Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Ilgai neblėstantis astrancijų grožis

Astrancija (Astrantia L.) – nereiklus daugiametis žolinis salierinių (Apiaceae Lindl.) šeimos augalas. Ji auga po medžiais, miško aikštelėse, kalnų šlaituose, pievose, prie upelių, derlingoje ir visą laiką drėgnoje, bet neužmirkusioje dirvoje. Viena geriausių šios gėlės savybių – ilgas žydėjimo laikas: prasideda vasaros pradžioje ir trunka visą vasarą, o pavienių žiedų būna iki vėlyvo rudens.
 

Nors rūšinių astrancijų žiedynai neišsiskiria spalvingumu, dydžiu, tačiau yra ypatingi. Jie panašūs į žvaigždes. Matyt, dėl šios priežasties augalams suteiktas toks vardas (graikų kalboje aster reiškia ‘žvaigždė’, antios ‘panašus’).
Nesudėtinga priežiūra, atsparumas ligoms ir kenkėjams – tai tik kelios geros šio augalo savybės.

Svarbiausia – tinkama vieta

*Astrancijų auginimas nesudėtingas, svarbiausia – parinkti tinkamą vietą. Geriausiai jos auga ūksmingame kampelyje, sunkesnėje derlingoje ir drėgnoje žemėje. Jos gali įsitvirtinti ir šviesioje vietoje (ypač veislės, kurių lapai margi), tačiau ten turėtų būti nuolat drėgna.
*Nepersodintos astrancijos gali augti 5–7 metus. Jos pakankamai atsparios šalčiui, tad žiemai nereikia dengti.
*Astrancijos pasisėj, tad laiku nepašalinus nužydėjusių žiedynų, sėklos išbyrės. Jos renkamos rudeniop ir iš karto pasėjamos tiesiai į dirvą.
*Kerai dalijami pavasarį arba rudenį. Sodinami 30–35 cm atstumais.
*Veislės dauginamos kero dalimis. Sėjinukai neturi joms būdingų požymių.

Sodinkime grupelėmis


Astrancijas geriausia sodinti didesnėmis grupėmis po medžiais, senuose parkuose, prie upių ar kitų vandens telkinių. Augalus dekoratyviais spalvingais žiedais galima suburti nedidelėmis grupėmis, derinti su melsvėmis, bruneromis, liguliarijomis, rasakilomis, kraujažolėmis, snapučiais, vingiorykštėmis. Jie tinka daugiamečių gėlių apvaduose, laukinių augalų gėlynuose.
Skinti ir džiovinti astrancijų žiedynai naudojami floristikoje.

Dėmesio: atbaido šliužus!

Didžiosios astrancijos šaknys naudojamos medicinoje. Jos vertinamos ne tik dėl neįprastų žiedynų. Galbūt nedaug kas pastebėjo, kad šie augalai skleidžia nežymų specifinį kvapą, kuris atbaido šliužus. Dėl šios savybės šliužai astrancijų ne tik neėda, bet ir vengia prisiartinti prie jų. Tad jas galima sodinti šalia kitų augalų kaip apsauginį barjerą.    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082