Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Sodo spalvos
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Mahonija: svarbiausia – gerai parinkta augimo vieta

Raugerškių giminaitės mahonijos natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Himalajuose, Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje. Dauguma gana jautrios šalčiui. Kai kurios iš jų neblogai prisitaiko ir mūsų šalyje.

Estetiškas puošnumas

Dyglialapė mahonija tėvynėje išauga ir iki poros metrų aukščio, o mūsų želdynuose paprastai neviršija 1 m. Geromis sąlygomis krūmai sparčiai platėja ir plinta šaknų atžalomis, tad gali užimti nemažą plotą.
Stambūs blizgantys sudėtiniai tamsiai žali lapai sudaryti iš 5–9 kiaušiniškų lapelių dygliuotais pakraščiais. Vėlyvą rudenį jie nusidažo purpuro ir bronzos atspalviais. Po šaltų, vėjuotų, saulėtų žiemų nemažai lapų nukrinta. Smulkūs, bet gausūs geltoni žiedai, susitelkę į tankias kekes, žydi gegužės mėnesį. Rudenį prinoksta tamsiai mėlynos, į nedideles vynuoges panašios uogos. Jos, jei nenulesa paukščiai žiemai nė neįpusėjus, ant krūmų išsilaiko iki pavasario.

Rūpestinga priežiūra

*Mahonijos gana jautrios persodinimui, iš dirvos kasamos su dideliu žemės grumstu, stengiantis kuo mažiau sužaloti šaknis. Vazonuose išauginti sodinukai prigyja lengviau. Seni persodintų augalų lapai dažniausia nukrinta, bet netrukus išauga nauji.
*Mahonijos labai pakančios įvairiausioms dirvoms, drėgnumui ir apšvietimui, neišgyvena tik nelaidžiose, užmirkusiose vietose. O norint turėti ne tik gyvų, bet ir vešlių, dekoratyvių augalų, reikia pasistengti. Prieblandoje krūmai ištįsta ir išretėja, o saulėje beveik kiekvieną pavasarį apdega. Idealu yra pavėsis didesnę dienos dalį arba lengvas, bet nuolatinis kitų augalų metamas šešėlis. Dideli lapai nukenčia ir nuo vėjo, ypač šaltuoju metų laiku.
*Truputį pridengtos mahonijos lengviau ištveria ir žiemos šalčius, ir kaitrią ankstyvo pavasario saulę.
*Tinkamiausios dirvos – vidutiniškai drėgnos, purios, laidžios, derlingos, rūgštokos, nes kalkingose lapai pašviesėja ir pagelsta.
*Gerai parinktose vietose augančioms mahonijoms beveik nereikia priežiūros. Žinoma, kasmet pavasarį patręšti, o per sausras palaistyti krūmai augs vešliau.
*Senos, silpnos, per tankios šakos išpjaunamos anksti pavasarį arba antroje vasaros pusėje. Senus krūmus galima atjauninti, per dvejus ar trejus metus dalimis pašalinant visus stiebus. Smarkiai genimus ar atjauninamus augalus būtina tręšti. Jei krūmai per dideli ar netaisyklingi, reikėtų išpjauti keletą šakų prie žemės ar atsišakojimo vietos, bet negalima nukarpyti viršūnių.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082