Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Graikinio riešutmedžio auginimo ABC

Graikiniai riešutmedžiai – išskirtiniai mūsų sodų augalai. Šiuos vaismedžius drąsiai galime palikti kitoms kartoms. Juk sparčiai augdami, kasmet derėdami, jie išgyvena iki 300 metų ir ilgiau. O ką reikia žinoti, norint savo sode auginti šį karališką augalą?

* Graikiniai riešutmedžiai reiklūs dirvai, šviesamėgiai, ilgaamžiai, pakantūs sausrai, jautrūs pavasarinėms šalnoms. Jų regeneracinės savybės stipresnės nei kitų vaismedžių. Pavyzdžiui, stipriai apšalęs medis po 1–2 metų ataugina lają ir dera kaip anksčiau.
* Graikinius riešutmedžius sodinkite šiek tiek aukštesnėse vietose. Ypač tinka vakariniai ir pietvakariniai šlaitai, nes ten nuteka tirpstantis vanduo. Sodinkite ir lygumose, kur vegetacija prasideda šiek tiek vėliau – augalai per anksti neišsprogs ir nenukentės nuo pavasarinių šalnų.
* Geriausiai graikiniai riešutmedžiai auga ir gausiausiai dera derlingoje, šiltoje, vandeniui laidžioje žemėje, kurioje gausu kalio junginių (pH 6,8–7,2). Netinkamą dirvą galima 1–2 metus kalkinti, tręšti kompostu, mineralinėmis trąšomis, didinant humuso kiekį.
* Lengva dauginti sėklomis, tačiau sėjinukai išlaiko tik iki 80 proc. motininio augalo požymių. Derliaus tenka laukti iki 10 metų ir ilgiau. Sudėtingiau dauginti vegetatyviškai – akiuoti ir skiepyti.
* Graikinius riešutmedžius sodinkite pavasarį arba rudenį. Geriau prigyja rudenį. Jei jie sodinami ne iš konteinerio, o iškasti iš dirvos – įsitvirtina sunkiau. Tokiu atveju svarbu nepažeisti trapių šaknų, ypač pagrindinės liemeninės. Perkelti iš vazono prigyja gerai. Viršutinės šaknys turi atsidurti apie 10 cm gylyje. Sodinkite į duobutes, į kurias įberta plytų, akmenų ir komposto. To reikia, kad augtų ne liemeninė, o šoninės šaknys. Riešutmedžiai greičiau sustiprės, pradės anksčiau derėti. Užbėrę sodinukų šaknis stipriai sumindžiokite žemę, gausiai palaistykite. Rudenį pasodintus augalų kamienus apjuoskite šiaudais, o pagrindą užberkite žemėmis. Pamulčiuokite, kad neiššaltų.
*Jaunus medelius gausiai laistykite kartą per dvi savaites. Ankstyvą pavasarį tręškite kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis, kompostu, berdami juos plačiu ratu aplink kamienus. Jei dirva linkusi rūgštėti, kalkinkite.
* Graikiniai riešutmedžiai neaugs ten, kur gruntiniai vandenys aukštai, taip pat rūgščioje dirvoje, dažnai laistomi.
* Šie augalai atsparūs ligoms ir kenkėjams. Užtenka rudenį sugrėbti ir sudeginti nukritusius lapus.
* Jei riešutmedis išaugo iš sėklos, jo genėti beveik nereikia, nes kamienas natūraliai ilgesnis ir laja plati. Skiepytus vaismedžius reikia formuoti. Nepatartina pjauti storų šakų. Bet jei riešutmedis pradeda pavėsinti kitus augalus, jas teks pašalinti. Genėti patartina antroje žiemos pusėje, nes žema temperatūra neleidžia sparčiai judėti sultims. Pavasarį medis jų gali prarasti labai daug ir dėl to nukentėti. Pjūvius darykite tokius, kad nesikauptų vanduo, patepkite sodo tepalu.
* Daugelis augintojų sako, kad po graikiniais riešutmedžiais žūsta kiti augalai. Iš tikrųjų šių medžių lapuose yra juglono, kurio pakliūva į dirvą. Taip jie išsiravi pomedžius. Kiti augalai neauga dar ir dėl didelio plačių lajų pavėsio.
* Soduose veislės ‘Ideal’ augalai labai apšąla. Juos reikia dengti ir labai saugoti. Šie riešutmedžiai žydi du kartus per vasarą, ilsėdamiesi 2–3 savaites. Rugsėjo pabaigoje subręsta pirmo žydėjimo riešutai, o spalio pabaigoje – antro.
* Riešutai laikomi subrendusiais, kai lengvai atsiskiria nuo įtrūkusių apvalkalų. Vis dėlto patartina lukterėti, kol jie iškris, ir tada paimti nuo žemės. Rinkti riešutus reikia kas 2–3 dienas. Džiovinami šiltoje ir vėdinamoje patalpoje, kad pradingtų kartumas.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 19, ketvirtadienis.
  Saulė teka 05:08, leidžiasi 21:42.
  Mėnulis teka 13:21, leidžiasi 00:26.
  Mėnulis Svarstyklėse. Priešpilnis 22.52
  Aurėja (Aura), Galigantas, Mantigailė, Vincentas, Auksė
  Žiedų diena. KIRMINŲ DIENA. Galima sodinti gėles, žiedinius kopūstus, brokolius, vazonines gėles, krauti kompostą, rinkti ir džiovinti vaistinių augalų žiedus. Galima akiuoti alyvas ir rožes. Apkarpykite peržydėjusius gojinius šalavijus ir pentinius. Jie pakartotinai pražys rugsėjį. Apkarpykite ir vaistinius augalus, kad labiau ir tankiau šakotųsi. Šakeles galima suvartoti iš karto ar sudžiovinti. Patikrinkite, kaip sandėlyje laikosi svogūninių gėlių svogūnėliai, jei jų dar neiškasėte – iškaskite. Nepalanku tręšti, sėti ir sodinti šakniavaisines daržoves, sėti pašarines žoles, laistyti.
  Po perkūnijos gerai grybai dygsta, mat žemę atitranko.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082