Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Kada sėti krūminio bijūno sėklas?

Prinoko krūminio bijūno sėklos, kada ir kaip jas sėti? Kaip žiemai paruošti raganę ir sausmedį? Jurginų šaknys be gumbelių – ar išsilaikys per žiemą? Į šiuos ir kitus klausimus apie lauke auginamų gėlių priežiūrą ir paruošimą žiemai atsako specialistai.

„Grėbdama lapus pastebėjau, kad sode prinoko krūminio bijūno sėklos. Kaip ir kada jas sėti? Ar užaugs toks pat krūmas?“

Bijūnų sėklos sėjamos rudenį 5 cm atstumu viena nuo kitos 2 cm gylyje. Jos pamulčiuojamos 3–5 cm storio durpių sluoksniu. Žiemai papildomai pridengiamos eglišakėmis arba sausais lapais. Nedidelė dalis sudygsta pavasarį, o dauguma – tik po metų. Žemė, kur pasėti bijūnai, visada turi būti apydrėgnė. Sėklomis selekcijos tikslais dauginamos rūšys ir veislės, nes sėjinukai motininių augalų savybių nepaveldi.

„Šiemet pirmą kartą pasisodinau raganę ir sausmedį. Augalai paaugo apie 1 m. Tačiau nežinau, kaip dabar su tais stiebais elgtis. Ar juos prieš žiemą reikia trumpai nukirpti?“

Stambiažiedžių raganių genėjimas priklauso nuo to, ar žydi vienmečiai ūgliai. Jauno nedidelio augalo reikėtų patrumpinti tik viršūnę, prilenkti prie žemės ir žiemai uždengti eglišakėmis (kaip rožes). Sausmedžiai negenimi, tik padaromos priedangos nuo vėjo. Užuovėjoje, prie namo sienos, jie gerai žiemoja ir nepridengti.

„Gavau vasarinių jurginų šaknų. Keista, bet šie augalai neužaugino gumbelių. Ar jie išsilaikys per žiemą? Ar tinkami dauginti? Jurginai buvo žemaūgiai ir gausiai žydėjo iki pat šalnų.“
Per žiemą galima išlaikyti tik gerus, tvirtus gumbelius išauginusius vasarinius jurginus. Jų neturinčios šaknys dažniausiai žūsta. Dabar tokias galite pasodinti į vazonus ir pastatyti nelabai šiltoje patalpoje – gal ūgliukai pradės augti iš apatinės stiebo dalies, šaknies kaklelio. Tada jurginus per žiemą reikės auginti vazonuose. Kai kurių veislių vienmečių augalai šakniagumbių nesuformuoja ir per žiemą neišsilaiko.

„Dar kovo mėnesį prekybos centre nusipirkau lauke auginamos jukos šaknies dalį. Kambaryje, vazonėlyje, daigeliai pasirodė gal po 4 mėnesių. Dabar, po 8 mėnesių, užaugę tik du 4 ir 6 cm ilgio ploni lapeliai. Kaip reikėtų prižiūrėti šią gėlę? Ar kambario sąlygomis ji peržiemotų?“
Per žiemą juką geriausia laikyti šviesioje ir vėsioje (apie 10 ºC) patalpoje, labai mažai laistyti. Pavasarį augalą reikėtų pasodinti sode, saulėtoje vietoje ir laidžioje žemėje.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 16, pirmadienis.
  Saulė teka 05:03, leidžiasi 21:46.
  Mėnulis teka 09:21, leidžiasi 23:44.
  Mėnulis Mergelėje, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Danguolė, Faustas, Vaigaudas
  Škaplierinė. Prapjovos
  Šaknų diena. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Liepą pradėję rausti šermukšniai žada ankstyvą, šaltą žiemą.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082