Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 10
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 81
Augalų pasaulis – Viendienės
Plačiau »
2018 m. Nr. 10
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kada sėti krūminio bijūno sėklas?

Prinoko krūminio bijūno sėklos, kada ir kaip jas sėti? Kaip žiemai paruošti raganę ir sausmedį? Jurginų šaknys be gumbelių – ar išsilaikys per žiemą? Į šiuos ir kitus klausimus apie lauke auginamų gėlių priežiūrą ir paruošimą žiemai atsako specialistai.

„Grėbdama lapus pastebėjau, kad sode prinoko krūminio bijūno sėklos. Kaip ir kada jas sėti? Ar užaugs toks pat krūmas?“

Bijūnų sėklos sėjamos rudenį 5 cm atstumu viena nuo kitos 2 cm gylyje. Jos pamulčiuojamos 3–5 cm storio durpių sluoksniu. Žiemai papildomai pridengiamos eglišakėmis arba sausais lapais. Nedidelė dalis sudygsta pavasarį, o dauguma – tik po metų. Žemė, kur pasėti bijūnai, visada turi būti apydrėgnė. Sėklomis selekcijos tikslais dauginamos rūšys ir veislės, nes sėjinukai motininių augalų savybių nepaveldi.

„Šiemet pirmą kartą pasisodinau raganę ir sausmedį. Augalai paaugo apie 1 m. Tačiau nežinau, kaip dabar su tais stiebais elgtis. Ar juos prieš žiemą reikia trumpai nukirpti?“

Stambiažiedžių raganių genėjimas priklauso nuo to, ar žydi vienmečiai ūgliai. Jauno nedidelio augalo reikėtų patrumpinti tik viršūnę, prilenkti prie žemės ir žiemai uždengti eglišakėmis (kaip rožes). Sausmedžiai negenimi, tik padaromos priedangos nuo vėjo. Užuovėjoje, prie namo sienos, jie gerai žiemoja ir nepridengti.

„Gavau vasarinių jurginų šaknų. Keista, bet šie augalai neužaugino gumbelių. Ar jie išsilaikys per žiemą? Ar tinkami dauginti? Jurginai buvo žemaūgiai ir gausiai žydėjo iki pat šalnų.“
Per žiemą galima išlaikyti tik gerus, tvirtus gumbelius išauginusius vasarinius jurginus. Jų neturinčios šaknys dažniausiai žūsta. Dabar tokias galite pasodinti į vazonus ir pastatyti nelabai šiltoje patalpoje – gal ūgliukai pradės augti iš apatinės stiebo dalies, šaknies kaklelio. Tada jurginus per žiemą reikės auginti vazonuose. Kai kurių veislių vienmečių augalai šakniagumbių nesuformuoja ir per žiemą neišsilaiko.

„Dar kovo mėnesį prekybos centre nusipirkau lauke auginamos jukos šaknies dalį. Kambaryje, vazonėlyje, daigeliai pasirodė gal po 4 mėnesių. Dabar, po 8 mėnesių, užaugę tik du 4 ir 6 cm ilgio ploni lapeliai. Kaip reikėtų prižiūrėti šią gėlę? Ar kambario sąlygomis ji peržiemotų?“
Per žiemą juką geriausia laikyti šviesioje ir vėsioje (apie 10 ºC) patalpoje, labai mažai laistyti. Pavasarį augalą reikėtų pasodinti sode, saulėtoje vietoje ir laidžioje žemėje.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Spalio 19, penktadienis.
  Saulė teka 07:56, leidžiasi 18:11.
  Mėnulis teka 16:53, leidžiasi 01:18.
  Mėnulis Žuvyse 23.20, pilnėjantis, II ketvirtis. Priešpilnis spalio 16 d.
  Geisvilas, Kleopatra, Laura, Izaokas, Karina.
  Lapų diena. Palanku augalus laistyti, purkšti, tręšti, persodinti prieskonines daržoves į vazonėlius, sėti ir pjauti veją. Grėbkite lapus. Kraukite kompostą. Ypač gerai yra ieškoti vandens, kasti, valyti šulinius. Nerekomenduojama ravėti, genėti vaismedžių ir krūmų, konservuoti, sandėliuoti daržovių, džiovinti žolelių ir daržovių, naikinti drėgmės ir pelėsių patalpose.
  Kiškiai rudenį laukuose ir soduose – bus šalta žiema.

Apklausa

Kada baltinate vaismedžių kamienus?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082