Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė
Kas laimėjo „Schultz“ trąšas?
Sukimo antgalių komplektų laimėtojai

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 79
Augalų pasaulis – Sodo genėjimas
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Sodo spalvos
Plačiau »
2018 m. Nr. 4
Mano sodyba
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Šalavijo giminaitis – saulės mėgėjas mėlesas

Šis augalas gėlininkams anksčiau buvo žinomas perovskijos vardu. Perovskia atriplicifolia nuo 2008 metų siūloma vadinti paprastuoju mėlesu. Literatūroje anglų kalba vartojamas rusiškasis šalavijas (Russian sage). Taigi vardų daug, o augalas visai nesunkiai auginamas.

Šalavijo giminaitis


Paprastasis mėlesas natūraliai paplitęs Centrinėje ir Vakarų Azijoje: Turkestane, Afganistane, Irane, Pakistane, Tibete. Tai iki 0,8–1,2 m aukščio išsišakojęs puskrūmis. Jis auga tik sausose vietose, pusdykumėse, tarp akmenų. Visos dalys kvepia maloniai ir švelniai, panašiai kaip šalavijas (Salvia).
Perovskia gentis pavadinta rusų generolo V. A. Perovskio, atradusio šiuos augalus Centrinėje Azijoje, vardu.

Visas grožis – tik saulėtoje vietoje


*Jei sąlygos sode tinkamos, mėlesus auginti nesunku. Svarbiausia rasti šviesią, saulėtą vietą. Jie mėgsta labai laidžią, smėlėtą ir nederlingą arba mažai derlingą žemę. Drėgnose vietose mėlesai greitai žūva.
*Kaip ir daugelis sidabriškus lapus turinčių augalų, mėlesai gerai pakenčia kaitrą ir sausrą.
*Mėlesai kiekvienais metais iš sumedėjusios apatinės dalies leidžia naujus ūglius. Taip jie sutankėja, ilgainiui tampa panašaus pločio ir aukščio. Šie augalai pražysta vasaros viduryje ir džiugina iki rugsėjo pabaigos, kol nusistovi šaltoki ir drėgni orai.
*Mėlesus, kad būtų gražūs ir tankūs, būtina genėti. Vegetacija prasideda balandžio mėnesį, todėl sušilus orui, bet nelaukiant naujų ūglių senas šakas reikėtų nukirpti 10–20 cm virš žemės. Negenėti augalai neproporcingi, mažiau žydi, kartais išlinksta pavienės šakos. Per greitai augančias ir silpnas šakas galima patrumpinti birželio mėnesį, bet ne visas. Tuo metu nukirptos šakelės pražysta maždaug dviem savaitėm vėliau.
*Tręšti mėlesų nereikia. Geriausia pavasarį pabarstyti perpuvusio komposto. Žydėjimui paskatinti kartą paliejama trąšų tirpalu žydinčioms gėlėms.
*Rudenį mėlesų nukirpti nereikia, nes blogiau žiemos. Plikos pilkšvos šakos, kyšančios iš sniego, atrodo gan įdomiai. Šalčiui augalai yra atsparūs. Jiems daug pavojingesnės šlapios šiltos žiemos ir ilgi atodrėkiai, kai susidaro polaidžio vandens perteklius.

Derlingoje sodo žemėje mėlesai užauga per aukšti ir nuo lietaus ar vėjo svyra, nulinksta į šoną. Jie taip pat atrodo ir gaudami mažai saulės: stiebai ploni, ilgi, nepakankamai tvirti. Atviroje ir saulėtoje vietoje augalai atsparūs vėjams. Juos rekomenduoja sodinti net vėjuotuose pakrančių soduose.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Balandžio 20, penktadienis.
  Saulė teka 06:05, leidžiasi 20:32.
  Mėnulis teka 09:05, leidžiasi 00:41.
  Mėnulis Vėžyje 17.27, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis balandžio 16 d.
  Gostautas, Eisvydė, Marcijonas, Agnė.
  Lapų diena. Galima sėti, sodinti, pikuoti lapines daržoves (salierus, petražoles, lapinius burokus, kopūstus, salotas, išskyrus gūžines, špinatus), sėti veją, laistyti kambarinius augalus, tvarkyti sodą, aplinką. Rinkite vaistinius augalus (lapus, stiebus). Šią dieną organizmą palankiai veikia vaistažolių vonios, patartina valgyti lapines daržoves. Dar kartą kruopščiai peržiūrėkite sėjos ir sodinimo planą. Norėdami užsiauginti sveiką ir gausų daržovių derlių, patikrinkite, ar teisingai pasirinkote sėjomainą ir priešsėlius. Tik gerai suplanavę darbus išvengsite kenkėjų, ligų, piktžolių. Nepatartina sodinti aukštyn augančių augalų.
  Kai patekanti saulė neaiški, balzgana, tai bus lietaus, o kai ji tyra, aiški, tai bus giedra.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082