Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Mahonija: svarbiausia – gerai parinkta augimo vieta

Raugerškių giminaitės mahonijos natūraliai paplitusios Rytų Azijoje, Himalajuose, Centrinėje ir Šiaurės Amerikoje. Dauguma gana jautrios šalčiui. Kai kurios iš jų neblogai prisitaiko ir mūsų šalyje.

Estetiškas puošnumas

Dyglialapė mahonija tėvynėje išauga ir iki poros metrų aukščio, o mūsų želdynuose paprastai neviršija 1 m. Geromis sąlygomis krūmai sparčiai platėja ir plinta šaknų atžalomis, tad gali užimti nemažą plotą.
Stambūs blizgantys sudėtiniai tamsiai žali lapai sudaryti iš 5–9 kiaušiniškų lapelių dygliuotais pakraščiais. Vėlyvą rudenį jie nusidažo purpuro ir bronzos atspalviais. Po šaltų, vėjuotų, saulėtų žiemų nemažai lapų nukrinta. Smulkūs, bet gausūs geltoni žiedai, susitelkę į tankias kekes, žydi gegužės mėnesį. Rudenį prinoksta tamsiai mėlynos, į nedideles vynuoges panašios uogos. Jos, jei nenulesa paukščiai žiemai nė neįpusėjus, ant krūmų išsilaiko iki pavasario.

Rūpestinga priežiūra

*Mahonijos gana jautrios persodinimui, iš dirvos kasamos su 500 Internal Server Error

Internal Server Error

The server encountered an internal error or misconfiguration and was unable to complete your request.

Please contact the server administrator at webmaster@stat-counters.net to inform them of the time this error occurred, and the actions you performed just before this error.

More information about this error may be available in the server error log.

Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

dideliu žemės grumstu, stengiantis kuo mažiau sužaloti šaknis. Vazonuose išauginti sodinukai prigyja lengviau. Seni persodintų augalų lapai dažniausia nukrinta, bet netrukus išauga nauji.
*Mahonijos labai pakančios įvairiausioms dirvoms, drėgnumui ir apšvietimui, neišgyvena tik nelaidžiose, užmirkusiose vietose. O norint turėti ne tik gyvų, bet ir vešlių, dekoratyvių augalų, reikia pasistengti. Prieblandoje krūmai ištįsta ir išretėja, o saulėje beveik kiekvieną pavasarį apdega. Idealu yra pavėsis didesnę dienos dalį arba lengvas, bet nuolatinis kitų augalų metamas šešėlis. Dideli lapai nukenčia ir nuo vėjo, ypač šaltuoju metų laiku.
*Truputį pridengtos mahonijos lengviau ištveria ir žiemos šalčius, ir kaitrią ankstyvo pavasario saulę.
*Tinkamiausios dirvos – vidutiniškai drėgnos, purios, laidžios, derlingos, rūgštokos, nes kalkingose lapai pašviesėja ir pagelsta.
*Gerai parinktose vietose augančioms mahonijoms beveik nereikia priežiūros. Žinoma, kasmet pavasarį patręšti, o per sausras palaistyti krūmai augs vešliau.
*Senos, silpnos, per tankios šakos išpjaunamos anksti pavasarį arba antroje vasaros pusėje. Senus krūmus galima atjauninti, per dvejus ar trejus metus dalimis pašalinant visus stiebus. Smarkiai genimus ar atjauninamus augalus būtina tręšti. Jei krūmai per dideli ar netaisyklingi, reikėtų išpjauti keletą šakų prie žemės ar atsišakojimo vietos, bet negalima nukarpyti viršūnių.

    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082