Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 3 (51)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Darbai gėlyne lapkričio mėnesį

Paskutinis rudens mėnuo atneša vis daugiau lietaus, kartais nepasikuklina jau užsukti ir šlapdriba, šalnos. Ką lapkričio mėnesį nuveikti gėlyne, kaip paruošti sodo puošmenas žiemai, kad kitąmet galėtume džiaugtis įvairiaspalviais žiedais?

Nupjaukite sudžiūvusius, pajuodusius gėlių stiebus ir sudėkite į kompostą. Kai kurios (puošniosios vilkpupės, šilokai, liguliarijos, kraujažolės) gražiai atrodo apšerkšnijusios, tad galima palikti iki pavasario.
Žemę sukausčius gruodui, pamulčiuokite svogūnines, kitas daugiametes gėles. Storesnį durpių sluoksnį užberkite ant seniai gėlyne augančių monardų, lijatrių, flioksų, vilkdalgių, bergenijų, rodžersijų – jų paviršinės šaknys dažnai apsinuogina. Jei šąla be sniego, šie augalai gali nukentėti.
Dvimetes gėles (našlaites, saulutes, neužmirštuoles, šiurpinius gvazdikus ir kt.), kurios žydės pavasarį, lapkričio pabaigoje apklokite eglišakėmis.
Klysta manantys, kad rudenį nereikia rūpintis veja, o nukritę lapai ir apmirusios augalų liekanos virs trąša. Prieš žiemą reikia švariai išgrėbti, kitaip susidarys terpė, palanki vystytis grybinėms ligoms, žolė pus, o pavasarį atsiras dėmių, išplikusių plotų.
Nuvalykite ir dezinfekuokite sodo įrankius, kurių šiais metais daugiau neprireiks.
Laistykite vazonuose ir žemėje augančius visžalius lapuočius, spygliuočius. Gavę pakankamai drėgmės, jie geriau žiemos stipriai įšalus žemei.
Likus savaitei iki prognozuojamų šalčių, sėkite pajūrines lobuliarijas, medetkas, vienmetes aguonas, ešolcijas, kochijas, žioveinius, dvirages leukonijas, šakotąsias periles, uodeguotuosius burnočius, paprastąsias kosmėjas, kvapųjį tabaką, rugiagėles, klarkijas, darželines graželes, darželines juodgrūdes, sausučius, sparnuotąsias sagutes, smiltyninius šlamučius, karčiažiedžius miežius, kiškio uodegėles, didžiąsias kiškio ašarėles, darželines blizges, šiurpinius gvazdikus, paprastąsias rusmenes ir kt. Pasėti per anksti sudygę daigeliai gali nušalti. Dirva turi būti paruošta iš anksto – sukasta, suakėta, derlinga (netręšta šviežiu mėšlu), laidi vandeniui. Į duobutes ar vageles berkite po kelias sėklas. Jei daigai sudygs per tankiai, galėsite praretinti. Po sėjos palaistykite ar apipurkškite vandeniu, kad geriau priglustų sėklos. Kai pašals žemės paviršius, pamulčiuokite 3–5 cm durpių ar pjuvenų sluoksniu, apdenkite eglišakėmis. Mulčias apsaugo sėklas nuo šalčio, padeda išlaikyti reikiamą drėgmės kiekį dirvoje ir pastovesnę jos temperatūrą. Žiemą lysves storai apkaskite sniegu.
Anksti pavasarį, nutirpus sniegui, patikrinkite, ar pašalas sudygusių sėklų neiškėlė į paviršių. Jas užberkite 2–3 cm durpių sluoksniu.
Sumedėjusius bijūnus, didžialapes hortenzijas, magnolijas ir kitus šalčiui jautrius augalus apriškite šiaudais, eglišakėmis arba prilenkite prie žemės ir apdėkite sausais lapais.
Apdenkite eglišakėmis visžalius alpinariumų augalus.
Šaltą žiemą gali nušalti rožės. Bus ramiau, jei ant kerų supilsite apie 20 cm aukščio durpių ar pjuvenų kauburėlius, uždėsite eglišakių. Sudėtingiau išsaugoti rožių medelius. Gerai, jei jie auga vazonuose – tereikia įnešti į vėsią patalpą. Jei toks medelis auga dirvoje, jį reikia paguldyti. Priešingoje pusėje iškasama duobė ir padedami keli pagaliukai, kad rožė nesiektų žemės prismeigta mediniais kuoliukais, užberta durpėmis ar uždengta eglišakėmis. Jei stiebas storas, nelankstus, vainiką apdėkite eglišakėmis ir apriškite.

Pakalnutės pirmoms pavasario dienoms

Norite kovo mėnesį nustebinti šeimą ir draugus žydinčiomis pakalnutėmis? Tai visai nesunku. Jei jos auga Jūsų sode, kol neįšalo žemė išsikaskite kelis šakniastiebius ir pasodinkite į vazonėlį. Žiemą pakalnutes laikykite šaltai, kad per anksti nesudygtų. Pavasarėjant parneškite į nelabai šiltą kambarį ar balkoną. Kambaryje šios gėlės neišauga liaunos kaip tulpės, o kvepia kaip lauke.
Lapkričio pradžioje pageltę pakalnučių lapai dar rodo, kur po žeme raizgosi šakniastiebiai. Kelis iškaskite ir persodinkite.
Nupurtykite žemes, kad gerai matytųsi šakniastiebiai, šaknys ir pumpurai. Ilgus šakniastiebius nukirpkite, atrinkite stambius pumpurus su dideliais šaknų kuokštais.
Pumpurai dvejopi. Iš didesnių, apvalesnių išaugs lapai ir žiedynai, o iš siaurų, plonų – tik lapai. Vazonėlyje sodinkite tik didžiausius pumpurus su gražiais šaknų kuokštais.
Į 12 cm skersmens vazonėlį sodinkite 5–9 pumpurus. Juos iki viršūnėlių užpilkite žemėmis. Pumpurus palaistykite ir laikykite vėsiai (įkastus į žemę sode, įstiklintame balkone ar rūsyje).
Vasario pabaigoje ar kovo mėnesį vazonėlį su pakalnutėmis atneškite į patalpą, reguliariai laistykite ir laukite pasirodant pirmiausia lapų, o vėliau ir žiedų.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 21, sekmadienis.
  Saulė teka 08:00, leidžiasi 18:07.
  Mėnulis teka 17:34, leidžiasi 03:34.
  Mėnulis Žuvyse, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Raitvilas, Uršulė, Vilma, Gilanda.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius.Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Darganotas ruduo žada gerą derlių.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082