Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Plautės – lepumas joms svetimas

Vis dažniau sodybų puoselėtojai ieško paprastų, neįnoringų, bet pakankamai įspūdingų daugiamečių augalų, kuriems pakanka minimalios priežiūros. Tokius reikalavimus atitinka plautė (Pulmonaria). Tai miškinis šakniastiebis agurklinių šeimos augalas pailgais truputį pūkuotais lapais. Laikui bėgant plautės sudaro tankius sąžalynus, traukiančius žvilgsnį ne tik gražiais žiedais pavasarį, bet ir dekoratyviais lapais visą vegetacijos periodą.

Labiausiai paplitusios rūšys

Labiausiai mėgiama šlakuotoji plautė (P. saccharata). Šis augalas vertinamas dėl žavingomis dėmėmis išmargintų iki 40 cm ilgio lapų. Jų skrotelė išsiskleidžia iki 60–75 cm. Žydinti šlakuotoji plautė yra 30–40 cm aukščio.
Plautės ilgainiui sudaro tankius sąžalynus. Tai ypač būdinga raudonajai plautei (P. rubra). Jos aukštis – 25–30 cm. Žydi balandžio–gegužės mėnesiais. Žiedai ryškūs raudoni, susitelkę į kekes.
Siauralapės plautės (P. angustifolia) žiedai iš pradžių būna rožiniai, vėliau mėlyni arba violetiniai. Žydi balandžio pabaigoje ir gegužę. Šis augalas yra vaistinis, bet rinkti negalima – jis nuo 2000 metų įtrauktas į Lietuvos raudonąją knygą.
Minkštaplaukės plautės (P. mollissima) aukštis – 20–50 cm. Lapai platūs, iki 50 cm ilgio. Apatinė pusė žalia su pilku atspalviu, viršutinė tamsi žalia. Žiedai melsvai violetiniai. Žydi gegužės mėnesį. Išskirtinė ypatybė – minkšti, švelnūs pūkeliai, kurių neturi kitos rūšys.
Gėlynuose kartais auginama vaistinė (P. officinalis) ir tamsioji (P. obscura) plautės. Pastaroji rūšis savaime paplitusi visoje Lietuvoje, išskyrus vietoves su nederlingais smėlingais dirvožemiais.
Raudonųjų, vaistinių, tamsiųjų ir šlakuotųjų plaučių lapai žiemoja po sniegu, kitų rūšių – nunyksta.

Ką plautės mėgsta ir ko nepakenčia?

*Plautės nemėgsta tiesioginių saulės spindulių ir karštų orų. Jos mielai auga pusiau pavėsyje ir yra pasiruošusios taikstytis su nuolatiniu pavėsiu. Būtent čia lapų piešinys būna ypač ryškus, o žiedų atspalviai sodriausi.
*Plautės mėgsta drėgmę, todėl gerai jaučiasi pamulčiuotos. Jos ištvermingos šalčiams.
*Pasisodinus tinkamoje vietoje, persodinti ir dalyti kerus reikėtų tik po 5–6 metų.
*Vasarą rekomenduojama kelis kartus nupurkšti nuo miltligės. Ši liga plautėms pavojingiausia. Yra ir dar viena blogybė – lapus pasigardžiuodami šlamščia šliužai.

Sodinimas ir dauginimas

Plautes geriausia sodinti grupėmis po lapuočiais medžiais ir krūmais, šviesiame arba visiškame pavėsyje. Galima sodinti pirmoje mišrių apvadų eilėje, jei šie nėra saulėkaitoje.
Be lapuočių medžių ir krūmų, puikios plaučių kaimynės yra kitos pavasarį žydinčios gėlės: raktažolės, eleborai, melsvės, žiemės, epimedžiai ir anksti pražystančios svogūninės. Nuostabiai šie augalai atrodo šalia astilbių ir paparčių.
Geriausia dauginti kero dalimis vasaros pabaigoje arba rudenį. Galima ir sėklomis. Tik nereikėtų pamiršti, kad plautės lengvai kryžminasi, ir nevertėtų tikėtis identiškų palikuonių. Kad nepasisėtų, reikia nuskinti peržydėjusių augalų žiedkočius, kol sėklos dar nesubrendusios.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082