Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 9
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 9
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kaip parinkti tinkamą vietą obeliai?

Obelys, kaip ir kiti vaismedžiai, reikalauja nuolatinės ir rūpestingos priežiūros. Tik tokiu atveju galima tikėtis gausaus derliaus ir geros kokybės vaisių. Joms būtina parinkti palankią augimo vietą. Svarbu suprasti, kad kai kurių vietos ir aplinkos savybių negalime keisti, o kai kurios yra koreguojamos.

*Parenkant vietą reikėtų žinoti bendrąsias jos savybes. Obelis rekomenduojama sodinti gana atvirose vietose, kurias pasiekia tiek saulė, tiek vėjai. Tinka užuovėja iš šiaurinės ar kurios kitos pusės. Tačiau nereikėtų į tai kreipti labai daug dėmesio.
*Dažnai sodininkai klaidingai įsivaizduoja, kad pasodinę obelaitę pietinėje pusėje sulauks didesnio derliaus. Geriausiu atveju, jeigu pavasaris nešaltas, vaisiai sunoks kiek anksčiau. Tačiau yra didelė tikimybė, kad žiedai išsiskleis anksčiau ir šalna juos paprasčiausiai pakąs. Negana to, vasarą greičiausiai reikės rūpintis, kad medeliai neperdžiūtų.
*Dar didesnę klaidą daro sodininkai, sodinantys obelis slėniuose ir besitikintys, kad jos bus apsaugotos ir nuo vėjų, ir nuo šalnų. Ten dažniausiai tvyro rūkas, būna didesnė, nei reikalaujama, drėgmė, todėl susiformuoja palanki terpė ligoms plisti. Be to, labiau tikėtina, kad žiemą obelys nušals.
*Obelaitės labiausiai mėgsta priesmėlį ir vidutinio sunkumo priemolį. Svarbu, kad dirva ir jos paviršius būtų purūs, pakaktų mineralinių medžiagų.
*Prieš veisiant sodą reikėtų įvertinti ir gruntinių vandenų lygį. Jeigu jis pernelyg aukštas, šaknys prigeria ir medeliai paprasčiausiai žūva.
*Obelaites geriausia sodinti rudenį. Jeigu nėra galimybės to padaryti, galima ir pavasarį, iki vegetacijos pradžios, iki išsprogstant pumpurams. Jeigu medeliai bus pasodinti vėliau, tikimybė, kad neprigis, padidės.
*Sodinukui pirmiausia reikėtų iškasti duobę, kurios gylis būtų apie 1 m, o skersmuo toks, kad šaknys laisvai pasklistų į plotį. Įbėrus geresnės žemės, suformuojamas kauburėlis. Viršuje gražiai pastatoma obelaitė, prieš tai jos šaknis pamirkius karvės mėšlo ir molio mišinyje. Galiausiai duobę reikia švelniai užkasti ir palaistyti.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Rugsėjo 24, pirmadienis.
  Saulė teka 07:08, leidžiasi 19:13.
  Mėnulis teka 19:28, leidžiasi 05:51.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis.
  Gedvinė, Gerardas, Rupertas
  Pasaulinė širdies diena. Pasaulinė kurčiųjų diena
  Lapų diena. Tinkamas metas laistyti augalus, purkšti, tręšti, sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (prieskonines – į vazonėlius), pjauti veją (greitai ataugs ir bus tanki), šiltnamyje sėti sideratus. Galima grėbti lapus, krauti kompostą. Jei dirva sausa, paliekite daugiametes gėles ir krūmus – geriau žiemos. Nepalanki diena ravėti, genėti vaismedžius ir krūmus, konservuoti, sandėliuoti daržoves, džiovinti žoleles ar daržoves.
  Jei putinas pilnas uogų, ruduo bus šlapias.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082