Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1 (49)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Nepažįstamosios kuprutės: ir sodams, ir balkonams

Jei sodo kaimynas per kiekvieną susitikimą smulkiai pasakoja, kad agurkų šią vasarą užderėjo devynios galybės, tiesiog nėra kur dėti, bet jais nevaišina, kukliai atsakykite: „O mano sode šiais metais gražios kuprutės...“ Ir pasigardžiuokite sukeltu įspūdžiu – jis būtinai bus.

Trumpai apie kuprutes:

*Kuprutės (Cuphea) – šilumą mėgstantys augalai. Vasarą jos geriausiai jaučiasi lauke, kai oro temperatūra 20–25 °C. Žiemai suneškite į patalpas. Palankiausia 12–18 °C šiluma.
*Šie augalai šviesamėgiai.
*Vasarą laistoma gausiai, žiemą – saikingai. Dirvos perdžiūvimas nepageidautinas.
*Kuprutes reikėtų sodinti į derlingą dirvą.
*Šiuos augalus naudinga dažnai purkšti vandeniu.
*Kuprutės dauginamos sėklomis ir auginiais, kurie įsišaknija lengvai.
*Daugiausia žalos augalams gali pridaryti voratinklinės erkutės.

Kuprutės, kartais vadinamos kufėjomis, priskiriamos raudoklinių šeimai. Kuprutės puikiai auga ir gėlynuose, ypač palei takus, ir alpinariumuose. Vis dėlto gražiausiai jos atrodo su 302 Found

Found

The document has moved here.

kitais vienmečiais augalais konteineriuose ir balkonų dėžėse, kur galima apžiūrėti iš arčiau. Puikią draugiją šioms gėlėms sudarytų lantana, kvapnioji cimbžieda (Plectranthus coleoides), juostuotoji pelargonija, pajūriniai laibeniai, gazanijos, ragilės, lobelijos, bakopos (Sutera cordata).

Rūšių ir veislių įvairovė


Ilgažiedė kuprutė (C. ignea) labai simpatiška. Aukštis – nuo 25 iki 40 cm. Galima formuoti tiesų krūmą arba svyrantį augalą. Ši kuprutė smarkiai šakojasi, intensyviai auga. Lapai žali, maždaug 3 cm ilgio, su šviesia pagrindine gysla. Žiedai maždaug 2 cm ilgio, su pentinu, išauga ant trumpų kotelių iš lapų pažastėlių. Žiedlapių nėra, tik raudonai oranžinės taurelės su baltu pakraščiu ir juodomis žiotimis.

Paprastoji kuprutė (C. hyssopifolia) – iki 35–50 cm aukščio krūmokšnis siaurais smulkiais lapais. Jauni ūgliai apkibę rožinėmis, šviesiai violetinėmis ar baltomis žvaigždutėmis. Žiedai smulkūs, maždaug 1 cm skersmens, su gelsva vamzdiška taurele ir 6 vienodais žiedlapiais. Ši kuprutė nudžiugins nykštukinių medelių mylėtojus.

C. micropetala – 30–40 cm aukščio krūmelis smulkiais siaurais lapais. Smulkūs žiedeliai skleidžiasi vienas po kito, bet ne lapų pažastėlėse, o virš jų. Žiedai geltoni, prie pagrindo skaisčiai raudoni su žalsvomis žiotimis, kuokeliai raudoni.

Spalvingoji kuprutė (C. llavea) išauga 25–35 cm aukščio. Lapai pailgi, tamsiai žali su baltais šereliais pakraščiuose. Skiriamasis šios kuprutės bruožas – žiedai turi tik du viršutinius ryškiai raudonus žiedlapius, o apatinių nėra. Žiedai gana stambūs; taurelės, kurios viršus purpurinis, o apačia žalsva, ilgis yra 2,5 cm.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082