Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 6
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kaip parinkti tinkamą vietą obeliai?

Obelys, kaip ir kiti vaismedžiai, reikalauja nuolatinės ir rūpestingos priežiūros. Tik tokiu atveju galima tikėtis gausaus derliaus ir geros kokybės vaisių. Joms būtina parinkti palankią augimo vietą. Svarbu suprasti, kad kai kurių vietos ir aplinkos savybių negalime keisti, o kai kurios yra koreguojamos.

*Parenkant vietą reikėtų žinoti bendrąsias jos savybes. Obelis rekomenduojama sodinti gana atvirose vietose, kurias pasiekia tiek saulė, tiek vėjai. Tinka užuovėja iš šiaurinės ar kurios kitos pusės. Tačiau nereikėtų į tai kreipti labai daug dėmesio.
*Dažnai sodininkai klaidingai įsivaizduoja, kad pasodinę obelaitę pietinėje pusėje sulauks didesnio derliaus. Geriausiu atveju, jeigu pavasaris nešaltas, vaisiai sunoks kiek anksčiau. Tačiau yra didelė tikimybė, kad žiedai išsiskleis anksčiau ir šalna juos paprasčiausiai pakąs. Negana to, vasarą greičiausiai reikės rūpintis, kad medeliai neperdžiūtų.
*Dar didesnę klaidą daro sodininkai, sodinantys obelis slėniuose ir besitikintys, kad jos bus apsaugotos ir nuo vėjų, ir nuo šalnų. Ten dažniausiai tvyro rūkas, būna didesnė, nei reikalaujama, drėgmė, todėl susiformuoja palanki terpė ligoms plisti. Be to, labiau tikėtina, kad žiemą obelys nušals.
*Obelaitės labiausiai mėgsta priesmėlį ir vidutinio sunkumo priemolį. Svarbu, kad dirva ir jos paviršius būtų purūs, pakaktų mineralinių medžiagų.
*Prieš veisiant sodą reikėtų įvertinti ir gruntinių vandenų lygį. Jeigu jis pernelyg aukštas, šaknys prigeria ir medeliai paprasčiausiai žūva.
*Obelaites geriausia sodinti rudenį. Jeigu nėra galimybės to padaryti, galima ir pavasarį, iki vegetacijos pradžios, iki išsprogstant pumpurams. Jeigu medeliai bus pasodinti vėliau, tikimybė, kad neprigis, padidės.
*Sodinukui pirmiausia reikėtų iškasti duobę, kurios gylis būtų apie 1 m, o skersmuo toks, kad šaknys laisvai pasklistų į plotį. Įbėrus geresnės žemės, suformuojamas kauburėlis. Viršuje gražiai pastatoma obelaitė, prieš tai jos šaknis pamirkius karvės mėšlo ir molio mišinyje. Galiausiai duobę reikia švelniai užkasti ir palaistyti.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Birželio 23, šeštadienis.
  Saulė teka 04:42, leidžiasi 22:00.
  Mėnulis teka 16:46, leidžiasi 02:39.
  Mėnulis Skorpione, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis birželio 20 d.
  Arvydas, Vanda, Vaida, Zenonas.
  Birželio sukilimo diena.
  Lapų diena. Galima sodinti, sėti, pikuoti lapines daržoves, sėti ar pjauti veją, laistyti, rinkti sraiges, vaistinius augalus (lapus, stiebus). Vejos žolė greitai auga, todėl ją dažnai pjaukite. Per sausras palaistykite. Nepalanku kirsti medžius, sėti, sodinti gūžines salotas, iškasti gėlių svogūnėlius.
  Jei bitės prieš vakarą anksti sulekia, tai reikia laukti lietaus.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082