Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kodėl augalai kartais pražysta ne laiku?

Pavasarį sprogsta pumpurai, auga ūgliai ir skleidžiasi žiedai, rudenį noksta vaisiai ir krinta lapai... Tokia gamtos gyvenimo tvarka mums atrodo savaime suprantama ir įprasta, tad nė nekyla klausimai – kaip ir kodėl? Tik pamatę gležnus besiskleidžiančius lapelius ar netikėtai sušvitusius žiedus rudenį nustembame ir susimąstome – tai tik išimtis? O gal gamtos dėsniai jau visai nustojo galioti?

Pirmoji priežastis. Mutacijos

Galimų priežasčių yra bent kelios. Rečiausia – mutacijos. Ne vienas yra pastebėjęs medžio, krūmo ar gėlės šakelę su nebūdingais – margais, balsvais arba geltonais – lapais ar spygliais, kitos spalvos ar formos žiedais. Lygiai taip pat kartais atsiranda šakelių, kurios dėl genetinių pakitimų pradeda žydėti ne įprastu laiku, o anksčiau ar vėliau. Kartais dėl mutacijų augalas ar atskira jo šaka žiedus sukrauna ne tik kitu metų laiku, bet ir kitokio amžiaus (jaunesnė arba senesnė) negu tipiški tos rūšies atstovai. Jei pavyktų iš tokios šakelės padauginti ir išauginti augalą, turėtume kitu laiku žydinčią veislę.

Antroji priežastis. Netipiški orai

Kita, dažnesnė, priežastis – netipiški orai. Jei ruduo ilgas ir šiltas, kai kurių augalų žydėjimas užsitęsia ilgiau negu paprastai. Niekas labai ir nesistebi spalio, netgi lapkričio mėnesį matydamas tebežydinčius sidabrakrūmius, veigeles, rožes, erškėčius, meškytes. Kai žiemos pabaiga šilta, o pavasaris ankstyvas – jau vasarį ar net sausį sprogsta lazdynai ir alksniai, sausmedžių ir lankvūnių pumpurai. Jei vėlyvą rudenį po neilgai trukusių šalčių vėl atšyla, gali žiedais pasipuošti ankstyvą pavasarį žydintys augalai (forsitijos, žalčialunkiai, lazdynai).

Trečioji priežastis. Stresas


Trečioji priežastis, dėl kurios augalai pražysta neįprastu laiku, yra stresas. Žinome, kad jų gyvenime ramybės laikotarpiai kaitaliojasi su augimo, žydėjimo, brendimo laikotarpiais. Normaliu atveju ramybė būna žiemą. Tačiau į šią būklę augalai gali pereiti ir dėl streso – užsitęsusių neįprastų karščių, sausros ar kenkėjų antplūdžio. Visais šiais atvejais gyvybiniai procesai beveik sustoja. Sąlygoms pasikeitus, augalai „pabunda“ panašiai kaip po žiemos – sprogsta pumpurai, auga ūgliai, skleidžiasi žiedai.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 03:34.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius.Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082