Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2017 m. Nr. 4 (48)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 1
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 1
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Nepažįstamosios kuprutės: ir sodams, ir balkonams

Jei sodo kaimynas per kiekvieną susitikimą smulkiai pasakoja, kad agurkų šią vasarą užderėjo devynios galybės, tiesiog nėra kur dėti, bet jais nevaišina, kukliai atsakykite: „O mano sode šiais metais gražios kuprutės...“ Ir pasigardžiuokite sukeltu įspūdžiu – jis būtinai bus.

Trumpai apie kuprutes:

*Kuprutės (Cuphea) – šilumą mėgstantys augalai. Vasarą jos geriausiai jaučiasi lauke, kai oro temperatūra 20–25 °C. Žiemai suneškite į patalpas. Palankiausia 12–18 °C šiluma.
*Šie augalai šviesamėgiai.
*Vasarą laistoma gausiai, žiemą – saikingai. Dirvos perdžiūvimas nepageidautinas.
*Kuprutes reikėtų sodinti į derlingą dirvą.
*Šiuos augalus naudinga dažnai purkšti vandeniu.
*Kuprutės dauginamos sėklomis ir auginiais, kurie įsišaknija lengvai.
*Daugiausia žalos augalams gali pridaryti voratinklinės erkutės.

Kuprutės, kartais vadinamos kufėjomis, priskiriamos raudoklinių šeimai. Kuprutės puikiai auga ir gėlynuose, ypač palei takus, ir alpinariumuose. Vis dėlto gražiausiai jos atrodo su kitais vienmečiais augalais konteineriuose ir balkonų dėžėse, kur galima apžiūrėti iš arčiau. Puikią draugiją šioms gėlėms sudarytų lantana, kvapnioji cimbžieda (Plectranthus coleoides), juostuotoji pelargonija, pajūriniai laibeniai, gazanijos, ragilės, lobelijos, bakopos (Sutera cordata).

Rūšių ir veislių įvairovė


Ilgažiedė kuprutė (C. ignea) labai simpatiška. Aukštis – nuo 25 iki 40 cm. Galima formuoti tiesų krūmą arba svyrantį augalą. Ši kuprutė smarkiai šakojasi, intensyviai auga. Lapai žali, maždaug 3 cm ilgio, su šviesia pagrindine gysla. Žiedai maždaug 2 cm ilgio, su pentinu, išauga ant trumpų kotelių iš lapų pažastėlių. Žiedlapių nėra, tik raudonai oranžinės taurelės su baltu pakraščiu ir juodomis žiotimis.

Paprastoji kuprutė (C. hyssopifolia) – iki 35–50 cm aukščio krūmokšnis siaurais smulkiais lapais. Jauni ūgliai apkibę rožinėmis, šviesiai violetinėmis ar baltomis žvaigždutėmis. Žiedai smulkūs, maždaug 1 cm skersmens, su gelsva vamzdiška taurele ir 6 vienodais žiedlapiais. Ši kuprutė nudžiugins nykštukinių medelių mylėtojus.

C. micropetala – 30–40 cm aukščio krūmelis smulkiais siaurais lapais. Smulkūs žiedeliai skleidžiasi vienas po kito, bet ne lapų pažastėlėse, o virš jų. Žiedai geltoni, prie pagrindo skaisčiai raudoni su žalsvomis žiotimis, kuokeliai raudoni.

Spalvingoji kuprutė (C. llavea) išauga 25–35 cm aukščio. Lapai pailgi, tamsiai žali su baltais šereliais pakraščiuose. Skiriamasis šios kuprutės bruožas – žiedai turi tik du viršutinius ryškiai raudonus žiedlapius, o apatinių nėra. Žiedai gana stambūs; taurelės, kurios viršus purpurinis, o apačia žalsva, ilgis yra 2,5 cm.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Sausio 22, pirmadienis.
  Saulė teka 08:24, leidžiasi 16:37.
  Mėnulis teka 10:41, leidžiasi 22:39.
  Mėnulis Avine 08:27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis sausio 17 d.
  Anastazas, Asta, Nastė, Vincas, Vincenta, Vincė, Džiugas
  Vaisių diena. Sėkite, sodinkite, pikuokite paprikas, kurios augs šildomame šiltnamyje. Jei kai kurių daržovių (morkų, ropių, burokėlių, salotų) sėklas suklijuosite ant popieriaus, tai pavasarį bus mažiau darbo, Apžiūrėkite, ar gerai nuo šalčio ir vėjų apsaugoti rododendrai, krūminiai bijūnai, didžialapės hortenzijos ir kiti lepesni augalai. Sniego užmeskite ant rožyno. Pjaukite medieną.
  Šaltas sausis žemdirbiams paguoda.

Apklausa

Ar užsisakytumėte elektroninę „Sodo spalvų” prenumeratos versiją?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082