Pradžia
Naujienos
Renginiai
Skelbimai
Žurnalas „Mano sodyba“
Klausk specialisto
Augalų katalogas
Sodo spalvų virtuvė

Dėmesio!

Naujausi leidiniai

2018 m. Nr. 80
Augalų pasaulis – Moliūginės daržovės
Plačiau »
2018 m. Nr. 7
Mano sodyba
Plačiau »
2018 m. Nr. 2 (50)
Žolynų žurnalas
Plačiau »

Sodas

  Spausdinti

  Šalavijo giminaitis – saulės mėgėjas mėlesas

Šis augalas gėlininkams anksčiau buvo žinomas perovskijos vardu. Perovskia atriplicifolia nuo 2008 metų siūloma vadinti paprastuoju mėlesu. Literatūroje anglų kalba vartojamas rusiškasis šalavijas (Russian sage). Taigi vardų daug, o augalas visai nesunkiai auginamas.

Šalavijo giminaitis


Paprastasis mėlesas natūraliai paplitęs Centrinėje ir Vakarų Azijoje: Turkestane, Afganistane, Irane, Pakistane, Tibete. Tai iki 0,8–1,2 m aukščio išsišakojęs puskrūmis. Jis auga tik sausose vietose, pusdykumėse, tarp akmenų. Visos dalys kvepia maloniai ir švelniai, panašiai kaip šalavijas (Salvia).
Perovskia gentis pavadinta rusų generolo V. A. Perovskio, atradusio šiuos augalus Centrinėje Azijoje, vardu.

Visas grožis – tik saulėtoje vietoje


*Jei sąlygos sode tinkamos, mėlesus auginti nesunku. Svarbiausia rasti šviesią, saulėtą vietą. Jie mėgsta labai laidžią, smėlėtą ir nederlingą arba mažai derlingą žemę. Drėgnose vietose mėlesai greitai žūva.
*Kaip ir daugelis sidabriškus lapus turinčių augalų, mėlesai gerai pakenčia kaitrą ir sausrą.
*Mėlesai kiekvienais metais iš sumedėjusios apatinės dalies leidžia naujus ūglius. Taip jie sutankėja, ilgainiui tampa panašaus pločio ir aukščio. Šie augalai pražysta vasaros viduryje ir džiugina iki rugsėjo pabaigos, kol nusistovi šaltoki ir drėgni orai.
*Mėlesus, kad būtų gražūs ir tankūs, būtina genėti. Vegetacija prasideda balandžio mėnesį, todėl sušilus orui, bet nelaukiant naujų ūglių senas šakas reikėtų nukirpti 10–20 cm virš žemės. Negenėti augalai neproporcingi, mažiau žydi, kartais išlinksta pavienės šakos. Per greitai augančias ir silpnas šakas galima patrumpinti birželio mėnesį, bet ne visas. Tuo metu nukirptos šakelės pražysta maždaug dviem savaitėm vėliau.
*Tręšti mėlesų nereikia. Geriausia pavasarį pabarstyti perpuvusio komposto. Žydėjimui paskatinti kartą paliejama trąšų tirpalu žydinčioms gėlėms.
*Rudenį mėlesų nukirpti nereikia, nes blogiau žiemos. Plikos pilkšvos šakos, kyšančios iš sniego, atrodo gan įdomiai. Šalčiui augalai yra atsparūs. Jiems daug pavojingesnės šlapios šiltos žiemos ir ilgi atodrėkiai, kai susidaro polaidžio vandens perteklius.

Derlingoje sodo žemėje mėlesai užauga per aukšti ir nuo lietaus ar vėjo svyra, nulinksta į šoną. Jie taip pat atrodo ir gaudami mažai saulės: stiebai ploni, ilgi, nepakankamai tvirti. Atviroje ir saulėtoje vietoje augalai atsparūs vėjams. Juos rekomenduoja sodinti net vėjuotuose pakrančių soduose.


    Daugiau straipsnių
Jūsų komentaras :
Jūsų vardas*:
Komentaras (iki 1000 simbolių)*:
:) (laimingas) :D (super)
(hi) (paraudes) (fu) (kvailas)
(keista) :P :( (valio)
(nesamone) (masto) 8| (ok)
Apsaugos kodas*:
* - laukai turi būti užpildyti

Šiandien

  Liepos 17, antradienis.
  Saulė teka 05:05, leidžiasi 21:44.
  Mėnulis teka 10:44, leidžiasi .
  Mėnulis Svarstyklėse 22.42, pilnėjantis, I ketvirtis. Jaunatis liepos 13 d.
  Aleksas, Darius, Girėnas
  S. Dariaus ir S. Girėno žuvimo diena. Pasaulio lietuvių vienybės diena
  Šaknų diena tęsis iki vėlumos. Galima sėti, sodinti daržoves, medžius, krūmus, gyvatvores, sodinukus, persodinti kambarines ir balkonines gėles, sėti veją. Dauginkite rožes pusiau sumedėjusiais auginiais, persodinkite vilkdalgius. Dauginkite žaliaisiais auginiais daugiametes gėles: šluotelinius ir ylalapius flioksus, šilokus, rudgrūdėles, monardas, pūstataurius, gvazdikus. Galima dalinti peržydėjusių bijūnų ir vilkdalgių kerus. Juos sodinkite patrumpinę lapus iki 2/3. Dalinkite ir į naujas vietas perkelkite ylalapius flioksus, uolaskėles, perkūnropes, šilokus, žiemes, čiobrelius. Netinkamas metas sėti ir sodinti salotas, genėti gyvatvores, tręšti, sandėliuoti ir konservuoti daržoves, vaisius.
  Kai liepos šakos kiek pakilusios nuo žemės – rytoj bus giedra, jei dar labiau nusvyra – lis.

Apklausa

Ar žurnale „Mano sodyba“ norėtumėte daugiau straipsnių, paremtų užsienio šalių patirtimi?

 El. paštas: redakcija@sodospalvos.lt, tel. (8 5) 275 2082