonė yra lapų ir mumifikuotų vaisių rinkimas bei šalinimas. Svarbu ne tik atidžiai, bet ir pakankamai anksti pavasarį nupurkšti obelis fungicidais, kurių sudėtyje yra vario.

Obelinis žiedgraužis
– gana dažnas straubliukų šeimos kenkėjas. Jį galima identifikuoti praskleidus neišsiskleidusį žiedpumpurį. Jeigu viduje radote baltą lėliukę ruda galva, vadinasi, obelis apnikta obelinių žiedgraužių. Kovojama naudojant insekticidus. Geriausia jais purkšti anksti pavasarį, kai dauguma pumpurų įgauna žalią spalvą.

Svarbu! Pasodinę vaismedį susiduriame su ilgu ir sudėtingu darbu – tinkama jo priežiūra. Svarbiausia yra pakankamos drėgmės palaikymas. Negalima leisti dirvai nei užmirkti, nei perdžiūti. Sausesnėmis vasaromis reikėtų nepamiršti medelių palaistyti.
Ne mažiau svarbu užtikrinti pakankamą įvairių mikroelementų kiekį dirvoje. Obelims reikia kelių skirtingų mikroelementų, todėl dirvos reikėtų nevengti patręšti kalio, azoto ir kalcio trąšomis.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082